Kreatif Reklam Ajansı Nedir? Markanıza Nasıl Katkıda Bulunur?

Kreatif ajans, kreatif reklam ajansı, reklam ajansları

Kreatif ajans, dijitale ve tasarıma öncelik verirken, pazarlamada yaratıcılığı kullanılan reklam ajanslarına verilen isimdir. Artık bir çok marka, güçlenmek ve hedef kitlenin dikkatini çekmek için ajanslarla çalışmakta. Kreatif bir reklam ajansı markayı rakiplerinden ayırarak, hedef kitlesine kolayca ulaşabilecek yeni bir kimlik kazandıracaktır.

Kreatif Ajans Nedir?

Bu yazımızda kreatif ajans türleri ve ajans nedir, Dijital Ajans nedir, Reklam ajansı nedir neler yapar, medya ajansı nedir gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Kreatif (Creative) Ajans Türleri

 • Kreatif ajans, dijital ajans, medya ajansı, reklam ajansı kavramları konusunda ayrımlar ve tartışmalar çok popüler.
 • Temelde hepsi aynı amaca hizmet etse de, aralarındaki fark ne? Biraz bahsedelim.

Kreatif Reklam Ajansı Nedir?

Kreatif (ingilizce Creative) kelimesi “yaratıcı” anlamına gelir ve aslında iyi bir kreatif ajansı, dijital pazarlama, grafik tasarım, marka iletişimi, web tasarım ve sosyal medya yönetimi gibi hizmetlerin tümünü yaratıcı şekilde sunmayı vaat eder. Fotoğraf ve Tasarım, ajans olarak 360 derece hizmet vermektedir. Böylece markanın web sitesi ve kurumsal kimlik dahil ihtiyaç duyduğu disiplinlerde fark yaratmasını sağlar.

Kreatif reklam ajansı türleri şunlardır:

360 Derece (Tam Hizmet) Dijital Ajans Nedir?

Dijital ajanslar, kreatif ajansların sunduğu hizmetlerin bir çoğunu sunar. Genelde web ve SEO (arama motoru optimizasyonu) konularına daha çok yoğunlaştıkları düşünülür. Ama temelde bir çoğu aslında aynı kavramdır. 360 derece hizmet veren Fotoğraf Tasarım gibi reklam ajansları, ihtiyacınız olan tüm hizmetleri sunabilir niteliktedir.

Kreatif Ajans ne Yapar?

Bir kreatif ajans, çeşitli müşteriler için pazarlama ve reklam çözümleri sunan bir şirkettir. Ajanslar, reklam kampanyaları, marka stratejileri, dijital pazarlama, sosyal medya yönetimi, web tasarımı ve geliştirme, grafik tasarımı, video prodüksiyonu, etkinlik planlama ve diğer benzeri hizmetler gibi bir dizi hizmet sunarlar. Ajanslar, müşterilerinin hedef kitlesini belirlemelerine ve markalarının tanıtımı için en iyi stratejileri oluşturmalarına yardımcı olurlar. Bu stratejiler, reklam kampanyaları, dijital içerik, web siteleri ve benzeri pazarlama materyalleri şeklinde ifade edilebilir.

 • Ajanslar, müşterilerinin ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş çözümler sunar ve bir markanın öyküsünü en iyi şekilde anlatmak için kreatif ve yenilikçi fikirler kullanırlar.
 • Ajanslar, müşterilerinin hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için onlara kapsamlı bir hizmet yelpazesi sunarlar.

Reklam Ajansı Nedir?

Reklam ajansı, yaratıcı fikirlere, medya planlama yeteneklerine sahip ekipten oluşur. Hedef kitle planlama ve hedefleme, marka ismi oluşturma, iletişim yönetimi gibi konulara yoğunlaşır. Böylece markanın dijital medyada müşterilerine kolayca ulaşmasını ve hedef kitlesi tarafından fark edilmesini sağlar.

Medya Ajansı Nedir?

 • Medya ajansları ise, fotoğraf, video prodüksiyon, multimedya, instagram içeriği gibi medya öğeleri üzerinde ağırlaşmıştır.
 • Reklamlarınız için doğru içerikleri üretir ve reklam bütçenizi daha verimli kullanmanıza katkı sağlar.

Kreatif ajans, kreatif reklam ajansı, reklam ajansları

Kreatif Ajanslar ile Çalışmanın 5 Faydası

İş modelinizi geliştirmek ve markanızı 2021 yılında öne çıkarmak için iyi bir reklam ajansı ile çalışmaya karar verdiyseniz, aşağıdaki faydalara sahip olacaksınız demektir.

1. Markanızın güçlü yönlerinize odaklanabileceksiniz

 • Markanızın belki daha önce fark etmediğiniz özellik ve yönlerini, kreatif reklam ajansları öne çıkarabilirler.
 • Böylece hedef kitlenizin dikkatini tahmin etmediğiniz bir noktadan çekebilirsiniz.

2. Uzun vadeli strateji planlayabilirsiniz

Tek başınıza ya da markanız bünyesinde rakipleriniz ile mücadele etmeye çalışmayın. Bunun yerine, dinamik, yaratıcı bir ekip ile beraber reklam işlerinizi yönetmek sizi bir adım öne taşıyacaktır.

3. Doğrudan ve dolaylı yoldan kazancınız artacak

 • İçerik yazarları, grafik tasarımcılar, dijital pazarlama uzmanları ile birlikte çalışacağınızdan, sizin ve ekibinizin de üretkenliği artacaktır.
 • Bu da daha fazla proje yükünü göğüsleyebilmenizi, böylece daha fazla kazanç elde etmenizi beraberinde getirir.

4. Becerilerinizi ortaya çıkarabilirsiniz

Profesyonel olarak yaratıcı düşünen ve bu iş modeliyle çalışan bir reklam ajansı ile çalışırken, ekibinizden birilerinin de gizli becerileri ortaya çıkabilir. Ajans ekibi ile birlikte projenize yeni fikirler katabilirler.

5. Daha geniş projeleri kabul edebilirsiniz

 • Arkanızda grafik tasarım ekibi, web tasarımcılar, web yazılımcılar, dijital pazarlama uzmanları, yani bir kreatif ajans olduğunda, yeni projelerin üstesinden gelebilme konusunda kendinize ve markanıza daha çok güveneceksiniz.

Özetle 2021 yılı Kreatif Ajans ile Çalışmanın Tam Zamanı!

Kreatif Ajans seçimi yapmak zordur. En iyi istanbul reklam ajansları arasından size uygun olanı seçmek için kendileriyle projeniz konusunda konuşun hatta bir toplantı talep edin. Aynı zamanda reklam ajanslarından her zaman ücretsiz bir teklif alabileceğinizi unutmayın.

Wieden & Kennedy başkanı Dave Luhr şöyle diyor:

“Kartlarınızı doğru oynarsanız, kargaşa ve kaos inanılmaz fırsatlar sunar.”

 • Rakipleriniz dijital medya ve internet dünyasında hızla ilerlerken vakit kaybetmek büyük fırsatlar kaçırmanıza neden olacaktır.
 • Güçlü bir markaya ve motivasyona sahipseniz elinizi çabuk tutun.
 • Covid-19 Pandemisi sırasında artan internet kullanımı ile ajans hizmetleri almak, diital medyaya adım atmak için 2023 en doğru zaman!

Başarılı bir yaratıcı reklam ajansı ile çalışmak ve Fotoğraf ve Tasarım’dan ücretsiz teklif almak için bize hemen ulaşın.