Google Analytics Nedir, Hangi Özelliklere Sahiptir?

google analytics nedir

Google Analytics web site sahiplerine çevrimiçi trafiklerini ve ziyaretçi davranışlarını takip edebilme fırsatı sunan bir araçtır. Bu ücretsiz araç sayesinde kullanıcılar ile web siteniz arasındaki etkileşimi öğrenebilirsiniz.

 • Google Analytic‘in en önemli özelliklerinden biri eşsiz raporlama becerisidir.
 • Eşsiz raporları sayesinde sitenizi ziyaret eden kişi sayısını ve hangi sayfalarda daha fazla vakit geçirdiklerini keşfedebilirsiniz.

Google Analytics Nedir?

Google Analytics temelde bir web sitesinin trafik değerlerinin takip edilmesini sağlayan bir araçtır. Aynı zamanda kullanıcı davranışlarını anlamak ve pazarlama çalışmalarını geliştirmek için çözümler sunar. Web sitenizin performansını iyileştirmek istiyorsanız her zaman kullanıcı verilerine ihtiyacınız olacaktır. Kullanıcı verileri üzerinden çeşitli stratejiler geliştirebilir ve gerekli noktaları daha etkili bir şekilde iyileştirebilirsiniz.

 • Analytics çeşitli entegrasyonlara sahiptir. Dijital pazarlama çalışmaları için bazı kampanyalar düzenlediyseniz Google Ads ve Google Search Console entegrasyonlarıyla detaylı verilere ulaşabilirsiniz.
 • Genel olarak bu araç web site performansını iyileştirmek için etkileyici çözümlere sahiptir.
 • Her web site yöneticisinin, işletme sahibinin ve dijital pazarlamacının kullanmayı bilmesi gereken bir araçtır.

google analytics en iyi özellikler

Google Analytics’in En iyi Özellikleri Neler?

Google Analytics web site yöneticilerine yardımcı olabilecek sayısız özelliğe sahiptir. Öncelikle web site trafiğini takip edebilir, kullanıcı davranışlarını analiz edebilir ve kampanyaları değerlendirebilirsiniz.

1. Trafik raporu

Birisi web sitenizi ziyaret edince Analytics anında veri toplamaya başlar. Topladığı bu veriler ziyaret edilen sayfa, sayfada geçirilen süre ve yapılan etkileşimler hakkında kapsamlı bilgiler içerecek biçimde olurlar. Analytics bu verilerin tamamını işler. Ziyaretçinin nereden geldiğine yönelik bir veri sunar. Tüm verileri zamana göre sınıflandırabilir. Böylece belirli bir zaman dilimindeki ziyaretçilerin yüzdesini öğrenebilirsiniz.

 • Trafik raporu sayesinde sitenize en çok ziyaretçi gönderen kaynakların neresi olduğunu görebilirsiniz.
 • Hedef kitleniz için en çok ilgi çeken içerikleri saptayarak içerik pazarlama çalışmalarınızı güçlendirebilirsiniz.

2. Dönüşüm takibi

Google Analytics‘in dönüşüm takibi özelliğinden yararlanabilmek için dönüşüm tanımını yapmanız gerekir. Dönüşüm tanımı form gönderimi, telefon görüşmesi veya ürün satın alımı gibi çeşitli değerler olabilir. Bu araçta yer alan dönüşüm izleme özelliğini aktif ettikten sonra size verilen kodu takip edilecek sayfaya eklersiniz. Birisi belirlediğiniz dönüşüm eylemini gerçekleştirdiğinde Analytics‘e veri işlenir.

 • Belirli kampanyaların verimliliğini ölçebilmek için dönüşüm takibi fazlasıyla önemlidir.
 • Analytics‘in oluşturduğu raporlar sayesinde pazarlama çabanızın sonuç verip vermediğini görebilirsiniz.

3. Hedef kitle raporu

Google Analytics ziyaretçileriniz hakkında veriler toplayabilir. Araç bu verileri pek çok kaynaktan elde edebilir. Ziyaretçilerin yaşları, konumları ve ilgi duydukları alanlar gibi çeşitli bilgiler hakkında bir rapor sunar. Ayrıca web sitenizi ziyaret eden kişilerin ne tür etkileşimlerde bulunduklarını öğrenebilirsiniz. Web sitenizdeki ilgi çekici içerikleri tespit edebilirsiniz. Ayrıca gelecekte oluşturacağınız içeriklere karar verebilirsiniz.

 • Hedef kitlenizin ilgi alanları gibi detayları gruplandırarak daha özel kampanyalar oluşturmayı başarabilirsiniz.
 • Oluşturduğunuz her özel kampanya sayesinde daha fazla dönüşüm fırsatı elde edebilirsiniz.

4. Anahtar kelime raporu

Birisi arama motorunda arama yaptığında sorguyla alakalı olan web sitelerinin listesine ulaşır. Aramayı yapan kişi sonuçlardaki web sitenize tıkladığında Google Analytics bu ziyareti organik olarak nitelendirir. Bu araç web sitenizi ziyaret eden kullanıcının hangi arama sorgusunu kullandığını bilir. Arama sorgularını anahtar kelime raporunda size sunar. Böylece hangi sorgulardan trafik aldığınızı öğrenirsiniz.

 • Web sitenizin belirli anahtar kelimelerden ne kadar trafik aldığını görebilmek için anahtar kelime raporunu kullanabilirsiniz.
 • Rapor sayesinde web sitenizdeki sayfaların performansını ölçebilme fırsatı elde edersiniz.

5. Entegrasyon imkanı

Google Analytics aracını Google Marketing Platform, Google Ads ve Google Search Console gibi araçlarla entegre edebilirsiniz. Bunu yaptığınızda daha gelişmiş veri kontrolü imkanı elde edersiniz. Entegrasyonu sağladıktan sonra diğer araçlardan gelen verileri tek bir yerden görmeye başlarsınız. Web sitenize ait tüm verilere erişiminiz kolaylaşır. Reklam kampanyalarınız için daha bütünsel bir yaklaşımınız olur.

 • Örneğin, Google Ads ile entegrasyon yaptığınızda ücretli reklam kampanyalarınızın ne kadar iyi dönüşüm sağladıklarını görebilirsiniz.
 • En çok trafiği ve dönüşümü sağlayan tüm kampanyaları tespit edebilirsiniz.

web site trafiğini izleme

Web Site Trafiğinizi İzlemeye Başlayın

Sonuç olarak, bu araç çevrimiçi performansınızı anlamak için en gelişmiş çözümler arasında yer alır. Kullanımı ücretsiz olmasına rağmen dönüşüm takibi, anahtar kelime raporu ve davranış analizi raporları sunar. Bir web siteniz varsa ve başarılı olması için pazarlama çalışmaları yapıyorsanız veri toplamayı öğrenmeniz gerekir. Bu ücretsiz ve özel araç sayesinde olabildiğince detaylı şekilde veriler toplama şansınız olur.