E-Bülten (Newsletter) Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

E-Bülten Nedir, Nasıl Hazırlanır

E-bülten (newsletter), markaların ilgili gelişmeleri, haberleri ve kampanya bildirimlerini potansiyel müşterilerine e-posta pazarlama yöntemleri ile iletmesidir. Reklam, pazarlama ve tanıtım amacıyla, düzenli ve toplu e-posta gönderimi şeklinde uygulanır.

E-Bülten Nedir?

Genelde karıştırılan toplu e-posta gönderimi (mailing) ile bültenin en belirgin farkı, bültene abone olmuş kullanıcılara düzenli bir şekilde gönderilmesidir.

Adım Adım E-Bülten Nasıl Hazırlanır?

 1. E-Bülten hazırlarken önce yazılı içerik üretilir. Buna kampanya ya da haber başlığı, bülten detayları ve iletişim bilgileri dahildir.
 2. Daha sonra bültenin tasarımı hazırlanır. Bu noktada profesyonel bir bülten ve etkili bir pazarlama için yaratıcı ve profesyonel bir tasarımcı ya da reklam ajansıyla çalışmanızda fayda var.
 3. Hazırlanan içerik, tasarım içerisine başlık hiyerarşisine dikkat edilerek girilir.
 4. Bültende tıklanabilir öğeler (sosyal medya hesapları, iletişim butonu, call to action vb.) varsa, görsel tabanlı olan tasarım, HTML formatına dönüştürülür ve e-posta pazarlama ile servis edilmeye hazır hale gelir.

E-Bülten Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Başarılı bir bülten hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • İçeriğinizin, özellikle başlığınızın ilgi çekici olmasına dikkat edin. Başarının temel anahtarı budur.
 • Tasarımınızdaki resim boyutlarına dikkat edin. Dosya boyutu büyük ve çözünürlüğü gereğinden yüksek görsellerden kaçının.
 • Web sitenize ve iletişim bilgilerinize bağlantılar verin.
 • E-Postanın konu kısmına ilgi çekici ve mesajınızla alakalı bir cümle ekleyin. Fakat “kampanya, reklam, promosyon” gibi kelimeler kullanmayın. Spam olarak algılanabilir.
 • Link kısaltma kullanmayın.
 • Bülten aboneliğinden ayrılma butonu (unsubscribe) eklemeyi unutmayın.

E-Bülten Örnekleri

E-bülten, elektronik posta yoluyla gönderilen bir tür elektronik haber bültenidir. Bu bültenler, bir şirketin, organizasyonun, topluluğun veya kuruluşun, müşterilerine, üyelerine veya takipçilerine, ürün veya hizmetleri hakkında bilgi, etkinlik duyuruları, kampanyalar, promosyonlar, sektörel haberler veya diğer ilgili içerikleri paylaştığı bir araçtır.

Bültenler, herhangi bir işletmenin müşteri sadakatini artırmasına ve pazarlama stratejilerini geliştirmesine yardımcı olabilir. İşte bültenlerin örnekleri:

 1. Satış fırsatları: bültenler, müşterilere özel satış fırsatları sunarak satışlarını arttırmak için kullanılabilir.
 2. Blog gönderileri: Şirketler, blog gönderilerini bültenler aracılığıyla paylaşarak müşterilerini güncel tutabilirler.
 3. Yeni ürün lansmanları: Yeni ürünlerin lansmanları, bültenler aracılığıyla müşterilere duyurulabilir.
 4. Etkinlik duyuruları: Şirketler, bültenler aracılığıyla, organizasyonlar veya etkinlikler hakkında bilgi ve duyurular yapabilirler.
 5. Sektörel haberler: Şirketler, sektörle ilgili haberler veya yenilikler hakkında bilgi vererek, müşterileri bilgilendirebilirler.
 6. Eğitim içerikleri: Şirketler, müşterilerin ihtiyaç duyabileceği konularda eğitim içerikleri sunarak, onları bilgilendirebilirler.
 7. Anketler: bültenler, anketler aracılığıyla müşterilerin geri bildirimlerini toplamak ve ürün veya hizmetlerinin iyileştirilmesi için kullanılabilir.

Yukarıdaki örnekler, bültenlerin birçok farklı amaçla kullanılabileceğini göstermektedir. Bültenler, bir işletmenin müşterileri ile iletişim kurmasını, onları güncel tutmasını ve pazarlama stratejilerini geliştirmesini sağlayan etkili bir araçtır.

 İyi bir E-Bülten Nasıl Olmalıdır?

Elektronik bültenleri hedef kitlenize ulaştırmanız için yukarıdaki şartlar yeterlidir. Fakat etkili, dikkat çekici, profesyonel ve reklam bütçesini boşa harcamayan bir kampanya düzenlemek istiyorsanız aşağıdaki ipuçlarını takip edebilirsiniz.

İyi bir bülten için:

 • Bülten dili önemlidir, hedef kitlenize uygun bir dil kullanın. Dil bilgisine dikkat edin.
 • Mesajınızı, başlığınızı ve içeriğinizi kısa ve öz tutun.
 • Tasarımınızda mobil uyumluluğa dikkat edin.
 • Tasarımda kullanılan renklere dikkat edin. Göz yorucu renkler kullanmayın, mümkünse kurumsal kimliğinizin renklerini kullanın. Bu, marka bilinirliğine katkı sağlayacaktır.
 • Renklerin yanı sıra bülten tasarımında dikkat çekicilik ve kurumsallık, mesajınızın daha çok kişiye ulaşmasını sağlar. Bu yüzden reklam ve tasarım dilinizi kullanarak, yaratıcı bir tasarım üretebilecek profesyoneller ile çalışın.

E-Bültenin Markalar İçin Önemi

Kurumsal marka ve şirketlerin sıkça e posta bülteni kullanmasının elbette mantıklı sebepleri var. Duyuru ve mesajlarınız, hedef kitleye direkt mail yolu ile ulaştığından, onlara özel bir çalışma hissiyatı yaratır. Ayrıca e-posta pazarlama tekniklerinin hepsi, kâğıt kullanımını azaltması, posta masraflarını kısması sebebiyle hem şirket ekonomisine, hem de doğaya katkı sağlar.

E-Bülten Hazırlama Araçları

Bir bülten hazırlama programı arıyorsanız, aşağıda listelediğimiz araçlar ve web siteleri tam size göre. Bizim mail bülteni hazırlamak için kullandığımız ve önerdiğimiz sistem SendinBlue olmakla beraber, ihtiyaçlarınıza göre diğer ücretli ve ücretsiz araçları tercih edebilirsiniz.

Bülten Aracı Ücretli Mi? Fiyat Avantajı
Moosend Evet (30-gün deneme $9/aylık Kullanımı kolay, sürükle ve bırak e-bülten tasarım aracına sahip
HubSpot Evet $50/aylık HubSpot CRM ile yerel entegrasyon
Constant Contact Evet (60-gün deneme) $10/aylık Etkinlik daveti yönetim aracına sahip
Mailchimp Evet $20/aylık Kullanıma hazır, en çok kullanılan araç
Sendinblue Evet (Ücretsiz versiyonu var) $25/aylık Ücretsiz versiyonu var, kullanışlı
Campaign Monitor Evet $9/aylık Uygun fiyatlı
AWeber Evet $20/aylık Detaylı raporlama aracına sahip
GetResponse Evet $16/aylık Spam testi aracına sahip

Haftalık Bülten Örnekleri

Yurtdışı kaynaklardan derlediğimiz, 2023 yılının en güzel haftalık bülten örnekleri ve tasarımlarını inceleyebilirsiniz. İçerisinde kurumsal bülten örnekleri de yer alan ilgi çekici ve başarılı bülten örnekleri: