Sosyal medya yönetimi ve sosyal medya reklamları danışmanlık hizmeti konusunda Fotoğraf ve Tasarım’ın sosyal medya ekibi olarak iddialıyız. Sizlere standart post tasarla-paylaş anlayışından öte yaratıcı fikirler ve sosyal medya yönetiminde kullanılan teknik ve trendlerin takibi ile birlikte hizmet vermekteyiz.

 • Kullanıcılar birilerini takip etmek ve özgün içeriklere ulaşmak konusunda gün geçtikçe daha hassas davranıp bilgi, görüntü ve reklam kirliliğinden uzaklaşmaya çalışıyorlar.
 • Bu yüzden marka hesaplarının yönetimi, aktif olduğu sosyal medya platformlarını iyi tanımayı ve hangi sosyal medyada reklam yapmak gerektiği konusunda bilgili ve deneyimli olmayı gerektiriyor.

sosyal medya yönetimi, sosyal medya danışmanlığı, sosyal medya ile dijital pazarlama

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya yönetimi, dijital pazarlamada markanızı öne çıkarmak için en önemli unsurların başında gelmektedir. Sosyal medya pazarlaması hakkında detaylı bilgiler edinmeden önce 2020 Yılı sosyal medya istatistiklerini ve arama motorunun sizlerden derlediği analiz sonuçlarınıza bir göz atalım:

 • Dünya nüfusunun %49’undan fazlası en azından 1 sosyal medya platformunu kullanmaktadır.
 • Instagram’ın kullanıcı sayısı 1 Milyarı aşmış durumda.
 • Dünyada En çok kullanılan sosyal medya plaftormlarına baktığımız zaman Facebook, YouTube ve Instagram’ı görmekteyiz.
 • Türkiye’de durum bundan biraz daha farklıdır. Ülkemizde 1. Sırada Youtube’u, 2. Sırada ise Instagram’ı görmekteyiz.
 • Türkiye’de bir sosyal medya kullanıcısı ortalama 3 saat sosyal medya platformlarında zaman geçirmektedir.

sosyal medya yönetimi, sosyal medya danışmanlığı, sosyal medya ile dijital pazarlama

Sosyal Medya Yönetimi Nedir ve Neden Önemlidir?

Sosyal medya yönetimi, sosyal medya hesaplarının nasıl kullanılacağı, çeşitli stratejiler belirlenerek hedef kitleye nasıl ulaşılacağı, sosyal medya hesaplarının büyümesi için neler yapılması gerektiği, marka imajının nasıl oluşturulacağı gibi konuları kapsayan bir çalışmadır. Sosyal medya yönetimi konusunda mutlaka profesyonel bir destek almalısınız. Sosyal medyada atacağınız yanlış adımlar markanıza olumsuz etki edebilir.

 • Yukarıdaki veriler ışında anlaşılıyor ki insanlar günün büyük bir bölümünde sosyal medyada vakit geçirmektedir.
 • Dolayısıyla sosyal ağlarda, doğru stratejiler ve iyi bir sosyal medya yönetimi ile yapacağınız pazarlama faaliyetleri markanızı rakiplerinizden ayıracaktır.

Günümüzde birçok marka sosyal medyanın gücünden faydalanmaktadır. Günlük ortalama 3 saat vakit geçirilen platformlar üzerinden aradığımız hedef kitleye ulaşmamız daha kolaydır. Ancak ulaştığınız hedef kitleye kendinizi doğru anlatabilmeli ve onların dikkatini çekebilmelisiniz.

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya İlişkisi

Dijital çağda yaşadığımız bu dönem insanların büyük bir kısmı internet üzerinde vakit geçirmektedir. Bu da pazarlama için yeni bir alan doğurmuş durumdadır.

 • İnternetin gelişimi ile pazarlama faaliyetleri içerisine dijital pazarlamada eklenmiş durumda.
 • Geleneksel pazarlamanın dijital pazarlamaya göre daha maliyetli olması, dijital pazarlamanın gelişmesinde rol oynamaktadır.

İnternet dediğimizde artık aklımıza sosyal medya platformları gelmektedir. Türkiye’de 77 Milyon internet ve 54 Milyon sosyal medya kullanıcısı bulunmaktadır. İnsanlar günlük ortalama 3 saatini sosyal medya platformlarında geçirmektedir. Bu da dijital pazarlama açısından sosyal medyayı iyi bir Pazar yeri yapmaktadır.

Markalar Sosyal Medyayı Ne İçin Kullanmalı?

Sosyal medya yönetimi dediğimiz zaman genellikle markaların yaptığı en büyük hata sosyal medyada yalnızca ürünlerini göstermektir. Ancak sosyal medya yönetimi yalnızca ürün göstermek ile değil ürüne değer katmak ile de ilgilidir. Peki sosyal medya platformları markalar tarafından hangi amaç ile kullanılmalıdır?

 • Marka bilinirliğini arttırmak
 • Marka sadakati oluşturmak
 • Hedef kitle araştırmaları gerçekleştirmek
 • Hedef kitle istatistiklerine ulaşmak
 • Rakipler hakkında bilgi edinmek
 • Dijital reklam kampanyaları yürütmek

Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi:

Sosyal medya yönetimi dediğimiz zaman markaların kendisine sorduğu ilk soru ‘Doğru sosyal medya yönetimi nasıl yapılır?’ sorusudur. Peki, doğru sosyal medya yönetimi nasıl yapılır ve nelere dikkat etmek gerekmektedir.

1- Marka Analizi

Öncelikle markamızı ve ürünümüzü tanımamız gerekmektedir. Ürün veya hizmetimizin güçlü ve zayıf yönlerini bilmeli sektör içerisindeki fırsatlarımızı ve tehditlerimizi görmeliyiz. Marka analizini doğru bir biçimde yapmak temelin güçlü atılmasını sağlayacaktır.

2- Hedef Kitle Analizi

Markanızı tanıdıktan sonra hedef kitlenize odaklanmalısınız. Hedef kitleniz kim? Hedef kitlenizin ihtiyaçları nelerdir? Hedef kitlenize nasıl ulaşacaksınız? Gibi sorulara yanıt bulmanız gerekmektedir.

 • Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını iyi bilmelisiniz.
 • İhtiyaçlarını bilirseniz, ürün veya hizmeti bu ihtiyaçları karşılamaya yönelik kullanabilirsiniz.
 • Ayrıca hedef kitlenizin dilini iyi bilmelisiniz.
 • Onlara uygun dil ile seslenmeniz oldukça önemlidir.

3- Rakip Analizi

Öncelikle rakiplerinizin kimler olduğunu bilmelisiniz. Burada yalnızca sektör içerisinde bildiğiniz rakiplerinizden değil, sosyal medyayı doğru ve etkili kullanan rakiplerinizden de bahsediyoruz. Sosyal medya yönetimini hangi stratejiler ile yaptıklarını bilmelisiniz.

 • En önemli unsurların başında ise markalarını nasıl konumlandırdıkları gelmektedir.
 • Bunların yanında rakiplerinizin hangi mecraları kullandığı, paylaşım sıklığı, hangi özelliklerini vurguladıklarını öğrenin.

Son olarak rakip analizi tek seferlik yapılmamalıdır. Düzenli olarak rakiplerinizi incelemeli onları ‘stalklamalısınız’.

4-Sosyal Medya Strateji Planı Oluşturma

Doğru bir sosyal medya yönetimi için iyi bir strateji planı oluşturmalısınız. Bu noktada öncelikle amaç ve hedeflerinizi iyi belirlemelisiniz. Nereye gideceğinizi bilmediğiniz sürece marka algısı oluşturmanız zor olacaktır.

 • Sosyal medyanız için dinamik bir organizasyon oluşturmalısınız.
 • Günlük, haftalık, aylık bir planlama yaparak markanızı hedef kitle ile doğru zamanda buluşturmalısınız.
 • Bunu yaparken algoritmanın ve hedef kitlenin isteklerini göz ardı etmeyin.

Algoritmanın beklentilerini de karşıladığınız zaman sistem sizi hedef kitlenizin karşısına daha fazla çıkaracaktır. Stratejilerinizi gözden geçirin ve en başta belirlemiş olduğunuz hedeflere göre etkili olup olmadığını ölçümleyin. Unutmayın, her zaman yeniliklere açık olmalısınız ve bu konuda hızlı davranmalısınız.

5 – İçerik Yönetimi

Hedef kitleniz için en önemli nokta içeriklerinizdir. İçerikleriniz ile hedef kitlenizin ilgisini çekmelisiniz. Doğru içerikler ile sadık bir takipçi kitlesine ulaşabilir, marka sadakati sağlayabilirsiniz. Bu noktada öncelikle hedef kitlenizi ve takipçilerinizi tanıyın, içerik paylaşım planı hazırlayın ve rastgele değil planlı ve stratejinize uygun paylaşımlar yapın, hikaye anlatın, farklı içerik türleri deneyin, hedef kitlenizin duygularına hitap edin.

 • İçerik oluştururken özgün olmalısınız.
 • Rakiplerinizden farklı olmadığınız sürece onların önüne geçemezsiniz.
 • Paylaşacağınız görselleri profesyonel bir şekilde hazırlamalısınız ve markanızın kalitesini yansıtmalısınız.

Ayrıca markanızın renklerini sosyal medyanıza taşımalısınız. Böylece marka bilinirliğiniz artacaktır. Hedef kitlenize farklı içerikler sunmaya özen gösterin. Algoritmanın istediği ve hedef kitlenizin istediği paylaşım türlerinin kesişimine bakın. Video paylaşımını unutmayın.

6- Görseller ve Metinlerde Neye Dikkat Edilmelidir?

Sosyal medyada sizi gösteren asıl unsurlar görselleriniz ve metinlerinizdir. İyi bir sosyal medya yönetimi için bu noktada dikkatli olmalısınız. Markanıza uygun tasarım ve metinler oluştururken hedef kitlenizi de göz önünde bulundurmalısınız. Tüm grafik tasarım hizmetlerinde bizden profesyonel destek alabilirsiniz.

 • Öncelikle markanıza uygun ve hedef kitlenizin dikkatini çekecek bir tarz, paylaşım dili oluşturmalısınız.
 • Paylaşacağınız metinler üzerine bir hazırlık yapın.
 • Kısa, vurgulu ve herkesin anlayabileceği bir biçimde mesajınızı iletin. Metinlerinizde neleri öne çıkaracağınızı belirleyin.

Sosyal medyanın sosyal olan tarafını kullanarak etkileşim kuracak metinler ve görseller hazırlayın. Unutmayın, ne söylediğiniz kadar nasıl söylediğiniz de önemlidir.

sosyal medya yönetimi, sosyal medya danışmanlığı, sosyal medya ile dijital pazarlama

Sosyal Medya Reklam Yönetimi ve Danışmanlığı

Profesyonel sosyal medya yönetimi dendiği zaman akla ilk gelen unsurlardan birisi de sosyal medya reklam yönetimidir. Markanıza ve hedef kitlenize en uygun mecrayı belirledikten sonra hedef kitlenize ulaşmak için sosyal medya reklamlarından faydalanmalısınız.

 • Birçok farklı sosyal medya reklamı türü bulunmaktadır.
 • Sizin için en uygun reklam türünü belirlemelisiniz.
 • Amacınıza yönelik hazırlayacağınız sosyal medya reklamları sizi başarıya ulaştıracaktır.

Sosyal medya reklamlarına geçmeden önce sosyal medya hesaplarınızın doğru bir biçimde oluşturulduğundan, hesabınızın markanızı yansıttığından ve hedef kitlenize uygun olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Kötü bir reklam yönetimi paranızın boşa gitmesine sebep olabilir.