Katalog tasarımı konusunda bahsetmeden önce: markanızın hakkında bilgiler ile birlikte ürün portföyünüz ve fiyatları gibi bilgileri içeren birden fazla sayfaya sahip genelde basılı olarak kullanılan reklam ürününe katalog adı verilmektedir. Hedef kitlenizin ihtiyaçlarına yönelik hazırladığınız ürünlere ait detayları, marka değerlerinizi dikkat çekici bir şekilde müşterilerinize sunmak için kaliteli bir katalog tasarımı yaptırmalısınız.

Firmanızın katalog tasarım ihtiyacı; müşterinin ilgisini çekebilmek için, sunumlar yapmak ya da toplantılar sırasında ürün ve hizmetleriniz, markanız hakkında bilgi verebilmek için doğmuş olabilir.

katalog tasarımı, katalog tasarımları, ürün kataloğu

Katalog tasarımlarının Kurumsal Kimlikteki Yeri

Kataloglar kurumsal kimlik tasarımının en detaylı, en çok sayfalı ve en yoğun içeriğe sahip öğesidir. Aynı zamanda en önemli öğelerinden de biridir. İçeriğinden web sitesinin içeriğinde olduğu gibi vizyon, misyon ve hikaye gibi kurumsal bilgiler, iletişim bilgileri, hizmetler, markanın satış vaatleri ve mesajı yer alır.

Kataloğun kartvizit, antetli kağıt, el ilanları gibi kurumsal kimlik öğeleri ile aynı dili konuşacak şekilde tasarlanması, ürünlerin ve hizmetlerin hedef kitlenin merak edeceği bilgiler ile donatılması gereklidir. Tüm bunları sunarken içeriğin yoğunluğundan ötürü okuyucuyu sıkmamalı, metinlere boğmamalı, sürükleyici olmalı ve nihayetinde ürün ya da hizmeti pazarlamalıdır. Ürünlerinizi satmayan, müşteriyi satın alma davranışına yönlendirmeyen katalog tasarımı, başarılı sayılmaz.

 

Katalog Tasarımlarına Yönelik Fotoğraf çekimi

Kurumsal kimlik hazırlarken katalogda kullanılacak görseller mutlak suretle firmanıza ve ürünlerine ait olmalıdır. Ve ürünlerinizin gerçek ve kaliteli görsellerini kullanmak durumundasınız.

Profesyonel şekilde sunacağınız ürün fotoğraflarınız yoksa, ürünlerinizi katalogda sunmak için ürün çekimi yaptırabilirsiniz. Katalogların sayfa tasarımlarının yanı sıra kullanılan fotoğraflar da kalite göstergeniz ve kurumsal kimliğiniz açısından oldukça önemlidir. Ürün çekimleri ile ilgili detaylı bilgiyi ilgili hizmet sayfamızdan alabilir, profesyonel ürün çekimleri için de Fotoğraf ve Tasarım ‘dan teklif alabilirsiniz.

katalog tasarımı, katalog tasarımları, ürün kataloğu

Katalog tasarımı nasıl yapılır?

  • Katalog tasarlanmadan önce diğer kurumsal kimlik öğeleri, marka logosu, kurumsal fontu, kartvizit ve broşür gibi basılı medya öğelerinin yanı sıra banner, slider ve web tasarımı, instagram ve sosyal medya tasarımları iyi analiz edilmeli ve aynı tasarım dili ve çizgisi korunmalı, aynı bakış açısıyla tasarımlar yapılmalıdır.
  • Katalog tasarımı yapılırken baskıda oluşacak problemlerin önüne geçebilmek için vektörel formatta çalışılır.
  • Katalog tasarımları yaparken çalışılacak matbaa önceden belirlenir ve kullandıkları renk skalası temin edilir.
  • Belirlenen matbaadan bıçak izi ve kesme payı, hata payı gibi bilgiler alınıp mutlaka bunlara uygun tasarımlar yapılır.
  • Katalog baskıya gönderildikten sonra revize edilmesi için fırsat olmayacağından, tüm detaylar dikkatlice kontrol edildikten sonra katalog matbaaya gönderilir.

Bu gibi detaylara dikkat ederek, profesyonel, vektörel, özgün ve kaliteli bir biçimde katalog tasarımı yaptırmak, aklınızdaki soruları sormak ve katalog tasarım hakkında bilgi almak için teklif formu doldurabilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz.