Logo tasarımı konusunda, Markanızı her mecrada çağrıştıracak logo tasarımları için buradayız. İnternet siteniz, kurumsal kimlik öğeleriniz ve kitapçığınız, sosyal medya ve basılı medya, reklam araçlarınızda kullanacağınız mükemmel logoyu tasarlarken aklınızdaki soru işaretleri ve logo tasarım süreci ile ilgili bilgilere detaylıca değinmek isteriz.

Logo Tasarlamaya Nereden Başlıyoruz, Süreç Nasıl İşliyor?

Logo tasarımı için Fotoğraf ve Tasarım ‘dan teklif aldığınız andan itibaren önce markanız ve sizin hakkınızda kısa bir sohbet ediyoruz. Logotype, tipografi ya da sembol içeren bir logo gibi türler hakkında açıklama yapıyor ve tercihinizi öğreniyoruz. Gerekirse tüm stillerde örnekler üretmeye çalışıyoruz.

Logo Tasarımı Nasıl Yapılır?

Neye ihtiyacınız olduğunu ve sizin ne istediğinizi anladıktan sonra sektörünüz ve markanız ile ilgili anahtar kelime çalışması yapılıyor. Bu anahtar kelime çalışması sanılanın aksine logonuzun yazı değil, ikon kısmı ile alakalı. Bu çalışma ile sizin için uygun ve özgün ikonlar türetilip çizilmeye başlanıyor ve örnek tasarımların size iletilmesi, seçilen tasarım üzerinden revizeler ile birlikte son rötuşlar yapılıp logo tasarım sürecinin sonuna gelinmiş bulunuyoruz. Sonrasında logonuzun yüksek çözünürlüklü dosyaları ve yüksek kaliteli alternatifleri, ihtiyacınız olabilecek formatlarda tarafınıza vektörel ve piksel bazlı olarak iletiliyor.

logo tasarimi, marka logosu, logo tasarımları, logo nasıl tasarlanır

Ücretsiz Logo Tasarımı Ne Derece İşlevsel?

Mağazadan aldığımız bir kıyafeti bile başkası üzerinde gördüğümüzde kötü hissediyoruz değil mi? Peki markanızı temsil ettiğine inandığınız logonuzu başka birinin daha kullandığını görmek ister miydiniz? Cevap hayır ise size ücretsiz logo siteleri, logo tasarımı programları ya da kendi logonuzu oluşturmanız vaadini sunan uygulamaların çalışma şeklinden ve prensiplerinden biraz bahsedelim.

 • Otomatik olarak size bir ikon (buna logo demek istemiyorum, çünkü logo yalnızca bir ikon ya da yazı değil, bir fikirdir) tasarlayan sistemlerde tahmin edersiniz ki karşınızda bir bilgisayar var.
 • Bilgisayarın sizin ihtiyaçlarınızı, şirket ya da firmanızın vizyonunu, misyonunu, hikayesini bilmesi, anlaması ve üzerinde düşünmesi mümkün değildir.

Logo Tasarım Programı

Logo oluşturucu sistemler, “üç adımda logo yapın” siteleri, logo yapma uygulamaları bu yüzden size yalnızca firma ya da şahıs isminiz, baş harfleri ve sektörünüzle alakalı daha önce kim bilir kaç kişinin daha kullandığı ikonları getirecektir. Bir tanesini beğenmenizi ve renk seçimi yapmanızı ister, yanına da ile adınızı girin, yazı tipini seçin, logonuzu indirin. Harika görünüyor.

 • Peki, gerçekten bu kadar basit mi?
 • Logo tasarımının püf noktalarından biraz bahsedelim, sonra da bu sistemler bunları ne derece başarabilir, ona bir bakalım.

Logo Tasarımının Püf Noktaları

Logo tasarımını kendiniz yapacağınızı, ya da çalışacağınız tasarımcıya örnek olması için fikir arayışı içerisinde olduğunuzu varsayarak, logo tasarımına yeni başlayan junior tasarımcılar için de bir rehber niteliğinde olacak şekilde püf noktaları listelersek.

 • Markayı analiz edin. Sektörün keskin yada yuvarlak hatlarını, güncel tredlerini ve markanın rakiplerini incelemek; hem kel alaka bir tasarım yapmamak hem de rakiplerinizden sizi ayıracak ayrıntıları tasarlayacak hamleler yapabilmek adına önemli.
 • Marka, şirket ya da firma sahibini dinleyin ve anlamaya çalışın. Tasarım bir süreçtir ve bunun başlangıç adımı logo yaptırmak için size başvuran kişinin ihtiyaçlarını belirlemek ve anlamaya çalışmaktır. Aynı tasarım çizgisini yakalayamadığınız ve farklı dili konuştuğunuz birine yapacağınız tasarımların tatmin edici olma imkanı azalmaktadır.
 • Doğrusal değil, dolaylı düşünün. Yaratıcı olmak farklı düşünmektir. Bir lojistik şirketine logo tasarlarken tır ya da konteyner ikonu iliştirmek dışında bir anlamı ve hikayesi olan bir şeyler bulabiliyorsanız, tasarladığınız logo fark yaratacaktır.
 • Özgün, özel bir logo tasarlamaya çalışın.

logo tasarimi, marka logosu, logo tasarımları, logo nasıl tasarlanır

Logonun Tüm Kullanım Alanlarını Düşünün:

Tasarladığınız logonun markanın kurumsal kimliği, basılı reklam ürünleri, sosyal medyası, web sitesi, farklı zemin renklerinde kullanılacağını düşünerek tasarlayın ya da varyasyonlarını üretin.

 • Anlaşılabilirlik, basitlik, sadeliğe azami önem gösterin:

Logonun ifade gücünü artırmanın yolu, detaylıca obje ya da sembollerin çizilmesi değil, tam tersi bunu basit indirgemekten geçer.

Logonuz ne kadar karışık, detaylı olursa, anlaşılması o kadar güç olur. Siz bir tablo çizmiyorsunuz, insanlar karşısına geçip dakikalarca ne anlatmak istediğinizi anlamak yerine, saniyeler içinde gözüne çarpan logo, markayı çağrıştırmalı. Tek çabanız bunun üzerine olsun. Alman tasarımcı Mies Van Der Rohe der ki “less is more…”

 • Renkler seçimi için acele etmeyin:

Renk, final aşamasına gelmeden bir çok kez değişebilir. Farklı varyasyonlar üretilebilir. Tasarımın sadeliğine ve altındaki fikirin tasarlanmasına odaklanın. Bunu başardığınızda varsa firmanın kurumsal renkleri, sektörün ve çağın getirdiği trendler doğrultusunda en doğru rengin en doğru tonunu, markayı diğer rakiplerinden de ayıracak şekilde seçip, tasarımınızı sonlandırabilirsiniz.

 • Logo yalnızca bir yazı, ikon ya da sembol değil, fikir ve hikaye de içermelidir:

Logo tasarımı yalnızca eğimli bir çizgiden oluşuyor bile olabilir. (bkz. ünlü bir yerli beyaz eşya firması) Eğer bu çizginin bir anlamı, hikayesi, marka ile bağdaştırılan yanları ve markayı ifade gücü var ise tebrikler. En doğru ve en iyi logoyu tasarladınız demektir.

 • Fakat logonuz ile ilgili gelen sorular cevapsız kalıyorsa, seçilen o eşsiz renk, harika düşünülmüş ve çizilmiş ikon ya da dikkat çekici olan yazı da, anlamsız kalır.

logo tasarimi, marka logosu, logo tasarımları, logo nasıl tasarlanır

Özgün, Çarpıcı ve Kurumsal Logo Tasarım Fiyatları

Ücretsiz olarak size logo tasarımı yaptığını iddia eden, “5 dakikada logo oluşturun” şeklinde cazip gelen teklifler varken neden ücret ödeyesiniz? Bunların cevapları yukarıda ve Blog sayfamızdaki makalelerde verildi diye düşünüyorum.

 • Kopya ya da hazır tasarımlar yerine; sadece size özgün, markanız, şirketiniz ve kurumsal kimliğinizi yansıtan, üzerinde düşünülmüş ve bir fikir, bir hikaye sahibi bir logo tasarlatmak istiyorsanız bize ulaşabilir ya da teklif alabilirsiniz.
 • Logo tasarımı bir süreç olduğundan, sabit fiyat kampanyası yerine teklif usülü ilerlemeyi, böylece ihtiyaçlarınıza ve size uygun logonun tasarlanma sürecine göre fiyatlandırmayı daha doğru buluyor ve uyguluyoruz.