Kurumsal kimlik tasarımı markanın kimliğini birbirini tamamlayacak, ve markayı çağrıştıracak şekilde; bir bütün halinde tasarlamaya  verilen isimdir. Markalaşma sürecinin ilk ve en büyük adımı olan kurumsal kimlik, firmanın ürün ve hizmetlerinin kullanıcısı ve hedef kitlesine güven vermesi ve marka bilinirliği amacı ile tasarlanır.

Kurumsal kimliğin en önemli ögesi logo olsa da, diğer tüm ürünlere aynı ilgi ve önemin verilmesi gerekmektedir. Çünkü kötü tasarlanan ve kurumsallıktan uzak herhangi bir kurumsal kimlik elemanı, marka kimliğinize zarar verecek, iyi olan diğer bir çok şeyi de anında karalayacaktır. Hedef kitlenizin, daimi ve potansiyel müşterilerinizin gözündeki harika markanız, ufak bir tasarım ile bile anında yıkılabilir.

Ayrıca kurumsal kimlik markanızın kendini ifade biçimi ve reklam yüzüdür. Sektöre bakış açınızı hedef kitleye vaadinizi, kalitenizi ve pazarlama faaliyetlerini yansıtır. Tasarım süreçleri sonunda bir bütünlük ve ahenk oluşturmalı, aynı zamanda vermek istediğiniz mesajı tasarım dili ile vermesi gerekmektedir.

Kurumun kendini pazarlaması kısmında hedef kitleye sunabileceği en büyük ambalajı kurumsal kimliğidir. Kaliteli ambalaj, içerisindeki ürünü satar, ve ürün de kaliteli ise iyi bir ambalaj ile birlikte harika marka, mükemmel ürün ortaya çıkmış olur. Kullanıcı alışkanlıkları oluşur, marka bilinirliği edinilir. Bu kurumsallığa giden yolda atılan ilk adımlardır.

Mesajınızı her mecrada temsil eden, markanızın kurumsal basamakları bir bir tırmanmasını sağlayacak kurumsal kimlik tasarımı için detayları; başlıklar ile birlikte aktarmaya çalışacağım. Yine de sorularınız için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

kurumsal kimlik tasarımı, kıurumsallık, marka bilinirliği

Markanızın Bilinirliği İçin İpuçları

Marka kimliğiniz ancak ve ancak kurumsallık ve kurumsal kimlik çalışması ile mümkündür. Ürettiğiniz ürünlerin kalitesi, çeşitliliği ne kadar fazla olursa olsun kurumsal değilseniz marka bilinirliğine sahip olamazsınız.

Örneğin semt pazarlarından alınan ev araç gereçlerinin bir çoğu hemen hepimizin evlerinde bulunurken, yeterince kurumsal bir firma tarafından üretilip pazarlanmadığı için bazılarının kullanırız fakat markasını, adını bile bilmeyiz. Halbuki Sana marka margarin, Vileda marka paspas ve Aygaz marka tüplerin markası, ürün isminin önüne geçmiş ve yerine kullanılmaya başlanmıştır. Buradan da anlayabileceğimiz üzere marka bilinirliği için en önemli etkenlerden biri kurumsal kimlik sürecidir.

Marka bilinirliği için ilk baştaki süreçte yapmanızı önerebileceğimiz şeyler şunlar:

 • Doğru şekilde kurumsal kimliğinizi, doğru kişilere bir bütün biçiminde biçimde tasarlatın. Tasarımlar birbiri ile bütünlük ve ahenk içerisinde olmalı, ilk bakışta diğer kurumsal kimlik öğelerini ve markanızı anımsatmalıdır. Ayrıca tasarım ilkelerine, boşluk dengesi ve tipografiye önem verilmeli, bu öğelerin hem internet ve sosyal medya üzerinde hem de basılı olarak kullanılacağı göz önünde bulundurarak renk uzayı ayarlanmalıdır.
 • Tasarımlarınızı içinize sindikten sonra kullanıma alın ve sık sık değiştirmeyin. Bu marka bilinirliğinin oluşmasına engel olacak ve zarar verecektir. Sık sık değiştirmek hedef kitlenizin gözünde henüz oturmamış bir marka ve stabil olmayan bir kurum imajı sağlayabilir.
 • Tasarımlarınızın özgün ve sade olmasına önem gösterin. Doğru tasarımcı ile çalışıyorsanız bunların bilgisi ve açıklaması tarafınıza iletilmiş olmalıdır.
 • Sosyal medya ve web sitesi, internet reklamları ve online kurumsal kimlik çalışmaları konusunda geç kalmayın. Teknolojinin ve dijital medya trendlerinin getirdiklerini kullanın ve takip edin. Bunlar markanıza güncel ve çağı takip eden bir algı katacaktır.
 • Anlık tasarruflarda reklam bütçenizden, özellikle de dijital medya reklamlarından kısmamaya çalışın. Mümkünse diğer maliyetleri dönemsel olarak azaltmak ve tasarruf etmek akıllıca olacaktır.
 • Rakiplerinizi iyi tanıyın ve stratejik hareket edin, rakip analizi çalışmaları yaptırın. Gerekirse bu gibi konular için Fotoğraf ve Tasarım ekibi gibi profesyonel kişi ve kişiler ile çalışın.

kurumsal kimlik tasarımı, kıurumsallık, marka bilinirliği

Kurumsallığın Faydaları ve Markaya Getirileri

Kurumsallık pazarlama ve reklam stratejilerinden daha verimli sonuç almanızı, sistem kaynaklarını daha verimli kullanmanızı sağlar. Artan rekabet içerisinde sizi güçlü tutar ve rekabetin bazı dezavantajlarını lehinize çevirir.

Kurumsallık büyümeyi ve gelişmeyi beraberinde getirir. Stabiliteyi artırır ve olası ekonomik iniş çıkışlardan minimum etkilenmenizi sağlar. Belirsizliği engeller, müşterilerinize karşı net ve şeffaf olmanızı sağlar. Güven ve saygı katar.

Fiyat esnekliğini ve pazarlık payını en aza indirir. Fiyatlarınız ve hizmet kaliteniz konusunda taviz vermeden çalışmanızı, müşterinizden ne istediğinizi ve ne sunacağınızı, satış vaadinizi stabil tutmanızı sağlar.

Tüm bunlarla birlikte kurumsallık ve kurumsal kimlik çalışmaları, doğrudan ve dolaylı olarak size daha fazla kazanç sağlar.

Kurumsal Kimlik Kitapçığı ve İçeriği

Kurumsal firmaların bir bütün halindeki tasarımlarının, bunların kullanımının, yasal izinlerinin ve prosedürlerin tümünü kapsayan kimlik kılavuzu, kurumsal kimlik kitapçığı adını alır ve aşağıdaki öğeleri içerebilir.

 • Logo tasarımı analizi ve varyasyonları. Logonun zeminli ve zeminsiz kullanımı, yanlış kullanımları.
 • Markanın kurumsal renkleri, kurumsal fontu ve yazı karakterleriyle ilgili bilgiler.
 • Yaratıcı gerekçe, firma/şirketin vizyon, misyon ve hikayesi.
 • Basılı medya reklam ürünleri: Kartvizit, broşür, afiş, flyer, cepli dosya, antetli kağıt, zarf, CD kabı tasarımları.
 • Billboard ve totem gibi açık hava reklamları.
 • Gazete ve Dergi Reklamları.
 • Instagram, sosyal Medya, websitesi ve arama motoru reklam şablonları.
 • Promosyonlar ve tasarımları.
 • Pazarlama faaliyetlerinin detayları.
 • Ürün ambalaj tasarımları ve sanal ürünler için tanıtıcı görsel tasarımları.
 • Üç boyutlu fuar standı tasarımı.
 • Tabela ve dış mekan reklam tasarımları.
 • Tanıtım filmi, radyo ve TV reklamı ile ilgili bilgiler, detaylar.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Sürecinde Yapılan Hatalar

Öncelikle kurumsal kimlik tasarımı yaptırmaya karar verildiğinde en çok yapılan hata fazla uygun fiyatlı araştırma yapmak ve çok küçük bir bütçe ayırmak. Bu tüm tasarım hizmetlerinde olduğu gibi, özgünlük, kalite, kurumsallık ve size ayırılan zaman, gösterilen ilgi gibi konularda eksiklikleri beraberinde getirir. İhtiyacınız olmayan kurumsal kimlik öğelerini daha sonra tasarlatabilirsiniz. Fakat bu şekilde bir planlamalarda da yine yapılan bir diğer hata, farklı tasarımcılar ile çalışmak olacaktır.

Her tasarımcının kurumsallık anlayışı, tasarım çizgisi, kalitesi, yaratıcılık ölçütü farklıdır. Ve marka yüzünüzün tasarımı için en önemli kriterlerden biri olan uyumluluk konusunda, bu yüzden zorluk çekilebilir. Tüm tasarımların aynı elden çıktığı bir kurumsal kimlik kitapçığı ile dönem dönem çalışılan, farklı farklı tasarımcıların elinden çıkmış tasarımlardan derlenmiş bir kitapçık kurumsallık noktasında büyük farklılık gösterecektir.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Fiyatları

Kurumsal kimlik tasarımında ucuza kaçılmaması gerektiği ile ilgili yukarıda bir kaç sebepten bahsetmiştik. Fakat bu sebepler fahiş fiyatlar ödemek zorunda olduğunuz, beylik laflara ve boş vaatlere ödenen gereksiz ücretlerin gerekli olduğu anlamına da gelmiyor.

Yukarıda listelemiş olduğum içeriklerden hangisi ya da hangilerine ihtiyacınız olduğuna, sektörünüze ve analiz edilen rakiplerinize bağlı doğacak ihtiyaçlarınızdan ötürü fiyatlandırma konusunda bizden teklif alır ya da iletişime geçerseniz, neye ihtiyacınız olduğuna birlikte karar verebilir, sizin için en uygun fiyat teklifini yapabiliriz.