E Ticaret sitesi, sanal mağaza adıyla da bilinir ve son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz , ürün veya ürünlerinizi internet üzerinde satmanın en etkili yöntemidir. İnternetin, sosyal medya ve diğer dijtal mecraların hayatımızın merkezi olduğundan beri “Bir dükkan ya da ofis açayım, tabela yaptırayım, bir banko iki de sandalye alırım, çayımı da demler otururum. Müşteri gelir, ürünlerimi görür, alır ve gider.” dönemi neredeyse kapandı.

 • Artık hem üretici hem tüketici tarafında e ticarete ilgi ve yönelim, sandığınızdan çok daha fazla!
 • Bu da demek oluyor ki ürününüzü en müşteriye en hızlı pazarlayabileceğiniz yer e ticaret platformlarıdır.

E Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

E ticaret sitesi kurmakta başarılı olmanın en büyük sırlarından birinin de: çok sık internetten alışveriş yapmak olduğunu düşünüyorum. Ben ve ekibim tam bir internet alışverişi bağımlısı olabiliriz! Bu sayede müşterilerinizin ve potansiyel hedef kitlenizin satın alma davranışlarını “kişi kendinden bilir işi” yöntemi ile planlayabiliyor, ürün satışı odaklı bir web sitesini grafik tasarımlarından tutun da SEO kısmında adım adım izlenecek yola kadar kafamızda canlandırabiliyoruz.

 • Alışveriş yaptığımız sitelerde neye dikkat ediyorsak, neler hoşumuza gidiyorsa, sizlere de onu sunuyoruz.
 • Bu bizim dilimizde “Çocuklarıma yedirmediğim şeyi satmıyorum” demek.

E Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

Türkiye’de e-ticaret diğer ülkelerde olduğu kadar yaygın artık ve teknoloji ve trendleri geriden takip etmiyor. İnternetin bilgiye hızlı ulaştırma olanağı ve Orta Doğu’nun en büyük pazar alanlarından biri oluşu ülkemiz markalarını hızla E-ticaret’e yönlendirmekte ve bunu gerekli kılmakta. Üretici, aracı olmanın yanı sıra drop shipping yapıyor bile olsanız kendi siteniz ile satışa başlamayıp kaybettiğiniz her gün size rakiplerinizden geri bırakıyor. Unutmayın: “sü uyur, rakip uyumaz.”

 • E ticaret sitesi kurduktan sonra kendinizi bir anda tatlı bir rekabetin ortasında bulacaksınız ve SEM, SEO gibi dijital pazarlama hizmetleri ile bu yarışta en önlerde olmaya çalışacaksınız.
 • Bir yandan da işyeri sahibi olmasanız bile satışlarınızın nasıl hızla arttığınızı gördükçe hırslanacak ve keyifleneceksiniz.

e-ticaret

E Ticaret Sitesi Örnekleri

Fotoğraf ve Tasarım bünyesi altında ben ve çalışma arkadaşlarımın tasarladığı, kurumsal, kullanışlı, modern, tasarım trendlerine ayak uyduran, hızlı, arama motoruna optimize, özgün ve şık e ticaret sitesi örneklerinden birkaç tanesini sizle paylaşıyorum. Bunlar arasında halihazırda belli bir potansiyele sahip büyük markaların yanı sıra, bir girişimcilik fikri ile e-ticarete atılıp başarılı olmuş örnekler de mevcut. Siz de kendi sitenizi kurup, kendi star-up’ınızı başlatmak isterseniz, bir iletişime geçip her şeyi enine boyuna konuşalım isterim.

Fotoğraf ve Tasarım Ne Vadediyor?

E ticaret sitesinin yanı sıra kurumsal siteler, portfolyo siteleri, landing page ve tanıtım sayfaları, blog siteleri ve tek ürün yaprak sitesi hizmetleri veriyorum. Bu web sitelerinin de çoğunda bulunan, çalışma standardı haline getirdiğimiz maddeleri ve e ticaret sitesinin özelliklerini aşağıda sıraladım:

 • Teslim ettiğimiz tüm web siteleri responsive yani %100 mobil uyumludur. Bu da kullanıcı deneyimi (User Experience) konusunda sizleri bir değil, on adım ileriye taşıyor. Ayrıca Google başta olmak üzere diğer arama motorlarının tümü dürbünlerini mobil tarafa doğru çevirmiş durumda. Kendi günlük yaşantınızı ve internet gezintilerinizi düşündüğünüzde insanların artık aramalarını, alışverişlerini ve araştırmalarını masaüstü yerine çoğunlukla mobil cihazlardan yaptığını tahmin edebilirsiniz.
 • Ödeme yöntemleri konusunda zengindir. Kapıda ödeme, havale ve ister bankaların sanal POS hizmetleri isterseniz de İyzico, Paytr vs. gibi diğer ödeme yöntemlerine uyumludur. Ödeme konusunda kullanıcıyı özgür bırakır ve güvende hissetmesini sağlarsınız.
 • Kargo kampanyaları yapabilir bu sayede ücretsiz kargo seçeneği ile müşterilerinize satın alma konusunda ikna edici yaklaşabilirsiniz.
 • HTML/CSS dilleri ile yazılan siteler hariç, tüm web site hizmetleri kolay kullanılabilir bir panele sahiptir ve panel bilgileri tarafınıza iletilecektir. İstenirse teslim sonrası sistemin kullanımı hakkında kısa bir eğitim verilebilir, daha fazlası için yardımcı olabilecek kaynaklara yönlendirilebilir.

Teknik Özellikleri:

 • Promosyon, kampanya yönetimi ve form toplamak kolaydır. Satışlarınızı artırmak, rakiplerinizin önüne geçebileceğiniz tüm yöntemler için esnek ve uyumlu web siteleri tasarlıyoruz, her ayrıntıyı ve olası ihtiyaçlarınızı düşünüyoruz.
 • SEO uyumludur ve blog kısmı içerir, böylece blog makaleleri paylaşabilir, sitenize ziyaretçi çekebilir, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) yapabilir, Google’da ön sayfalarda sıralamanızı artırabilirsiniz. Bilin bakalım bu, kimin satışlarını artıracak?
 • Hızlıdır ve optimize edilmiştir. Kullanıcılar sitenize ve içeriğine hızlıca ulaşabilir, böyleyece yavaş çalışan bir sistemle karşılaşık alışveriş yapmaktan vazgeçmezler. Hızlandırma ve optimizasyon çalışması yapılmadan teslim edilen bir sitenin uzun süre açılmaması sonucu kullanıcının sitenizin kapalı olduğunu düşünüp bir sonraki rakibinize yönelmesi de olası. Bu da tüm emek ve yatırımınızın yine çöpe gitmesi anlamına geliyor.
 • Kod içeriği temiz, sade ve stabildir. Google’ın ve diğer arama motorlarının en çok dikkat ettiği özelliklerden biri de altyapısının gereksiz kodlardan eklerden ve dış kaynaklardan arındırılmış olmasıdır. Biz diğer her madde gibi buna da dikkat ediyor ve sitenizi Google’a sevdirmek için elimizden geleni yapıyoruz.

Fonksiyonel Özellikler:

 • Bülten gönderimine ve E-Posta Pazarlaması yapmaya müsaittir. Mailing uyumlu e ticaret sitesi ile hedef kitlenize e-mail yoluyla da ulaşıp ürünlerinizin tanıtımını yapabilir ya da kampanyalarınız hakkında bilgilendirebilirsiniz.
 • Tasarladığımız ve teslim ettiğimiz tüm web sitelerinin ömür boyu arkasındayız, hizmet süremiz dışında olsanız dahi, bizden kaynaklı bir hata ya da eksik fark edilirse, ek ücret talep etmeden düzeltmesini yapıyoruz.
 • Kullanıcının yaptığı değişiklikler, 3. kişilerin müdahaleleri, kurulan ekstra eklentiler ya da güncellemeler sonrası oluşan hatalar ya da uyumsuzluk sorunları bu konu dışında değerlendirilmektedir.

Alışveriş Sitesi Kurmak İçin Nereden Başlamalıyım?

Öncelikle neye ihtiyacınız olduğu hakkında bir ufak fikir edinmenizde fayda var. İletişime geçerseniz bu konuda da sizi yönlendirip, birlikte en doğru yolu çizip, e ticaret sitesi için hızlıca çalışmalara başlarız. Çizeceğimiz bu yol genelde şu adımlardan oluşuyor:

 • Markanızın, firmanızın ve ürün ve kategorilerinizin incelenmesi
 • Sizin belirteceğiniz ve bizim analiz edip bulacağımız rakiplerin, e ticaret sitesinin belirlenmesi
 • Varsa Logonuzun, Kurumsal Kimlik öğelerinizin sitenin tasarımına başlamadan önce fikir vermesi açısından incelemesi
 • Sitenin taslağının çıkarılması ve onayınız için size iletilmesi
 • Onayınız sonrasında tasarımın ve dökümün tamamlanması. Varsa revize isteklerinizin tamamlanması
 • Siteye ürünlerin bir kısmı ya da tamamının girişi
 • Hızlandırma, optimizasyon ve ödeme sistemi entegrasyonları
 • Son kontroller ve teslim

E Ticaret Yapmak İçin Şirket Kurmam Gerekir mi?

İnternetten ya da herhangi bir mecra üzerinden gelir sağladığınız takdirde bunun vergisini devlete ödemeniz gerekir. Kanunlar gereği e ticaret sitesi de dahil, internetten satış yaptığınızda; şirket kurmalı, fatura kesmeli ve vergi vermelisiniz. Fakat bunun vergi muafiyeti gibi bazı istisnaları var. İlgili blog yazımı okuyarak bu konuda daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Hangi E Ticaret Yazılımı Daha İyi?

Bunu markanızın ihtiyaçlarını, ürün sayısını ve çeşidini bilmeden söylemek doğru değil. Elbette internette “En iyi e ticaret sitesi yazılımı benimki!” diyenler göreceksiniz fakat kime göre, neye göre?

 • Paketler ve özellikler bakımından çok çeşitli sistemler olsa da ben genelde SEO uyumluluğu, kolay kullanım paneli, özelleştirilebilir olması vs. açısından Wordpress tabanlı Woocommerce’i, çok sayıda ürünlerdeki stabilitesi bakımından Opencart‘ı ve firmanın istek ve ihtiyaçlarına en doğru yanıtı verebilmek adına da PHP tabanlı özel yazılım web siteleri tercih ediyorum.
 • İhtiyacınız olan e ticaret platformu seçimi konusu daha uzun tartışılabilir fakat paket halinde satılan hazır platformlardan uzak durmanızı şiddetle tavsiye ederim!

Hazır E Ticaret Paketlerinden Neden Uzak Durmalıyım?

Hazır e ticaret paketi derken neleri kastediyoruz önce onu konuşalım. Hani şu youtube reklamlarında her üç videonun ikisinde karşımıza çıkan, “Hemen bir e ticaret sitesi kurup satış yapmaya başlayın!” şeklinde tahrik etmeye çalışırken kendinden soğutan malum firmalar var ya, onlardan bahsediyorum.

 • Böyle bir hazır e ticaret sitesi aldığınızda en başta hoşunuza gitmeyecek olan şey, sistemi kendiniz yönetebilir hale gelseniz bile, hosting ve domain ücretlerinden bağımsız olarak ödeyeceğiniz fahiş hizmet bedelleridir.
 • Her yıl sizden, sırf onların sistemini kullanıyorsunuz diye yüksek ücretler talep ederler, üstelik bunların birçoğunun içinde otomatik yedekleme hizmeti bile yok!

Hazır E Ticaret Sitesi

Yine birçok sistem sizden en ufak bir değişiklikte bile ek ücret talep eder ve bu ek ücretler genelde makul fiyatlarda olmazlar. “Yazılımcı ya da webmaster bir arkadaşım var, ona bir telefon açarım, hemen halleder.” diye düşünüyorsanız da yanılıyorsunuz çünkü bu tür sistemlerde kodlar şifrelenmiştir ya da ilgili kısımlara erişiminiz kısıtlanmış durumdadır. Minik, masum bir CSS kodu bile yazmak isteseniz “Bunun için bizden yazılım desteği satın almalısınız” şeklinde cevap almanız olasıdır.

İllaki 3 adımda web sitesi nasıl kurulur sorusuna cevap arıyorsanız hemen cevap vereyim:

 1. E-ticaret yapmaya karar verin
 2. Bize ulaşın
 3. Arkanıza yaslanın

Sizlere kendi sunucunuzda barındırdığınız (self hosted), tüm panel bilgilerinin sizde ve erişiminize açık olduğu geliştirilebilir ve geliştirilebilir, dilediğinde bizle çalışmak istemeseniz bile dünyada yüzbinlerce kullanıcısı ve geliştiricisi bulunan sistemleri öneriyor ve teslim ediyorum.

E Ticaret Sitesinde Kullanıcılar, Alışverişini Nasıl Tamamlar?

Sitenizde ilgilendiği ürünü arayıp bulur ve sepetine ekler. Tabii site doğru bir şekilde, pazarlamaya ve satışlarınızı artırmaya yönelik tasarlandı ve hazırlandı ise başka ürünleri de sepet eklemeye teşvik edecektir. Daha fazla ilgilendiği ürün olmadığına karar verdiğinde sepet sayfasına gider ve son kontrollerini yapar.

 • Bu noktada yine ücretsiz kargo için kalan ücretin gösterilmesi gibi satış taktikleri ile donatılmış bir sisteme sahipseniz, aklında kalan son birkaç şeyi de eklemek için tekrar ürünleriniz arasında gezer ve nihayetinde sepeti onaylar.

Ödeme sayfasına geldiğinde üyelik sistemi yok ise doğrudan kimlik, adres ve ödeme bilgilerini girer, ödeme sistemlerinden birini ya da kapıda ödeme seçeneğini seçer, güvenli bir şekilde alışverişini tamamlar. Size satış yaptığınızla ilgili, sipariş detaylarını içeren bir bildirim maili gelir, aynı zamanda sipariş kolayca görüntüleyebileceğiniz website paneline düşer.

Tek Bir Ürünüm Var, Bana Uygun Bir Web Sitesi Yapabilir misiniz?

İnternetten ürün satmak demek, illaki onlarca kategori, yüzlerce ürün demek değildir. Aynı zamanda bir tek ürünle elektronik ticaret yapamayacağınız anlamına da gelmiyor. Tek bir ürün ya da ürün grubunuz olabilir. Bu durumda “one page website” diye tabir edilen tek ürün yaprak site çeşidi tam size göre!

 • Tabir tek sayfa şeklinde olsa da siteniz elbette tek sayfadan oluşmak zorunda değil.
 • Hakkımızda, İletişim, Kurumsal gibi sayfaları Anasayfa’dan ayırarak hem kullanıcıya güven veren bir site tasarlayabilir, hem de anasayfanıza binen yükü azaltıp hızlı ve SEO uyumlu bir tek ürün satış sitesi sunabiliriz.

SEO uyumu demişken, elbette yaprak site tasarımı sırasında bir blog sayfasını da dahil etmek, sizi Google’da üst sıraya taşıyıp ürün satışınızı doğrudan etkileyecek makaleleri yayınlayabileceğiniz bir zemin oluşturacaktır. Tek ürün yaprak site hizmetimiz ile ilgili daha fazla bilgiye, ilgili hizmet sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

E- Ticaret Sitesi Mi? Instagram Sayfası Mı? Pazaryeri Mi?

Aslına bakılırsa en doğru cevap: hepsi! Her ne kadar internetten satış yapmak konusunda kendi web sitenizi kullanmak sizin için en karlısı olsa da, web sitenize hedef kitlenizi çekmek, alışverişe teşvik etmek için tümüne birden ihtiyacınız var. Marka bilinirliği oluşana kadar tabiri caiz ise “müşterinin ayağını alıştırmak” için sosyal medya danışmanlık hizmeti almak, Instagram sayfası açıp sponsorlu reklamlar vermek, pazaryeri mağazaları açmak markanız ve adına faydalı olacaktır.

 • Ne zaman ki siteniz düzenli kullanıcılar edindi, sosyal medya reklamları ihtiyacınız kalmadı, o zaman tüm ilgi ve yatırımınızı kendi e-ticaret sitenize yöneltmenin vakti gelmiş demektir.
 • O güne kadar dijital medyanın tüm nimetlerinden faydalanmak, çocuklarınız gibi hiçbirini bir diğerinden ayırmamak en güzeli.

E Ticaret Sitesi Fiyatları 

Her sektörde olduğu gibi web sitesi tasarımı için araştırma yapmaya başladığınız gibi çok geniş bir fiyat aralığı ile karşılaşabilirsiniz. Fakat tahmin edebileceğiniz üzere diğer tüm konular gibi firmanız hakkında hiçbir fikre sahip olmadan, markanızı, ürünlerinizi incelemeden, neye ihtiyaç duyduğunuzu bilmeden net bir fiyat söylemek hem zor, hem doğru değil.

 • Peşin olarak net fiyat tarifesi olan kişi ve kurumlardan da uzak durmanızda fayda var.
 • Tek üründen oluşan bir basit e ticaret sitesi ya da lansman ürününüzü ön plana çıkarmak için tasarlanan bir site ile yüzlerce farklı ürünün satışa sunulduğu, onlarca kategoriye sahip ve buna uygun altyapı barındıran bir e ticaret sitesi aynı fiyata sahip olmayacaktır.
 • Fiyatlar konusunda daha detaylı bilgi sahibi olmak için iletişim kanallarımı kullanarak ya da form doldurarak bana hızlıca ulaşabilirsiniz.