360 Derece Sanal Tur Çekimi 

360 derece sanal tur çekimi - 360° Tur

360 derece sanal tur çekimi son yılların gayrimenkul, mekan ve lokasyon tanıtımları için en çok tercih edilen yöntemlerinden biri olmayı başardı. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte çekimler de birden farklı yol ve yöntem ile yapılmaya başladı.

 

360 Derece Sanal Tur Çekimi Nedir?

360 derece sanal tur çekimi bir ortamın 360 derece ve herhangi bir engel olmaksızın çekilerek sergilenmesini sağlayan yöntemdir. Bu yöntem bir alanın dijital olarak gezilebilmesini sağlar. Pek çok avantajı olması sebebiyle tercih edilir. 

360 çekimler mutlaka profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Ekipmanlar ve kullanılan yöntemler uygun şekilde olmalıdır. Gerçeğe en yakın deneyimi sunan 360° VR tur çekimi, sanal yollar ile ziyaretçilere benzersiz bir deneyim yaşatır.

Sanal Tur Örneklerimiz

Gayrimenkul ve Sağlık Turizmi Ajansı olarak, müşterilerin lokasyonları oturdukları yerden gezebilmesi için çözümler ürettik. Çekimini ve entegrasyonlarını yaptığımız bir kaç örneği, görsellerin üzerine tıklayarak inceleyebilirsiniz.
360 Derece Sanal Tur Çekimi Örnek 1 - Deltadiş 360° Sanal Tur360 Derece Sanal Tur Çekimi Örnek 2 - Alfa Dental 360° Sanal Tur360 Derece Sanal Tur Çekimi Örnek 2 - Dumankaya 360° Sanal Tur

Sanal Tur Çekimi Neden Tercih Edilir? 

Teknolojinin gelişmesi pek çok sektör ve alana katkıda bulundu. Bir mekânın incelenmesi için reklam çekimleri uzun yıllardır tercih edilen bir yöntem. Fakat gelişen teknolojiyle birlikte reklam çekimleri de birçok farklı yol ve yöntemiyle yapılmaya başlandı.

Son yılların favorisi haline gelmeyi başaran sanal tur çekimi tamamen dijital bir deneyim sunuyor. Pek çok farklı alan için tercih edilebilen bu deneyim, özellikle mekân tanıtımlarında yoğun bir ilgi görüyor. Tercih edilmesini sağlayan çok sayıda avantajı var.

Herhangi bir mekâna dair yapılabilecek reklam çalışmaları arasında sanal tur çekimleri ve kurumsal tanıtım filmi bulunuyor. Bu iki hizmet bir alanı tüm detaylarıyla inceleme fırsatı sunuyor. Bir alanın dijital olarak deneyimlenebiliyor olması, tercih edilme ihtimalinin çok daha yüksek olmasını sağlıyor.

360 derece sanal tur çekimi - 360° Tur

360° Sanal Tur Çekimi Nerede Yapılır? 

360° sanal tur çekimi pek çok farklı alan için tercih edilebilir. Bir alanın tüm detayları incelenmek isteniyorsa en iyi yöntem sanal tur olarak da bilinen 360 derece fotoğraflardır. Böylelikle bir alana dair bütün detaylar görülür hale gelir.

Bu yöntemin tercih edilmesini sağlayan en önemli özelliği gerçeğe çok yakın bir deneyim sunmasıdır. Bir mekânın tanıtılması için ziyaretçilerin fiziksel olarak ziyarette bulunmaları her iki taraf için de yorucu olabilir. Bunun yanı sıra fiziksel ziyaretler tanıtım sürecinin daha uzun olmasına neden olur. Ancak 360° sanal tur çekimi ile bu gibi problemler ortadan kalkar.

 

360 Derece Video ve Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır?

360 derece video ve fotoğraf çekimi İçin profesyonel ekipmanlara ihtiyaç duyulur. Dslr fotoğraf makinesi genellikle croplu ya da fullformat şekilde kullanılır. Talep ve ihtiyaçlara göre balık gözü lensle tercih edilebilir. 

Su terazisi olan bir tripod 360 derece sanal tur çekimi için önemli bir yol oynar. Tripodun Mutlaka sağlam olması gerekir. Çekim esnasında dikkat edilmesi gereken etkenler, çekimin ancak bir profesyonel tarafından yapılabileceğini gösterir. İzlenen yol ve yöntemler mekânın istek ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

360 derece sanal tur çekimi - 360° Tur

360 Derece Sanal Tur Çekimi Kim Tarafından Yapılır?

Profesyonel 360 derece sanal tur çekimi adından da anlaşılacağı gibi yalnızca bu alanda profesyonel ve uzman kişiler tarafından yapılabilir. Profesyonel fotoğrafçılar tarafından verilen360 derece video ve fotoğraf hizmeti, bir mekânın dijital ortamdan gezilebiliyor olmasını sağlar. Profesyonel ekipmanlar ile verilen ve interaktif mekan deneyimi sunan bu sanal turlar, pek çok açıdan eğlenceli ve farklı bir deneyimdir.

 

360 Derece Sanal Tur Çekimi ile Elde Edilen Avantajlar

Mekânlar farklı amaçlar için açılmış ve farklı alanlarda hizmet veriyor olabilir. Ancak her sektörde rekabetin büyük bir hız ile artıyor olması kendini gösteremeyen marka ve mekânların silinmesine yol açar. Bu noktada başarılı bir reklam projesi olarak ele alınabilecek 360 derece sanal tur çekimi mekânların dijital ortama taşınması konusunda önemli bir yol oynar. 

Sanal (VR) turlar ile elde edilen avantajlar oldukça uzun bir listeye sahiptir. Bu avantajlar arasında;

  • Markalara ve mekânlara dair daha başarılı bir reklam projesi izlenir,
  • Mekânların dijital ortama taşınması ziyaretçilerin ilgisini artırır,
  • Fiziksel ziyaret sebebiyle her iki tarafında vakit kaybetmesi söz konusu olmaz,
  • Reklam çalışmaları online olarak gerçekleştiği işin ziyaretçilerin şehir değiştirmelerine gerek kalmaz.

Bu ve bunlar gibi pek çok farklı etken 360 derece video ve fotoğraf hizmeti ile elde edilen avantajlar arasında yer alır. Bu sayede mekânlar dijital ortama taşınır; bu durum hem mekân sahibi hem de ziyaretçiler adına avantaj yaratır.

360 derece sanal tur çekimi - 360° Tur

Sanal Tur Esnasında Dikkat Edilmesi Gereken Etkenler

Sanal turun her geçen gün artar. Bu duruma sebep olan en önemli etken sanal tur çekimi için kullanılan ekipmanların gelişen teknolojiyle birlikte güncelleniyor ve değişiyor olmasıdır. Uzman ekipler tarafından gerçekleştirilir. Bu sayede mekanların dijital ortama taşınması mümkün hale gelir.

Elbette profesyonel 360 derece sanal tur çekimi esnasında dikkat edilmesi gereken etkenler bulunur. Tüm bu etkenleri göz önünde bulundurulduğunda, yalnızca profesyonel bir ekip hizmet verebilir. Aksi takdirde sanal tur çekimi başarısızlık ile sonuçlanabilir.

3d sanal tur esnasında dikkat edilmesi gereken etkenler ânın istek ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişebilir. İnteraktif mekân deneyimi sunarak ilgi çekmeyi başaran bu reklam çalışmaları; emlaktan, mekân tanıtımına pek çok farklı alanda kullanılır. Kullanılmakta oldukları alanda 360 derece çekim esnasında dikkat edilmesi gereken etkenlerin değişmesine neden olur.

360 derece sanal tur çekimi - 360° Tur

360 Derece Sanal Tur Çekimi Fiyatları 2024

Mekânlar ziyaretçileri taraflarını çekmek için farklı yol ve yöntemler izler. Bu durum herhangi bir alanda hizmet veren işletmeler için de geçerlidir. Ancak 360 derece video ve fotoğraf hizmeti özellikle mekân ziyaretini online ortama taşımak isteyenler tarafından tercih edilir.

Yeni bir teknoloji olsa da uzun süredir tercih edildiğini söylemek yanlış olmaz. Profesyonel sanal tur çekimi her geçen gün kendini geliştiren ve değişen bir yöntemdir. Bu yöntem aracılığıyla mekânların dijital ortama taşınması mümkün hale gelir.

Profesyonel fotoğrafçılar tarafından gerçekleştirilebilecek 360 derece video ve fotoğraf hizmeti interaktif mekân deneyimi sunuyor olması sebebiyle çeşitli araştırmalara da konu olur. Hakkında en sık yapılan araştırmaların arasında ise 360 derece video ve fotoğraf hizmeti fiyatları vardır.

360 derece çekim olarak ele alınan bu yöntem için tek bir fiyat bilgisi vermek doğru olmaz. Fakat ortalama fiyat vermek gerekirse çekilen kare başı 300-500₺ gibi düşünülebilir. Toplam maliyet lokasyonun büyüklüğüne ve oda sayısına göre değişecektir.

Mekânların dijital ortama taşınması konusunda önemli bir rol oynayan ve interaktif mekân deneyimi sunan bu hizmet yalnızca profesyonel fotoğrafçılar tarafından verilebilir. Mekânın özellikleri, istek ve ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunda360 derece video ve fotoğraf çekimi fiyatlarının değişkenlik gösterdiği anlaşılabilir.

Mekânlara yaptırılan sanal tur ziyaretçiler tarafından ilgi görür. Dolayısıyla uzun vadede değerlendirildiği takdirde360 derece video ve fotoğraf hizmeti hem ekonomik hem de avantajlıdır. Bunun yanı sıra her geçen gün 360 derece sanal tur çekimi kullanım alanları da genişlemektedir.

3d sanal tur sayesinde elde edilen avantajlar uzun bir listeye sahiptir. Fiyatlar kişilerin istekleri, mekânın ihtiyaçları ve çekim esnasında dikkat edilmesi gereken etkenler başta olmak üzere çeşitli faktörler sebebiyle değişkenlik gösterebilir.