E-Ticaret Siteleri İçin Fotoğraf Çekimi İle Ürünleriniz Dikkat Çeksin!

e-ticaret siteleri için fotoğraf çekimi

E-ticaret siteleri için fotoğraf çekimi yaparken son derece profesyonel yaklaşmak önemlidir. Firmaların ürün satarken öncelikli olarak aldıkları hizmet ürün fotoğraf çekimidir. Kaliteli fotoğraflar müşteriye çekici gelir. Bu sayede satış yapmak kolaylaşır. E-ticaret yaparken rekabete de ister istemez girmiş olursunuz. Böylelikle doğal olarak rakiplerinizi de en iyisi olduğunuzu göstermek için her detayla özel olarak ilgilenirsiniz. E-ticaret siteleri günümüzde alışverişin temelini oluşturduğu için firmalar sattıkları ürünlerin tanıtımını çok önemserler. E-ticaret siteleri için fotoğraf çekimiyle firma birikimini de ortaya koyar. Sonuçta fotoğraf çekimi de seviye seviyedir.

E-Ticaret Fotoğrafçılığı

Belli bir bütçe ayrılması gerekir ki gerçekten amaca ulaşılsın. Müşteri etraflıca tanımadığı bir ürün için nasıl ikna olabilir? Bu sorunun yanıtı ciddiye alınmalıdır. Ürünler önce fotoğrafla müşteriye sunulur. Müşteri fotoğraf çekimi yapılan ürünü radarına alacaktır. Başka firmaların ürün fotoğraflarıyla da kıyaslama yapabileceği için en iyi e-ticaret siteleri için fotoğraf çekimi için yüksek bir bütçe ayrılmalıdır.

E-Ticaret Siteleri İçin Fotoğraf Çekimi Neden Önemlidir?

E-ticaret siteleri için fotoğraf çekimi ne derece iyiyse firmanızın güvenilirliğini de artırır. Günümüzde alışveriş ihtiyacının büyük bir kısmı E-ticaret siteleri üzerinden sağlanmaktadır. İnternet platformları aracılığıyla markalar ürünlerini satışa sunabilir. Bu günümüz teknolojisi için bir markanın kesinlikle dijital ortamda da var olması gerektiğini gösterir. Milyonlarca kişinin aynı anda ürününüze bakıyor olması daha fazla satış ihtimalini artırır.  Burada sipariş oluşturmak için harekete geçen müşterinin kesinlikle dikkate aldığı kriterler vardır. Ürünü satın almadan önce müşteri şunları önemseyecektir. 

 • Ürünü her açıdan gösteren net bir fotoğraf 
 • Ürünün rakiplerine kıyasla eksileri ve artıları 
 • Fiyat performans dengesi 
 • Malın orijinal olması 

E-Ticaret Siteleri İçin Fotoğraf Çekimi Nasıl Olmalı?

Bu değişken maddelerden ilk olan ürün fotoğrafı seçeneği aslında sabittir. Hangimiz görmediğimiz bir ürünü satın alırız ki? En ince ayrıntısını bilmek istediğimiz ürünü profesyonel bir şekilde fotoğraflayan daima kazanır. Ürününüz için iddialıysanız bunu müşterinin de bilmesi iyi olacaktır. Sahte görünümden kaçınılarak çekilen ürün fotoğrafı inandırıcıdır. E-ticaret siteleri için fotoğraf çekimi çok fazla efekt kullanımından kaçınılmalıdır. Bu potansiyel müşterilerinizin güvenini sarsmak için yeterlidir. Olanı olduğu gibi yansıtarak ve ürününüzü kabul ettirerek dijital platformlarda varlığınız kabul edilecektir. 

E Ticaret Siteleri İçin Ürün Fotoğrafı Çekmek

İnternet alışverişinde görsellik ön plandadır. Bunun sebebi dokunma imkanının olmaması ve ürünün görülerek satın alınmasıdır. Görsel kalitenin E-ticaret alışverişlerinde belirleyici kriter olması fotoğraf çekiminin hafife alınmaması gerektiğini gösterir. Firmalar E-ticaret sitelerinde ürünlerini müşterilere ulaştırırken beklentilere cevap vermek zorundadır. Müşterinin dikkati satılan ürünü üzerindedir. İlgi çekici bir ürün fotoğrafı satış yapma hızını artıracaktır.

 • E-ticaret sitelerinde satılan ürünlerin ilk izlenimi fotoğraflar üzerinedir.
 • Müşteri canlı, net, filtresiz ürün fotoğraflarını inandırıcı bulur.
 • Yani işini profesyonel şekilde yapan fotoğrafçılar, E-ticaret siteleri için fotoğraf çekimi nasıl yapacaklarını bilirler.
 • Reklam fotoğrafçıları ürün fotoğraf çekimleri yapmak için eğitim almışlardır.
 • Müşterileri etkileyecek ürün fotoğrafları çekmesini bilirler. 

e-ticaret siteleri için fotoğraf çekimi

E Ticaret Siteleri İçin Ürün Fotoğraf Çekimi İçin Bazı Tüyolar 

E ticaret siteleri için ürün fotoğraf çekimi aracılığıyla tüketiciye mesaj verilmek amaçlanır. Profesyonel stüdyo ışıkları altında çekilen fotoğraflar daha hızlı dönüş verir. Online alışverişte ürünü canlı görmek mümkün olmadığı için, fotoğraflar markanın vitrini olarak değerlendirilir. Peki, ürün fotoğrafı çekerken neler ürünü ön plana çıkarır? Bunlardan bahsedelim. 

1) Fotoğraflar Bulanık (Flu) Olmamalı

 • Ürün fotoğraflarınızda netlik ürünün tam olarak anlaşılmasını sağlar.
 • Karanlık bir görüntü ürün fotoğrafı için risktir.
 • Doğru ışık altında çekilen net fotoğraflar tercih edilmelidir. 

2) Fotoğraflarda Kullanılan Objeler 

E-ticaret siteleri için fotoğraf çekiminde kullanılan aksesuarlar, ana ürünü destekleyici nitelikte olmalıdır. Karışık desenli arka plan yerine düz bir arka plan tercih etmek doğru olacaktır. Ürünü daha estetik göstermek için tamamlayıcı dekoratif ögelerden faydalanabilirsiniz. 

3) Kamera Seçimi 

 • Yüksek çözünürlüğe sahip profesyonel kameralar kullanmak ürün fotoğraf çekimi için önemlidir.
 • Işık ayarları ve ISO değerleri profesyonel makinalarda ayarlanabilir.
 • İyi bir görüntü kalitesi ürün satışını olumlu anlamda etkileyecektir. 

4) Ürün Detayları 

E-ticaret siteleri için fotoğraf çekimi yaparken objeyi bir bütün olarak çekin. Ardından detaylara yönelin. Ürününüzün rakibi olan markaları detay fotoğrafları ile geride bırakabilirsiniz. Dikkat çekici ve özenli fotoğraflar müşterinin hafızasında kalıcı olacaktır. Müşteriler alacakları ürünü detaylarına bakarak karar vermek isteyeceklerdir. Son olarak ürün fotoğraf çekimi için detayları her zaman düşünün.