Takı Fotoğraf Çekimi İçin 9 Zahmetsiz Adım

Takı Fotoğraf Çekimi, Mücehver Çekimi, Takı Fotoğrafçılığı, Beyaz Fonda Takı Çekimi

Son 5 yıla baktığımızda dünya nüfusunun  %82,6’sı aktif olarak internet kullanıcısı ve bu sayının neredeyse yarısı günlük ihtiyaçlarına kadar alışverişlerini sanal ortamlarda gerçekleştirmektedir. Bu gelişmeler ülkemiz içinde geçerli olup, özellikle pandemi sonrası insanlarda internet kullanımı ve internetten ürün alma gibi faaliyetlerin arttığı görünmektedir. Doğal alarak alıcıların sanal ortama yoğun ilgi göstermesi, satıcı kitlenin de bu yöne önem vermesine sebep olmuştur.

 • Peki, etkili satış yöntemlerinden birisi olan takı fotoğraf çekimi nasıl olmalıdır?
 • Bu yazımızda mücevher çekimi konusuna değineceğiz.
 • Fakat anlatacaklarımız metal ürün fotoğraf çekimi için de geçerli olacaktır.

Profesyonel Takı/Mücevher Çekimi

Ürün fotoğraf çekimlerinizi tecrübeli ellere bırakmak için iletişime geçin!

Satışların Artması İçin Etkili Takı Fotoğraf Çekimi Nasıl Olmalıdır?

1-Işık Önceliğiniz Olmalıdır

Takı fotoğraf çekiminde yumuşak ışıklandırmaya özen göstermelisiniz. Aksi halde sert ışıkların sebep olacağı karanlık gölgeli kısımlar, ziyaretçilerin takılara odaklanmasının zayıflatacaktır. Çekilen takıların en ince ayrıntısına kadar belirgin olmasını sağlamak adına hafif bir ışıklandırma işinizi kolaylaştıracaktır. Işıklandırmayı oranda ve açıda kullanacak teknik bilginiz olmayabilir. Bu durumda işinizi kolaylaştırmak için ürün çekim çadırı/kutusu kullanabilirsiniz. Kullanacağınız bu çadır ışıkların çadır içerisinde doğru orantıda yayılmasını sağlayacaktır.

2-Titremeyi Tripod İle Engelleyin, Netliği Arttırın

Takı fotoğraf çekiminde kullandığınız fotoğraf makinası ne kadar kaliteli olsa da çekim sırasında ellerinizin titremesi sonucunda takı fotoğrafları bozuk bir görüntüye sahip olacaktır. Piyasada bulunan 3 ayaklı tripodlar sayesinde daha keskin görüntüye sahip fotoğraflar elde edersiniz.

3-Müşteri Ayrıntıyı Sever

Takı fotoğraf çekimi gerçekleştirirken özellikle takıların tüm hatlarının belirgin olarak gözüktüğünden emin olmalısınız. Bunun için fotoğraf makinalarınızda odaklanmayı manuel olarak ayarlayarak, mücevher üzerinde odak işlemini sağlıklı yaparsanız tüm hatları daha belirgin olacaktır. Çünkü sanal ortamda takı satın alacak kişiler için tüm ayrıntılar önem arz etmektedir.

4-Doğru Diyafram Değeri Profesyonelleştirir

Diyafram değeri sizin çekimdeki elde etmek istediğiniz görüntüye göre değişkenlik gösterir. Direkt olarak çekilen takının odak noktası olmasını ve ön planda görünmesini istiyorsanız dar bir diyafram kullanınız. Özellikle çoklu çekimlerde müşteriye belli bir alanı göstermeyi tercih edip, diğer tarafların ise bir tık bulanık olmasını istiyorsanız geniş açılı diyafram özelliğini seçebilirsiniz. Takı fotoğraf çekimi yaptığınız fotoğraf makinası eğer DSLR özelliğine sahip ise bu işinizi daha da kolaylaştırır. Öncelikli modları kullanarak daha kaliteli takı ürünlerinin çekimlerini gerçekleştirebilirsiniz.

5-Pozlama Süresini İyi Ayarlamalısınız

Göz doldurucu Takı fotoğraf çekimi için takıyı oldukça sade bir arka plana koymalısınız. Çekim anında arka planın çok açık olduğunu fark ederseniz, arka planı telafi etmeye çalışınız. Bu süreçte en verimli arka planı elde edinceye kadar pozlama artırma işlemini sürdürmeli ve en iyi sonucu yakaladığınızı düşünüyorsanız o ayarla işleminizi bitirebilirsiniz.

6-Dikey Çekimler Yapmaya Özen Gösteriniz

Bazı ürünlerde yatırarak çekme uygun olabilir ama mücevher ve Takı fotoğraf çekiminde dikey çekim en etkili çözümlerdendir. Bu çekim stili ürünü daha gösterişli kılmakla birlikte, detayına kadar karşı tarafa yansıtmaktadır.

7-Yansıyan Fotoğraflar Harika Sonuçlar Verir

Yüzlerce çekilmiş takı fotoğraflarını şöyle bir kontrol ettiğinizde yansıyan zemin üzerinde çekilmiş fotoğrafların daha bir gösterişe ve beni al etkisine sahip olduğunu göreceksiniz. Bu yüzden sizlerde imkânlarınız doğrultusunda Takı fotoğraf çekiminde yansımalı zeminlerden faydalanabilirsiniz.

8-Dekor Dizaynına Özen Gösteriniz

Takı fotoğraf çekiminde dekor her zaman ürünleri ön plana getiren bir tasarım örneği olmuştur. Fakat Takı fotoğraf çekimi konusunda bu işlem bir tık daha özen ve önem istiyor. Çekilen ürünlerin boyut olarak ele aldığımızda çevresine gereksiz olabildiğini düşüneceğimiz aksesuarları koymak, çekilen ürünün arka planda yer almasına sebep olacaktır. Bu yüzden Takı fotoğraf çekimi yaparken ürünle aynı tonlamalara sahip dekorasyon ürünler kullanmak görüntü açısından daha kaliteli olacaktır.

10-Basitleştirmek Takı Çekiminde İşe Yarıyor

Özellikle Takı fotoğraf çekiminde basitliğe gitmek ve ortamı buna göre ayarlamak takıların var olan ihtişamını daha da ön plana çıkarmaktadır. Çekilen takıların renk tonlamalarına göre arka fon seçimine dikkat ederek, ürünleri öne çıkarmak önceliğiniz olmalıdır.

Takı Fotoğrafı Çekimi İçin Arka Fonu Seçimi

Mücevher ve takı fotoğraf çekimi yaparken arka fon seçimi, yeni başlayanlar için en çok düşünülen konulardan biridir. Bu konunun cevabını vermeden önce şu soruyu kendinize sorun: “Ürün fotoğrafını nerede kullanacağım?”

 • Eğer e-ticaret sitenizde, ürün sayfalarında ürün detaylarını ve genel görüntüsünü göstermek istiyorsanız cevap gayet net: Beyaz fon! Takı fotoğrafçılığı ve beyaz fonda ürün çekimi hakkında makalemizi buradan okuyabilirsiniz.
 • Eğer amacınız web sitenizdeki kategori görsellerinde, reklam bannerlarında ya da sosyal medyada kullanmak üzere takı fotoğrafı çekmek ise farklı renklerdeki fonlarda çeşitli ve uyumlu aksesuarlar ile konsept çekimler yaratabilirsiniz.
 • Aksesuar kullanmak istemiyorsanız, ürün detaylarını öne çıkarıp, odak noktanızı takı ve mücevheriniz yapmak için: Koyu renkli fonlar tercih edin. Parlak ve metalik ürünler koyu fonlar üzerinde ayrı bir albeni kazanacak ve öne çıkacaktır.

Evde Takı Çekimi Nasıl Yapılır?

Mücevher Takı fotoğraf çekimi için kolları sıvayanlar bunu ilk önce evlerinde denemek isteyebilir. Işık yönetimini, makine ayarlarınızı, diyafram enstantene ve ISO üçlüsü hakkında temel bilgilere sahip olduğunuzu varsayarak, ihtiyacınız olan malzemeleri listeleyelim:

 • Titreşimleri engellemek, benzer ürünleri aynı açıdan çekebilmek için öncelikle ihtiyacınız olan şey bir tripod. Marka, model önemli değil, başlangıç için tümü işinizi görecektir.
 • En az 2 adet ışık kaynağı. Flaş ya da sabit ışık olabilir. Ürün çekim çadırınızın kendi aydınlatması varsa gerek yoktur.
 • Cep telefonu ile çekim yapmayacaksanız profesyonel bir kamera ve keskin bir lens (prime lensler önceliğiniz olsun)
 • Ürün çekim çadırı ya da karton bir kutudan kendinizde yapabileceğiniz bir çekim kutusu.
 • Işığı yönlendirmek ve karanlık ayakları aydınlatmak için beyaz yüzeyli maket kartonları
 • Bol bol kağıt klipsi

Bu malzemeleri edindikten sonra evde Takı fotoğraf çekimi için hazırsınız demektir. Nasıl yapılacağı ve püf noktaları için de ürün çekim teknikleri yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Takı Fotoğrafçılığı Ürüne Değer Katar

Yukarıda bahsettiğimiz gibi insanlar günümüzde artık birçok ihtiyacını sanal ortamlarda karşılamaktadır. Bunlara takı, mücevher ve değerli eşyalarda dahildir. Bunları göz önüne aldığımız müşteri kitlesinin ürün seçimi yaparken dikkat ettiği birden fazla unsur vardır, bunlardan biriside ürünün net ve anlaşabilir görüntüye sahip olmasıdır.

Profesyonel Takı Çekimi

Bu konuda birçok deneme yanılma yapılarak, satış artırıcı analizler yapılmış olup, yüksek kaliteli ve kendini belirgin bir halde öne çıkartan ürünlerin satışları daha yüksek seviyelerde olmuştur. Müşteri kitlesi almak istediği ürünü önlü arkalı olarak birçok farklı bakış açısından görmek, ürüne göre en ince ayrıntısına kadar incelemek ister. Bu sebeple takı fotoğraf çekimi ürünün değerini arttırır ve ürünlerinizi internet ortamında daha hızlı satışa sahip olmasını sağlar.

 • Özellikle takı, mücevher, altın ve gümüş gibi ürünler parlama ve yansımaya sebep olduğu için profesyonellik isteyen bir çekim türüdür.
 • Bu yüzden konusunda uzman kişilerden takı fotoğrafçılığı konusunda hizmet almanızda fayda var.

Takı Fotoğraf Çekimi Ücretleri

Takı çekim ücretleri tamamen farklılık göstermektedir. Bazı unsurları ele aldığımızda çekim ücretlendirmesinde de artışlar olmaktadır. Çünkü deforme olmuş takılarda genellikle retouch işlemleri fiyatları bir tık daha artırmaktadır.

 • Takı çekimi konusunda uzman kadro ve son teknolojik cihazlara sahip olan işletmemiz sizler için sahip olduğunuz mücevher, takı, altın, gümüş ve tüm bijuteri ürünlerinizi itina ile fotoğraflayıp yüksek kaliteli olarak sizlere sunmaktadır.
 • Müşteri memnuniyeti odaklı çalışmamız vesilesi ile çekimlerimizde istek ve önerilerini ön planda tutmaya özen gösteriyor ve takı çekim fiyatlarımızı olabildiğince minimize ediyoruz.

Fotoğraf ve Tasarım Reklam Ajansı: Takı Çekim Fiyatları

 • Beyaz fonda takı fotoğraf çekim ücreti: 100 TL (Ürün başı 2 farklı poz)
 • Konsept Çekim takı fotoğrafı: 150 TL (Ürün başı 3 farklı poz) + Konsept oluşturma ücreti (Sorunuz)
 • 30 Adet ve Üzeri Beyaz Fonda Çekim: 75 TL (Ürün başı 2 farklı poz)
 • 100 Adet ve Üzeri Beyaz Fonda Çekim: 50 TL