E Ticaret Danışmanlığı ve İnternet Pazarlaması

e ticar

Bu yazımızda sizlere E ticaret danışmanlığı nedir, e ticaret danışmanı neler yapar ve ne gibi hizmetler verir. Doğru danışman nasıl seçilir? E ticaret danışmanlığı fiyatları, internet pazarlamacılığı gibi konular hakkında bilgiler vereceğiz.

E Ticaret Danışmanı Kimdir?

E Ticaret danışmanı, internetten satış yaptığınız web sitelerinizde, satışlarınızı artırmak ve size doğru stratejik adımları atmanız için rehberlik eden kişidir. E ticaret danışmanlığı hizmeti veren kişi sizlere aşağıdaki hizmetleri verir ya da en doğru şekilde nereden, nasıl alacağınız konusunda fikirler sunar. Biz Fotoğraf ve Tasarım ekibi olarak bu hizmetlerin hemen hepsini uzman ekibimizle sağlamaktayız.

E Ticaret Danışmanı ne İş Yapar?

 • Fikir ve Marka Tasarımı (Branding)
 • Kurumsal Kimlik Oluşturma ve Tasarlama
 • E-ticaret Sitesi ve Hizmetleri
 • Grafik Tasarım ve Fotoğraf Hizmetleri
 • Video içerik, Kurumsal Tanıtım Filmi ve Reklam Filmleri
 • Pazarlama Stratejisi
 • SEO ve SEM (arama motoru optimizasyonu ve pazarlaması)
 • İçerik Yönetimi ve Üretimi
 • Sosyal Medya Yönetimi
 • Influencer Pazarlama
 • E-Posta Pazarlama

Bu hizmetlerden hangilerine ihtiyacınız olduğu, ve doğru hizmeti size uygun şekilde nasıl alacağınız E ticaret danışmanlığı tarafından belirlenir. Bu yüzden doğru kişilerle çalıştığınızda, diğer hizmetleri de markanıza uygun şekilde alacağınızdan emin olursunuz.

E ticaret Danışmanlığı E ticaret Danışmanı İnternetten Satış

E Ticaret Danışmanlığı Nedir?  Ne işe yarar?

1)Fikir ve Marka Tasarımı (Branding)

 • Halihazırda bir markanız yok ise, ürünlerinizi hedef kitlenize en dikkat çekici şekilde sunmak için Branding tarafında E ticaret danışmanlığından fikir alabilmelisiniz.
 • Marka ve Fikir Tasarımı, Marka İsmi Çalışması, Marka Hikayesi Oluşturma konularında tecrübeli bir danışman ya da bu konularda da hizmet verebilen bir ekip size ihtiyacınız olan desteği en baştan itibaren sağlayabilir.

2)Kurumsal Kimlik Oluşturma ve Tasarlama

Tasarlanan marka ve fikri soyut hale getirmek konusunda iyi bir grafik tasarımcı ile çalışmalısınız. Ve e ticaret danışmanınızın en azından size doğru tasarımcı ile çalışmanız açısından yönlendirebilmesi için, yaratıcı bir bakış açısıyla tasarımlara bakabilmeli ve yeni tasarım trendlerini takip ediyor olmalı. Ünvanı e-ticaret danışmanı olsa da bu rehber sizin aynı zamanda Art Director’ünüz gibi düşünebilirsiniz. Rakiplerinizin tasarımlarının yanında sizinkilerin ne konumda olacağını yorumlayabilir olması gerek. Ayrıca fark yaratan fikirler üretmesi de reklamlarınızın kalitesi açısından önemli.

E ticaret Sitesi E Ticarette Başarı E ticaret nasıl yapılır

3)E Ticaret Sitesi ve Hizmetleri

Gelelim en can alıcı noktaya, E- ticaret sitesi. En önemli kısımlardan biri olan e ticaret sitesi en büyük maliyetlerinizden biri aynı zamanda. Bu yüzden deneme yanılma yapmadan, sizi maddi olarak zarara uğratmayacak bir seçim yapılmalı. Aynı zamanda yanlış bir e ticaret yazılımı seçildiğinde kaybolan tek şek paranız değil emeğiniz ve zamanınız. Bu denli değerli ve büyük kayıplar yaşamamak için E ticaret danışmanlığını iyi seçmelisiniz.

 • E ticaret danışmanlığı sizin için doğru e ticaret sitesi yazılımı, web sitesi tasarımı ve e-ticaret platformu seçerken şunlara dikkat etmelidir:

E Ticaret Danışmanlığından Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Ürün sayınız: Başlangıçtaki ürün sayınız kadar, yakın zamanda ulaşmayı düşündüğünüz ürün sayısının öngörülmesi çok önemli. Ürün sayınızdan ötürü sisteme ve sunucuya binen yükü kaldırmayacak bir sistem üzerinden e ticarete başlamanız, paranızı çöpe atmanız demektir. Aynı şekilde ihtiyacınızdan çok daha fazla ürün için tasarlanan pahalı e ticaret yazılımı ya da özel yazılım web siteleri, yine sizin için gereksiz bir harcamadır, bu bütçeyi reklam giderlerinize ayırmak daha akıllıca. Bu yüzden e ticaret danışmanınızın size uygun e ticaret sisteminin optimum biçimde seçmesi gerekiyor.
 2. Kullanacağınız ödeme yöntemleri: İyzico, PayTR gibi online ödeme sistemlerinden tek birini kullanıp işi kökten çözecekseniz, onlarca entegrasyon modülünü içeren hazır yazılımlardan birini kullanmanıza gerek yok. Dolayısıyla bu entegrasyon hizmetleri yüzünden fazladan bütçe ayırmanıza da.
 3. SEO ve SEM uyumluluğu: Dışarıdan bakıldığında her şey sizin için uygun görünse de, seçilen e ticaret yazılımı SEO uyumlu değil ise, e ticarette kullanılan en önemli dijital pazarlama yöntemini kaybetmişsiniz demektir. Bu da internetten satış yapmanızı neredeyse imkansız hale getiriyor. Bize bilinçsizce yaptırılmış bir e ticaret sitesi ile gelen bir çok müşterimize, mecburen SEO uyumlu yeni bir e ticaret sitesi tasarlıyor ve teslim ediyoruz.
 4. Özelleştirilebilirlik: E ticaret sitenizin ne derece özelleştirilebilir olması gerektiğine, sizin ihtiyaç ve isteklerinizi anlayarak karar verilir. Bu şekilde doğru e ticaret yazılımı seçilir ve bunun üzerinden ilerlenir.
 5. Bütçeniz: Ticaretteki en önemli konu, şüphesiz ki yatırılan sermaye. Bunu en verimli şekilde kullanmalıyız. Bu yüzden e ticaret sitesi, grafik tasarımları, hosting ve domain masraflarına gereksiz bütçeler ayırırsak reklamlara yeterli bütçemiz kalmaz. Ve aslında yeterli bir bütçeye sahip iken verimsiz kullanımdan dolayı rakiplerden geri kalırız. Sermayemizi ihtiyacınız olduğu kadar hizmetlere ve ürünlere yatırıp, kalan tutarı reklam giderleri için en verimli şekilde kullanmak, sizi doğrudan ve hızlıca başarıya götürür.

4)Grafik Tasarım ve Fotoğraf Hizmetleri

E ticaret danışmanlığı Fotoğraf ve Tasarım gibi bünyesinde grafik ve web tasarımcı bulundurması mutlak bir avantaj. Fakat bu hizmetler için farklı kişilerle çalışıyorsanız, danışmanın en azından tasarımlara eleştiri yapacak düzeyde bir tasarım algısı, rakip analizi ve tasarım trendlerini takip eden araştırmacı bir kişiliği olmalıdır. Bu süreçte size ne kadar fikir verebilir ve destek olabilirse e ihracat ve e ticarette başarı o kadar hızlı gelir. Yine de tüm dijital pazarlama sürecinin tek bir ekibin elinden çıkması, bir bütünlük ahenk içerisinde birbiriyle uyumlu ilerlemesi tavsiyemiz.

5)Video İçerik, Kurumsal Tanıtım Filmi ve Reklam Filmleri

 • SEO (Arama motoru optimizasyonu) ve dijital pazarlama süresince sık sık farklı formatlarda içerik ihityacınız olacak. Bu konuda seo danışmanınız ve e ticaret danışmanınız aynı kişi olmalı ya da birbiriyle uyum içerisinde çalışabilmelidir.
 • Rakip analizi yapıldıktan sonra fark yaratacak içeriklerin başlıkları ve konseptleri konusunda üretilecek fikirler markanızı e ticarette başarılı yapacaktır.

6)Pazarlama Stratejisi

İçerik Yönetimi ve Üretimi, Sosyal Medya Yönetimi, Influencer Pazarlama, E-Posta Pazarlama gibi hizmetler her marka için uygun olmayabilir. Ya da bu hizmetlere her zaman ihtiyaç duymayabilirsiniz. Bunun planlamasını e ticaret danışmanınız ile birlikte yapmanız en doğrusu olacaktır.

Hedef kitlenizden potansiyel müşterileri yönlendirmek ve satın almaya teşvik etmek gerek. Büyüyen rekabet ortamında, pazardaki ihtiyaçlarınız neler? Bu gibi konularda E ticaret danışmanlığı doğru stratejiler planlamalı ve hedeflerini gerçekleştirebilmek için doğru adımlar atmalı. Bu adımlar:

 • Dijital Pazarlama Stratejisi: Müşterilerinizin sizin pazarınız olan interneti kullanım alışkanlıkları ve bu alışkanlıklardaki değişimler takip edilmelidir. Buna göre dijital pazarlama stratejileri kurgulanmalı ve sürekli güncellenmelidir.
 • E-Ticaret Stratejisi: Hedef kitlenizden e ticaret sitenize yönlendirilen kullanıcıları satın alma davranışına yönlendirebilmelisiniz. Aynı zamanda bir kez satın almak yetmez. Kullanıcılarınızın geri bildirimlerini önemsemeli, marka sadakati oluşturmalısınız. Değişen rekabet ortamında ürünlerinizi ancak tekrar tekrar satın aldırabildiğiniz müşteriyi kazanmış sayılırsınızç
 • İçerik Stratejisi: Saatlerce, günlerce hatta haftalarca araştırma yapmadan satın almaktan çekinen bir kitle ile karşı karşıyayız. Artık kimse parasının çöpe gitmesine tahammülü yok ve doğru ürünü, doğru ve güvenilir yerden aldıklarına emin olmak istiyorlar. Bu yüzden içerikleri onların dikkatini çekecek şekilde üretip karşılarına çıkarmak gerekiyor. Aynı zamanda içerikleri kullanıcıya sevdirirken Google’a da sevdirmek yani SEO uyumlu semantik içerikler üretmek şart.

6 Adımda E Ticaret Danışmanlığı ve İnternet Pazarlaması

E ticaret danışmanlığı özel dijital pazarlama hizmetlerini 10 adımda maddeler halinde özetleyelim, bu hizmetlerin detaylarına blog yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

 1. Dijital Pazarlamaya hazırlık
 2. E ticaret sitesi optimizasyon ve hızlandırma
 3. Sektörünüze özgü anahtar kelime ve rakip analizi
 4. E-ticaret sitesi SEO ve SEM çalışmaları
 5. Sosyal Medya Pazarlaması ve Danışmanlığı
 6. Sektörünüze ve ürünlerinize özel SEO uyumlu içerik üretimi ve pazarlama danışmanlığı

SEO Danışmanı E ticaret Danışmanı İnternetten Satış

7)SEO ve SEM (Arama Motoru Optimizasyonu ve Pazarlaması)

SEO danışmanlığı ile e ticaret sitesi danışmanlığı birbirine benzerlik gösterir fakat karıştırılmamalıdır. Şu linkteki yazımızda SEO danışmanlığı hizmeti ile ilgili detaylı bilgi paylaştık. Burada değineceğimiz asıl konu e ticaret danışmanlığı.

 • E ticaret danışmanlığı SEO konusunda sizi yönlendirecek bilgiye sahip olmalıdır.
 • Hatta bu iki danışmanlık hizmetini mümkünse aynı kişiden ya da ekipten almanız tavsiye edilir.
 • Diğer tüm web hizmetleri gibi SEO olmadan e ticaret yapılamayacağından, danışmanınızın hiç seo bilgisinin olmaması kabul edilebilir bir durum değildir.

8)İçerik Yönetimi ve Üretimi

E ticaret danışmanlığı hizmetlerinde içerik üretimi ve yönetimi hem seo uyumlu içeriklerin üretilmesini, hem de grafik tasarımlarda kullanılacak metinlerin hedef kitlenizin dikkatini çekecek şekilde yazılması için önemlidir. Ayrıca kullanıcıyı satın alma davranışına itecek en büyük etken görsel ve yazılı içeriklerinizdir.

E Ticaret Danışmanlık Ücretleri

E ticaret danışmanlığı ücretleri, e ticaret danışmanı ya da danışmanlık veren ekibe göre, aldığınız hizmetlere göre değişir. Ayrıca e ticaret sitesi durumuna göre de farklı ihtiyaçlar ortaya çıkar ve hizmet kapsamı dışında yapılan işlemler de fiyatı etkileyebilir. Hedef kitle analizi, anahtar kelime çalışmaları ve SEO ve SEM gibi dijital pazarlama hizmetleri gibi yukarıda açıkladığımız bir çok hizmet bu danışmanlığın kapsamı altındadır.

 • E ticaret yapmaya karar verdiğinizde e ticaret danışmanından ne kadar çok hizmeti satın alırsanız ücret o kadar yüksek olur.
 • Fakat danışmanlık hizmeti ile birlikte örneğin SEO danışmanlığı hizmetini de paket olarak aynı kişi ya da ekipten alırsanız daha uygun fiyatlara anlaşabilirsiniz.

E-Ticarete yeni başladıysanız ve tüm hizmetleri danışman verecek ise, fiyatlar 2500₺ – 5000₺ civarındadır. Ücretler genelde aylık olarak ödenir ve iş yoğunluğuna, sektöre göre farklılık gösterir. Fotoğraf ve Tasarım’dan E Ticaret danışmanlığı ve SEO danışmanlığı konusunda fiyat teklifi alabilirsiniz. Detaylı görüştükten sonra net bir fiyat verip doğru teklifi sunacağız.