Dental Turizm Nasıl Yapılır? – 2024 Devlet Teşvikleri İçin Neler Gerekir?

Dental turizm nasıl yapılır? Dental Turizm Nedir?

Dental turizm, diş hastalarının tedavi olmak amacıyla başka bir ülkede diş tedavisi görmeleri anlamına geliyor.

Dental Turizm Nedir?

Sağlık turizminin bir alt dalı olan diş turizmi, estetik sebeplerle veya önemli diş sağlığı problemleriyle ülkelerinden ayrılan kişileri hem ekonomik hem de kültürel olarak tatmin etmesiyle gün geçtikçe tercih edilen bir tedavi yöntemi haline geldi.

 • Bu yüzden Türkiye’nin en kapsamlı diş kliniği sağlık turizmi rehberini hazırladık.
 • Dental turizm nasıl yapılır ve teşviklerden yararlanmak için neler gereklidir öğrenmek için yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.
Dental Turizm Nedir?

Dental Turizm Nasıl Yapılır?

Yaş ilerledikçe, diş sağlığını korumak zor ve maliyetli olabiliyor. Özellikle Amerika ve Birleşik Krallık’ta diş bakımı prosedürlerinin birçoğu sağlık güvencesi kapsamında yer almıyor. Özel diş sigortası olmayan birçok yabancı uyruklu kişi bu sebepten, dental turizm nasıl yapılır düşüncesi ile ülkelerinden yarı yarıya avantajlı olan bu fırsattan faydalanmayı tercih ediyor. Merak uyandıran dental turizm süreci birçok sağlık kuruluşu için aşağıdaki gibi ilerliyor:

 • Diş tedavi hizmeti alınacak ülke ve sağlık kuruluşuna karar verilir.
 • Yabancı uyruklu kişi, ülkesinde son 6 ay içinde çektirdiği X-ray ve tedavi geçmişine yönelik raporları ilgili dental klinik ile elektronik ortamda paylaşır. Böyle bir verinin olmaması halinde, tetkik işlemleri Türkiye’de baştan yapılacağından kişi seyahatini daha uzun süreli planlamalıdır.
 • Dental klinikten eldeki verilere göre diş için yapılması gereken işlemlere yönelik detaylı bir bilgilendirme alınır.
 • Tedavi süresine göre seyahat planı oluşturulur ve ihtiyaç varsa uluslararası seyahat için gerekli vize, konaklama izinleri alınır. Başvurulan diş hekimlerinin ya da dental klinik tarafından sağlanan kayıt belgesi, vize gibi resmi durumlarda ibraz edilir.

Dental Sağlık Turizmi

Türkiye’de birçok akredite hastane, dental turizm hastalarına havaalanında karşılama ve konaklama hizmeti gibi ek hizmetler sunuyor.

Dental Turizm İçin Gerekenler (Madde Madde)

Diş kliniği sağlık turizmi ile hasta sayınızı arttırmak ve sağlık turizmi teşviklerinden yararlanmak için gerekenler şunlardır:

 1. Teşviklerden yararlanmak için klinikler için USTYB (Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesi), acentalar için TÜRSAB belgesi.
 2. En az 3 dile sahip, dental turizm gereksinimlerini karşılayan, hızlı ve kullanışlı bir web sitesi.
 3. İngilizce, Arapça, Almanca gibi dillere hakim müşteri temsilcileri ve tercümanlar.
 4. Hastanızı ağırlayabileceğiniz ve ulaşımına destek olabileceğiniz otel, taşımacılık gibi acenteler.
 5. Kurumsal görünen, yabancı hastalara güven veren sosyal medya hesapları
 6. Farklı dillerde hazırlanmış, tedavi olmak isteyenlerin sıkça sorduğu soruları ve neden Türkiye’de dental turizmi tercih etmeleri gerektiği ile ilgili bilgiler içeren, aynı zamanda kliniğinizi tanıtan bir sunum dosyası.

Teşvikler Neleri Kapsıyor? Ne Kadar?

Sağlık turizminde yurtışına yapılacak reklam faaliyetlerinin (Google Ads, Facebook, Instagram reklamları; Influencer Marketing gibi) için 4 yıl boyunca yıllık 400.000$ olacak şekilde toplam 1.6 milyon dolar kadarı ve uçak biletleri gibi acentelere ödenen komisyonların yıllık 100.000$’a kadar %50’si devlet teşvikleri kapsamında karşılanır.

Diğer teşvikleri aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz:

 

Marka Tescili, Araştırması ve Koruması SK,STŞ 50% Yıllık; 50.000
Rapor ve Yurtdışı Şirket Alınıma Yönelik Danışmanlık Desteği SK,STŞ 60% Yıllık;200.000
Belgelendirme Desteği SK,STŞ 50% Belge Başına;50.000
Reklam, Tanıtım ve Pazarlama Desteği SK,STŞ 60% Yıllık; 400.000
Yurt Dışı Birim Desteği SK,STŞ 60% Yıllık; 120.000
Danışmanlık Desteği SK,STŞ 50% Yıllık; 200.000
Acente Komisyon Desteği SK,STŞ 50% Yıllık; 100.000
Tercümanlık Hizmetleri Desteği SK 50% Personel Başına Yıllık;
25.000
Tercümanlık Hizmetleri;
50.000
Hasta Yol Desteği SK 50% Hasta Başı;
1000
Münhasıran Yurtdışına Yönelik Olarak Yurtiçinde Gerçekleştirilen Tanıtım ve SK 50% a)Yıllık;
50.000
b)Yıllık;
100.000

Kısaltmalar: –Sağlık Kuruluşları (SK) –Sağlık Turizmi Şirketi ( STŞ)

Dental turizm reklam ajansı

Dental Turizm ve Reklam Ajansı İş birliği

Türkiye’de sağlık turizmi ve dental turizme duyulan ilginin artması, rekabeti de beraberinde getiriyor. Sağlık kuruluşları, hizmet ve profesyonel kadrolarına ne kadar güvense de hedef kitle ile karşılaşma olanağı yakalayamadıkları takdirde sunulan hizmetin kalitesi de ne yazık ki önemini yitiriyor. Tam bu sebepten, dental turizm ve reklam ajansı iş birliği ile kol kola yürüttüğümüz bir dizi tanıtım ve reklamcılık aşaması bulunuyor. 

Diş kliniği reklam ajansı için klasik tanıtım stratejilerini sıralayalım:

 • İngilizce, Almanca, Arapça gibi yabancı dillerde hazırlanan dental turizm web sitesi ve sosyal medya hesapları oluşturulur.
 • Kurumunuz için kısa ve uzun tanıtım filmleri çekilir.
 • Profesyonel kadronuzu tanıtılır ve müşteri güveni kazanmaya çalışılır.
 • Reklam faaliyetleri için fotoğraf ve video  içerik çalışmaları yürütülür.
 • Hedef kitle analizi ile coğrafi ve demografik potansiyel müşterileriniz çıkarılır.
 • Reklam stratejileri belirleyerek, reklam yönetimi ve raporlanması süreçlerini takip edilir.
 • Kurumunuzca sunulan hizmetler ve konaklama, ulaşım gibi ek hizmetler için fiyat paketleri oluşturulur.

Biz Neler Sunuyoruz?

Kliniğiniz ile yurt dışından ülkemize gelip tedavi görmek isteyenleri bir araya getirmek, hasta sayınızı arttırmak ve hastalarınıza güven duygusunu aşılamak için:

Dental Turizm Türkiye

 • En az 3 dile sahip, kurumsal ve kreatif web sitenizi, mevzuatlara uygun ve hızlı, kullanışlı bir altyapı ile anahtar teslim olarak tasarlıyoruz.
 • Sosyal medya hesaplarınızın yönetimini, hasta-doktor ilişkisi ve güven duygusu çerçevesinde içerik üretimini yapıyoruz.
 • Web sitenizden ve sosyal medyanızdan yurtdışına yayınlanacak reklamları yönetiyor, dijital pazarlama kampanyalarını tasarlıyoruz.
 • Reklam kampanyalarını düzenlerken hedef kitle seçimini, sağlık ve diş turizmi konusundaki tecrübelerimize ve önceden topladığımız datalara göre, en çok tercih edilen bölgelere yapıyor, reklam bütçenizden maksimum verim almanızı sağlıyoruz.
 • Reklam kampanyalarından gelen talep ve formları, satışa dönüştürmek için; geleneksel ve sıkıcı metin dosyalarının aksine potansiyel müşterilerinizin dikkatini çeken, kalite ve kurumsallığınızı vurgulayan, kurumunuza özel PDF tanıtım dosyası hazırlıyoruz.
 • Birlikte çalışabileceğiniz otel ve taşımacılık acenteleri ile sizi bir araya getiriyoruz.
 • Tercüman ya da yabancı dilde iletişim kurabilecek müşteri temsilcileri sağlıyoruz.
 • Dental turizm nasıl yapılır?” benzeri merak ettiğiniz soruları yanıtlıyor;  USTYB ve TÜRSAB gibi ihtiyacınız olan belgelerin temini ve bilmeniz gerekenler konusunda size danışmanlık ediyoruz.

Sağlık hizmeti veren kuruluşun marka bilinirliği ve hastalar için güven veren bir marka imajı yaratması, dental turizm gezginlerinin kliğinizin kapısından içeri ilk adımı atmalarına vesile olmaktadır. Bu bağlamda, sunulan tedavinin üst düzey standartları tanıtım faaliyetlerinde de devam etmelidir. 

Ciddi efor ve teknik altyapı ile kurduğunuz kliniğinizi yabancı hastanın radarına sokmak için alanında uzman, dental klinik reklamları konusunda tecrübeli, hibrit düşünebilen ve inovatif ekibimizle iş birliği içinde dünya standartlarını yakalayabilirsiniz. Detaylar hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçin! 

Türkiye’de Dental Turizm

İstatistiklere göre, Türkiye’de bütün sağlık işlemlerinin diğer ülkelere göre daha ekonomik olduğu biliniyor. Hal böyle olunca, jeopolitik konumunun avantajları sayesinde sağlık turizmi ülkemizde giderek gelişiyor. Gelişme elbette konum avantajının ötesinde, yurt dışında eğitim görmüş doktor kadrosuna sahip olan ve tedavi öncesi, tedavi sırası, tedavi sonrası süreçleri en iyi bakım hizmeti ile planlayan birçok üst düzey hastanenin bulunması sayesinde artan bir ivmeyle ilerliyor.

 • Türkiye’de sağlık turizmi yazımızda bu konu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.
 • Avrupalı vatandaşların en çok tercih ettiği Asya ülkelerinin başında gelen Türkiye, alanında üst düzey uzmanlık ve ekipmana sahip sağlık kuruluşları sayesinde her yıl ortalama 800.000 turiste sağlık tedavisi sunuyor. 

Dental Turizm Firmaları

Sağlık turistlerinin %25’i diş tedavisi için ülkemizde bulunuyor. Uluslararası Ortak Komisyon Türkiye’de, çoğu İstanbul’da olmak üzere 31 hastaneye uluslararası standartlarda akreditasyon verdi. Bu başarının arkasında ileri teknoloji, gelişmiş hastane donanımı, hasta memnuniyeti, eğitimli sağlık personeli istihdamı gibi birçok faktör yer alıyor. Kıtalararası bir köprü görevi gören Türkiye’de dental turizm alanına artan ilgi, Asya, Avrupa, Afrika, Rusya gibi birçok bölgeden diş tedavisi için gelen turistleri ağırlıyor.

Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Dental Turizm Hizmetleri

Dünyanın dört bir yanından diş tedavisi için Türkiye’ye gelen turistler tarafından en çok tercih edilen dental turizm hizmetleri aşağıdaki gibidir.

 • İmplant işlemleri
 • Diş beyazlatma
 • Protez işlemi
 • Estetik dolgu
 • Estetik lamine kaplama
 • Ortodonti işlemleri
 • Dental peeling bakımı

İstanbul’da Dental Turizm

Türkiye’deki hastaların yaklaşık %32’sinin sağlık turizmi ile yurt dışından geldiği biliniyor. Yabancı akımının en yoğun yaşandığı şehir şüphesiz İstanbul. İstanbul’da dental turizm, kaliteli sağlık tedavisini düşük maliyetli almak isteyen turistlerin tercih sebebi oluyor.

Sağlık Turizmi Dental Turizm

Köklü tarihi boyunca devletlere başkentlik yapmış olan İstanbul’da dental turizm, yalnızca beden sağlığı garantisi değil, aynı zamanda ruhen zenginleşme garantisi de veriyor. Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı, Kız Kulesi, Ayasofya, Kapalıçarşı, Mısır Çarşısı gibi görülmesi gereken tarihi ve kültürel yerleri ile İstanbul, tarihte yolculuk yapmak isteyen gezginleri bekliyor. Ulaşım açısından da birçok avantaja sahip İstanbul Havalimanı, Batı ve Doğu ülkeleri arasında uluslararası uçuşlar için bağlantı ve aktarma noktası ve dünyanın en büyük havalimanlarından biri olarak hizmet veriyor.

 

Büyüyen Trend: Kozmetik Diş Hekimliği

Dental hizmetler arasında özel bir yeri olan ve artan bir ilgiyle karşılanan kozmetik diş hekimliği, dişlerde göz alıcı bir gülümseme yaratan estetik müdahale olarak tanımlanıyor. Estetik cerrahi alanında eğitim almış, gerekli teknik bilgi ve sanatsal beceriye sahip diş doktorları tarafından icra edilen kozmetik diş hekimliği dental turizm sektöründe önemli bir paydaya sahiptir.

Her sabah aynada gördüğünüz kişiye ağız dolusu gülümsemeniz için kozmetik diş hekimliği size nasıl yardımcı olabilir?

 • Doğal diş renginde dolgular: Parlak metalik dolgular yerine kompozit reçineden yapılan malzeme kullanılır ve dişin renk tonuna göre gölgelendirerek doğal diş yapısı ile uyum içinde işlenir.
 • Porselen Kaplamalar: Orijinal dişin yontulup küçültülme işlemi sonrası üstüne kapak şeklinde yerleştirilmesi ile gerçekleştirilir. Birçok diş kusurunu tek seferde ortadan kaldıran kaplama işlemidir.
 • Tam seramik kron kaplama: Renklendirme, şekillendirme ve gölgelendirme ile diş yapısını en doğal şekilde taklit eden seramik kron implantlar ile kırık diş veya diş yamulması tedavisi için uygulanır.
 • Diş beyazlatma: Sararma ve kararma sonucu pigmentasyonunu kaybeden dişlere, 8 tona kadar rengi açılarak daha beyaz bir görünüm kazandırma işlemidir.
 • Şeffaf Plak: Çarpık dişleri düzeltmek için metal diş tellerinin aksine kişiye özel hazırlanan şeffaf hizalayıcı plak ile düz bir gülümsemeye ulaşmak için uygulanan işlemdir.

Dental Turizm Acentaları

Dental Turizm Sık Sorulan Sorular

Ağız ve diş sağlığı klinikleri ve yabancı hasta ziyareti ile ilgili merak edilenleri, sık sorulan soruları (FAQ) bu başlık altında toplayıp, içeriği daha da uzatmamak adına, sizleri bir toplantıya davet ediyoruz.

Diş Sağlık Turizmi Faydaları

Dental turizminin en önemli avantajı elbette mali tasarruftur. Yurt dışındaki yüksek sağlık sigortası masraflarının neredeyse yarı fiyatına hem sağlık hizmeti hem turistik bir gezi planlanabilir. Türkiye’de diş sağlık turizmi faydaları ve tercih edilme sebepleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Türkiye’deki birçok doktor Avrupa ve Kuzey Amerika’da tıp ve dişçilik eğitimi almıştır. Mesleki yeterlilik anlamında, Avrupa standartlarında tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.
 • Ontario Genel Diş Hekimliği Akademisi verilerine göre Türkiye’de yapılan diş tedavisinde ABD’ye kıyasla %40 – %75 oranında tasarruf etmek mümkündür.
 • Türkiye, uluslararası ulaşımda merkezi bir konumdadır. Dünyanın dört tarafından yabancı vatandaşların ülkeye kolayca ulaşım sağlaması mümkündür.
 • Düzgün işleyen hastane sistemi ile Türkiye’de sağlık turizmi ve diş sağlık turizmi gezginleri beklemeden kısa sürede en etkili hizmeti alabilmektedir.
 • UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde birçok tarihi ve kültürel değer barındıran Türkiye, gezi rotası olarak mutlaka görülmesi bir ülkedir.
 • Tedavi ekipmanları, armatürler ve temel malzemelerin birçoğu yurt dışından geldiği için Türkiye’de teknik altyapı oldukça güvenilirdir.
 • Konaklama ve yeme içme anlamında her keseye uygun otel, kafe, bar ve restoran bulunmaktadır.
 • Diş sağlık turizmi sunan bazı kuruluşların tatil ve tedaviyi içeren kapsamlı paketleri bulunmaktadır. Böylece hastalar tedavi, konaklama ve gezi planlamasını ayrı ayrı yapmak zorunda kalmaz.

Diş Sağlık Turizmi Riskleri

Tedavi için ülkelerini terk eden gezginler, dilini ve işleyişini bilmedikleri bir ülkede sağlık tedavisi almaktan çekinebilir. Birçok yabancının aklında sürece ilişkin soru işaretlerine sebep olan diş sağlık turizmi riskleri kısaca şu şekilde açıklanabilir:

 • Uzun mesafeli seyahatler, dental tedavi sonrası oluşabilecek olası sorunlara müdahale etmeyi zorlaştırabilir. Bunun için dental turizm yapan gezginlerin, ülkelerindeki bir hastane ile anlaşmalı olarak tamamlayıcı bakım hizmeti sunduğundan veya tedavi sonrası kontrollerinin satın aldıkları sağlık paketine dahil olduğundan emin olmaları tavsiye edilir.
 • Hastane koşulları ve hijyen sorunları, hastaların en fazla çekince yaşadığı konuların başında gelmektedir. Uygun maliyetli tedavinin güvenilirliği ve hijyeni konusunda endişe duyulması normaldir. Türkiye’deki bütün sağlık kuruluşları Sanitasyon Standartları ve Yönetmeliği çerçevesinde steril bir ortamda yüksek teknoloji ekipmanları ve sağlık turizmi diş hekimliği alanında uzman cerrahlar ile çalışmaktadır.
 • Kendi ülkelerinde diş sigortasına sahip hastalar, tedavilerini sigorta kapsamında alamayabilirler. Bunun için, kayıtlı oldukları sağlık sigortası veya diş sigortası kapsamını detaylı bir şekilde bilmek ve Türkiye’de anlaştıkları sağlık kurumu ile sigorta poliçesinin işleme alınmasına yönelik düzenlemeleri yapmak yeterli olacaktır.
 • Diş sağlık turizmi yapan yabancı uyruklu kişilerin bir diğer soru işareti, dil engelidir. Sağlık hizmeti sunan doktorun yabancı dil bilmemesi durumunda hastaya gerekli açıklamaları yapamayacağı, beraberinde hastanın şikayetlerini ve taleplerini aktaramayacağı endişesi oldukça insanidir. Gezginlerin unutmamaları gereken konu, başta İstanbul olmak üzere Türkiye’de dental sağlık turizm ile tedavi hizmeti veren bütün hastanelerde doktorlar, sağlık personeli ve halkla ilişkiler personeli; İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça, Arapça gibi birçok dilde eğitim almış yetkin bir kadro ile çalışılmaktadır.

Sağlık Turizmi Diş Hekimliği Ortalama Fiyatları

Kişilerin diğer ülkelere tedavi amaçlı seyahat ettikleri sağlık turizmi diş hekimliği alanında oldukça hareketli bir döneme girdi. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin raporlarına göre dental sağlık turizm için ABD’de en çok tercih edilen ülkeler Meksika, Tayland, Macaristan, İspanya, Polonya, Malezya, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye’dir. Sağlık turizmi, diş hekimliği hizmetini ülkelerin akredite kuruluşlarından alan yabancı uyruklu kişiler için ortalama %50 tasarruflu olmasıyla tercih sebebi oluyor.

Aşağıdaki tabloda en çok tercih edilen 10 dental turizm ülkesi için genel diş tedavisinin ortalama tedavi maliyetleri verilmiştir:

“Fotoğraf ve Tasarım”
Dijital Pazarlama ve Reklam Ajansı 2024.