CTA Nedir? Etkili “Call to Action” Kullanımı

Cta Nedir

CTA nedir? sorusuna en kısa cevap “harekete geçirici mesaj” olacaktır. Call to Action şeklinde kelime açılımı olarak da karşımıza çıkar. Peki kelime anlamını geçersek, gerçekten CTA nedir?

CTA Ne Demek?

CTA nedir? CTA web sitelerinde ziyaretçilerinizi, hedef kitlenizi ve potansiyel müşterilerinizi harekete geçmeye, satın almaya ya da iletişim kurmaya teşvik edici resimler, satırlar ya da butonlardır. En basit örnek ile “Buraya Tıklayın” şeklindeki bağlantılar birer call to action yani harekete geçirici mesajdır.

 • CTA ifadelerinin ve butonlarının kullanım şekilleri ve amaçları vardır.
 • Bir buton koyup üzerine “beni tıkla” yazarak ziyaretçilerin onu tıklamasını bekleyemezsiniz.
 • Bu yüzden etkili CTA nedir ve etkili CTA kullanımı konusunda size bilgiler vereceğiz.

En çok kullanılan CTA Türleri

İçerik oluşturduğunuzda, muhtemelen bir CTA eklemek istersiniz. Bu içerik, blog yazısı, YouTube içeriği, sosyal medya gönderileri, podcast ya da farklı bir içerik olabilir.

İçeriğinizde kullanabileceğiniz CTA’lar ile en sık karşılaşacağınız yerler şunlardır:

 • Web sitesindeki CTA butonları
 • E ticaret sitelerindeki kampanya aktifleştirme düğmeleri
 • Blog yazılarındaki bağlantı içeren metinler
 • E-postalardaki butonlar ya da yazılar
 • Sosyal medya postlarındaki CTA mesajları

Harekete Geçirici Mesaj (CTA) Ne Kadar Uzun Olmalı?

CTA nedir? Harekete geçirici mesaj ne kadar uzun olmalı? Bir harekete geçirici mesaj birden fazla cümleden oluşabilir mi? Tabiki evet. Ama şart değil.

 • Sadece bir iki kelimeden oluşa CTA mesajlarını sıkça görürüz.
 • Bazen kullanıcıyı yormadan harekete geçirmek için kısa metinli CTA butonu kullanmak işe yarayacaktır.
 • İyi yazılmış bir cta mesajı kısa ve öz oluşu ile dikkat çekecek ve kullanıcıyı tıklamaya itecektir.

Cta Nedir, Etkili CTA Kullanımı

Dijital Pazarlamada Etkili CTA Kullanımı İçin 7 İpucu

Dijital pazarlama sırasında kullanılan stratejilerden biri olan CTA nedir? sorusunu cevaplamış olduk. Şimdi de sizlere 7 ipucu ile etkili CTA kullanından bahsedelim.

CTA Butonu Nedir?

1. CTA’nıza yönlendirmek için dikkat çekici bir yüklem kullanın

Her şey CTA mesajında kısa ve öz olmakta bitiyor. Hedef kitlenize tam olarak nereye ulaşacaklarını bildirin ve lafı uzatmayın. Harekete geçirici eylem ile onları yönlendirin.

2. Duygu veya ünlem içeren sözcükler kullanın

Onları harekete geçirecek, coşkulu ünlem cümlelerine başvurun. Örneğin “Hemen Arayın”, “Şimdi Teklif Alın”, “Geç Kalmadan Rezervasyon Yapın!” gibi.

CTA Örnekleri

3. Hedef kitlenize istenen eylemi yapmaları için bir neden verin

Onlara istediğinizi yapmaları ve harekete geçmeleri, cta mesajına tıklamaları için bir sebep verin. Onlara neden aramaları, iletişime geçmeleri ya da form doldurmaları gerektiğini açıklayın. “Hemen Arayın” butonunun çevresinde “Kilo vermek için vakit kaybetmeyin” gibi bir ifade bulunursa, kullanıcılar neden tıklamaları gerektiği konusunda daha kolay ikna olurlar.

4. “Fırsatı Kaçırma Korkusu” yaratın (FOMO tekniği)

Etkili CTA kulllanımı için CTA nedir? sorusunun cevabını bilmekten daha fazlasına ihtiyacınız var. Etkili CTA kullanımında en önemli tekniklerden biri FOMO (Fear of missing out). Peki nedir bu fomo? Fomo “fırsatı kaçırma korkusu” anlamına gelir. İnsanlara çağrınız karşısında harekete geçmeleri için sebep vermekten bahsettik. Sebep sunmanın yeterli olmadığı durumlarda insanlar üzerinde fırsatı kaçırma korkusu yaratmalısınız.

 • İnsanlar tekrar bulamayacakları bir fırsatı kaçıracaklarını hissettiklerinde, çağrınıza çok daha kolay yanıt verecekler.
 • Böylece CTA eylem çağrısı başarıyla sonuçlanacak. “Tükenmeden hemen alın!” ifadesi FOMO tekniği ile en basit call to action örneklerinden biridir.

CTA Açılımı

5. Teknolojik cihazları, Mobil aygıtları tanıyın

İnternet kullanımının çoğunun mobil cihazlara yöneldiği şu günlerde CTA mesajlarınızı dikkat çekici kılmak için yarattığınız boşlukları ve tasarımları, mobil uyumu düşünerek yapın. Farklı ekran çözünürlüklerinde de dikkat çekici ve iyi görünecek bir mesaj etkili CTA kullanımı için önemlidir.

6. Yaratıcı (kreatif) olmaktan korkmayın

Kreatif Ajansların çoğu tasarımlarında call to action ifadeleri kullanır. Ve bu kullanıcıyı harekete geçirici mesajları tasarlarken dikkat çekici ve sıradışı olmak adına yaratıcı içerikler, mottolar ve sloganlar üretir. Örnek olarak sürekli “buraya tıklayın” kullanmak yerine “İncelemeye devam edin” şeklinde açıklayıcı ve yaratıcı eylem çağrıları daha etkili bir cta örneğidir.

7. Rakamların gücü! Sayıları kullanın

Bir kullanıcı sitenizde fiyatlandırma bilgilerinizi fark eder ve tıklarsa, ürün veya hizmetle hala ilgilendiğini düşünürsünüz. Bu doğru. Tüketiciler, fiyatlar, kampanyalar, eşantiyonlar içerisinde rakamları görmeyi severler.

 • “1000 türk lirasından başlayan fiyatlarla Akıllı Telefon satın alın!” Şeklinde CTA ların kullanıcıya fiyat ile ilgili bilgi vermesiyle birlikte FOMO yaratma etkisi de vardır.
 • Fırsatı kaçırma korkusu ile yine eylem çağrınıza olumlu yanıt vereceklerdir.

BONUS: Komik bir ifade kullanın

Bu teknik biraz riskli olabileceğinden en etkili 7 cta kullanımı listemize almadık. Fakat denemek isterseniz, özellikle genç kitleyi bu teknik ile yakalayabilirsiniz.

 • Örnek vermek gerekirse, Google’da genç bir kişi fazla kilolarından kurtulmakla ilgili araştırma yaparken “O yediklerinizi artık bırakın!” gibi bir mesaj görürse, merak edip tıklayabilir.
 • Biraz cesur bir CTA tekniği olduğundan idareli kullanmakta fayda var.

Sonuç:

CTA Nedir? Call to action anlamına gelir. Harekete geçirici mesaj, eylem çağrısı olarak dilimize geçmiştir. Etkili CTA kullanımı ve kullanıcıyı yakalamak için dikkat çekici, stratejik ve yaratıcı olmalısınız. CTA nedir? ve CTA ile ilgili ya da diğer dijital pazarlama teknikleri ile ilgili sorularınız var ise iletişim sayfamızdan bi de ulaşabilirsiniz. Örneğin bu da bir CTA idi 🙂

Fotoğraf ve Tasarım Reklam Ajansı

Satmıyorsa, Sıradandır.