Yaratıcı Sosyal Medya Ajansı ile Dijitalde Büyümek Çok Kolay!

Sosyal medya ajansı, müşterileri için sosyal medya pazarlama stratejileri geliştirir. Aynı zamanda bu stratejilerin geliştirilmesini sağlar. Geleneksel pazarlama ve reklam ajanslarından farkı doğrudan dijital alana yönelik olmasıdır. Müşterileri için sosyal medya kullanımını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur.

Fotoğraf ve Tasarım Reklam Ajansı ile
Sosyal Medyada Büyümeye Hazır mısınız?


İyi bir sosyal medya ajansı etkileşimi artırır ve kampanyalar açısından zaman kazandırır. Dijital odaklı bir ajans ile çalıştığınızda tüketicilerle etkileşiminiz artar. Sosyal kanallarınızı tüketicilerle daha etkileşimli bir şekilde kullanmayı başarırsınız. Tüm çalışmalarla tek başınıza uğraşmak yerine bizden destek alabilirsiniz.

Tanıtım Kitimizi İnceleyin
Bilgili,
İlgili ve
Tecrübeli Ekip
Fotoğraf ve
Video
Prodüksiyon
Sektörünüze
Özel
Stratejiler
Fayda Odaklı
Reklam Yönetimi

Ajansımıza Sorularınız mı var?

Bilgilerinizi yalnızca sizinle iletişime geçmek için kullanacağız.
  Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

  Sosyal medya ajansının temel görevi aslında sosyal medya danışmanlığı sunmaktır. Sosyal medya danışmanlığı markaların sosyal medyada müşterilere ulaşmasını ve onlarla etkileşim kurulmasını sağlamaktır. Strateji geliştirme, yatırım getirisi sağlama ve analiz yapma sürecin en önemli parçasıdır.

  1. Strateji geliştirme

  Sosyal medya danışmanlığı kapsamında ilk yapılan işlerden biri çalışılacak markaya uygun sosyal medya stratejisi geliştirir. Böylece markanın performansını uzun vadeli olarak yükseltilme fırsatı elde edilir. Sosyal medya konusunda deneyimli olan kişiler marka için neler yapılması gerektiğini bilirler.

  • Sosyal medya uzmanları uygun strateji oluşturmak için tüm verileri incelerler. İş hedeflerinize ulaşma konusunda adımlar atarlar.
  • En önemlisi ise stratejilerin markaya uygun şekilde kişiselleştirilmiş olmasına dikkat etmeleridir.
  • Sosyal alanda her markanın kendine özgü stratejisi olmalıdır.

  2. Yatırım getirisi sunma

  Sosyal medya pazarlama çalışmalarının en önemli yönü markaya yatırım getirisi sunmasıdır. Etkili bir sosyal medya stratejisine sahip olmayan markaların dijital dünyada başarılı olma şansları düşüktür. Sosyal medya ajansları bunun farkında olduklarından stratejilerini yatırım getirisine yönelik geliştirirler.

  • Sosyal medya danışmanlığı sunan ajansların başlangıç hedefi sosyal medya takipçilerini ve topluluğu genişletmektir.
  • Daha sonrasında ise hedef kitlenizle nasıl etkileşime geçmeniz gerektiğini belirler.
  • Tüm bunlarda öncelik yatırım getirisi elde edebilmek ve markanın büyümesini sağlamaktır.

  3. Veri analiz gerçekleştirme

  Sosyal medyadaki performansı takip edebilmek için veri analizi oldukça önemlidir. Veriler takip edildiğinde hedeflere erişilip erişilmediği net bir şekilde öğrenilir. Sosyal medya ajansı, hedeflere ulaşılmayı sağlamayan her türlü strateji ve kampanya üzerinde değişiklik yapmak durumundadır.

  • Çoğu zaman elde edilen veriler ham verilerdir.
  • Onların işlenmesi ve herkes tarafından anlaşılır hale getirilmesi gerekir.
  • Sosyal medya danışmanlığının önemi bu noktada daha net anlaşılabilir.
  • Sosyal medya verileri incelenirken sosyal medya araçlarının nasıl kullanılacağını öğretme gibi ek gereksinimler ortaya çıkabilir.

  Sosyal Medya Ajansı Ne İş Yapar?

  Sosyal medya ajansının temel sorumluluğu bir markayı tanıtmaktır. Bunu yerine getirebilmek için birbirinden farklı stratejiler kullanır. Bir sosyal medya şirketiyle anlaştığınızda rekabet konusunda avantaj sağlamanızın sebebi budur. Sosyal medya uzmanlarının yardımıyla daha görünür ve bilinir hale gelirsiniz.

  1. Markayı tanıtmaya yardımcı olmak

  Sosyal medya ajansı, çalıştığı markayı çeşitli platformlarda tanıtmaya yardımcı olacak stratejiler geliştirir. Her sosyal medya platformunun gereksinimleri farklıdır. Her birinin standartlarına uygun olarak planlamalar geliştirilmelidir. Sosyal medya şirketi analizler doğrultusunda bunu yerine getirir.

  • Sosyal medya ajansı bünyesinde çalışan sosyal medya uzmanları, önemli sayıda potansiyel müşteriye ulaşmak için stratejiler geliştirirler.
  • Geliştirilen stratejiler kapsamında hangi platformların kullanılacağı, ne zaman paylaşım yapılacağı ve etkileşimi yükseltmek için neler yapılacağı belirlenir.

  2. Teknik gereksinimlerin karşılanmasını sağlamak

  Sosyal medyada paylaşılacak tüm içeriklerin belirli teknik yönleri vardır. Teknik yönlerin tamamı her sosyal medya platformu için farklılık gösterir. Dijital medyada var olabilmek için tüm bu farklılıklara ayak uydurmanız gerekir. Sosyal medya uzmanlarının aktif rol oynadıkları alan tam olarak burasıdır.

  • Sosyal medya uzmanları bilgi birikimleri doğrultusunda tüm platformlara uygun olan medyaları belirler.
  • Tanıtım çalışmalarını kontrol ederler.
  • Eğer bu işlemi tek başınıza yapmak istiyorsanız ve dahili olarak bir sosyal medya yönetim ekibine sahip değilseniz süreç çok uzayacağı için zaman ve bütçe kaybına uğrarsınız.

  3. Sosyal medya profillerini yönetmek

  Sosyal medya hesaplarınızın oluşturulması başlangıç adımlarından biri olsa bile sonrasında profillerin en iyi şekilde yönetilmesi gerekir. Sosyal medya profillerinin güncel tutulması önemlidir. Güncel olmayan profiller zamanın içerisinde etkileşim kaybına uğrarlar ve geri planda kalırlar.

  • Sosyal medya ajansı, sosyal medya profillerinin en iyi şekilde yönetilmesini sağlar.
  • Düzenli olarak paylaşımda bulunmak, yeni içerik yayınlamak ve takipçilerden gelenlere yanıt vermek gibi çeşitli görevleri üstlenebilir.
  • Markanızla uyumlu bir dil kullanarak marka bilinirliğini güçlendirir.

  4. Orijinal içerik oluşturmak

  Sosyal medyada varlık sahibi olmak istiyorsanız mutlaka orijinal içerik oluşturmanız gerekir. Sosyal medya varlığının en önemli yönü budur. Orijinal içerikleriniz olmadığında profili aktif tutmakta zorlanırsınız. Sosyal medya şirketi bu zorluğu ortadan kaldırabilecek adımlar atmanızı sağlar.

  • Düzenli olarak içerik yayınlamak sosyal medya sayfasının yönetimini kolaylaştırır.
  • Sizi takip eden kişilerle daha kolay etkileşimde bulunursunuz.
  • Aynı zamanda yeni takipçiler kazanabilirsiniz.
  • Sosyal medya şirketi, orijinal içerik fikirleri ve bunların uygun paylaşım zamanlarını belirleme yoluyla size destek olur.

  5. Profili optimize etmek

  Sosyal medyada varlık göstermek isteyen bir markanın en çok ihtiyaç duyacağı durum profilin optimize edilmesidir. Sosyal medya platformlarındaki arama özelliği ve bunun dışında arama motorları bulunabilir olmanızı sağlayabilirler. Bunu başarabilmek için profilinizi optimize ettirmelisiniz.

  • Profil optimizasyonu sürekli yapmanız gereken bir şey değildir.
  • Sosyal medya şirketi bunu bir kez gerçekleştirir ama ufak düzenlemeler yapmayı sürdürebilir.
  • Profil optimizasyonu çok büyük yetenekler gerektirmez.
  • Ancak markanızın işleyişinde değişiklik olduğunda profilinizin optimize edilmesi gerekir.

  6. Müşteri hizmetlerini geliştirmek

  Müşteri hizmetleri sadece telefon veya e-posta yoluyla size ulaşanlara destek sunmakla ilgili değildir. Sosyal medyanın çok önem kazanması üzerine pek çok marka müşteri hizmetlerini sosyal medyaya taşımış durumdadır. Sosyal medya ajansı, müşteri hizmeti planı geliştirme konusunda size yardımcı olabilir.

  • Facebook, Twitter ve Instagram üzerinden müşterilerinizle iletişim kurarak müşteri hizmeti yönetimini daha hızlı hale getirebilirsiniz.
  • Ayrıca onların beğenisini kazanırsınız.
  • Çünkü sizden uzun süre yanıt beklemek zorunda kalmazlar.
  • Doğrudan markanızla iletişime geçebilmeyi takdir ederler.

  7. Reklam faaliyetlerini yürütmek

  Sosyal medyanın en önemli yönü reklam faaliyetleri yürüterek ön plana çıkmanızı sağlamasıdır. Diğer tanıtım faaliyetlerine ek olarak bu tanıtım faaliyetleri sayesinde daha fazla bilinirlik elde edersiniz. Sosyal medya ajansı markanız için en doğru reklam faaliyetlerinin neler olması gerektiğini belirler.

  • Instagram reklam faaliyetleri konusunda şu an en popüler sosyal medya platformudur.
  • Sosyal medya şirketi hazırlayacağı reklam kampanyaları ile ihtiyaç duyduğunuz kişilere ulaşmanızı sağlar.
  • Diğer sosyal medya faaliyetleriyle reklam kampanyalarını bir araya getirerek ekstra etkileşim kazandırır.

  8. Hedef kitleyi bilgilendirmek

  Sosyal medyada başarılı olmak istiyorsanız sizi takip eden kişileri bilgilendirmek ve eğitmek takip etmeniz gereken stratejidir. Ne tür bir işle ilgileniyor olursanız olun insanları bilgilendirmelisiniz. İnsanlar hem bilgilenmek hem de eğlenmek isterler. Bunları bir araya getirerek markanızı başarıya ulaştırabilirsiniz.

  • Sosyal medyada yer alan kitleler komik, eğlendirici, bilgilendirici ve benzersiz içerikler bulmak isterler.
  • Müşterilerinize ne kadar değerli bilgi verirseniz sizin için o kadar iyidir.
  • Sosyal medya ajansı hedef kitleyi bilgilendirmek ve eğlendirmek için gerekli olan stratejileri planlayarak uygulamaya koyar.

  Sosyal Medya Ajansının Görevleri Nedir?

  Sosyal medya potansiyel müşteriler ve mevcut müşterilerle bağlantı kurmanın en önemli yollarından biridir. Sosyal medya çok hızlı ama kapsamlı bir şekilde dijital pazarlamanın parçası haline gelmiştir. Bu nedenle sosyal medya ajansları sorumlulukları dahilinde çok değerli görevlere sahiptirler.

  1. Hedeflerin ve bütçenin belirlenmesi

  Sosyal medya ajansının ilk görevleri hedeflerin ve bütçenin belirlenmesidir. Hedef ve bütçe belirlenmediği müddetçe herhangi bir sonuç elde edilmesi mümkün değildir. Ajansın yapısı gereği bünyesinde barındırdığı tüm elemanların belirlenen hedeflere ve bütçeye uygun hareket etmeleri gerekir.

  • Sunulan hizmetlerden kimler nasıl yararlanmak isterler? Marka bilinirliği oluşturmak, siteye daha fazla trafik çekmek, müşteriyi elde tutabilmek, müşteri hizmeti sunmak ve satışlara teşvik etmek önemli hedeflerdir.
  • Ne kadar bütçe harcanacak? Sosyal medya şirketi, markanın kampanyalara ne kadar bütçe ayırması gerektiğini belirler. Bütçe büyük oranda hedeflere göre değişiklik gösterir. Başlangıçta potansiyel açıdan netleştirilmelidir.

  2. Sunulacak hizmetlere karar verilmesi

  Sosyal medya ajansının tam anlamıyla işlevsel sayılabilmesi için belirli yeteneklere sahip olan insanları bünyesinde barındırması gerekir. Bu insanların her birisi tüm projelerde kullanılmazlar. Ancak tam kapsamlı sosyal medya hizmet beklentisi olan markalara hizmet sunabilmek için hepsi bir araya getirilmelidir.

  • Sosyal medya yöneticisi: Sosyal medya yöneticisi, sosyal medya ajansı tarafından sunulan tüm süreci denetler. Kimlerin sürece katkı sağlaması gerektiğini kontrol eder. Böylece görev aktarımı doğru şekilde gerçekleştirilir.
  • İçerik oluşturucu: İçerik oluşturma sosyal medya çalışmalarının en zaman alıcı kısmıdır. İçerik oluşturan kişinin geniş bir beceri setine ihtiyacı vardır. Sosyal medya ajansı içerik hizmeti sunduğunda bu kişilerden destek alır.
  • Topluluk yöneticisi: Topluluk yöneticisi sosyal medyada diğer insanlarla ilişki kurmakla görevlidir. Her sosyal medya ajansında olması gereken kişidir. Gönderileri ve mesajları yanıtlamak gibi çalışmalarla ilgilenir.
  • Veri analizcisi: Sosyal medyada attığınız her adım geride bir iz bırakır. Bu izleri bir araya getirebilmek için veri takibi gerçekleştirmek önemlidir. Sosyal medya ajansı kampanyalarının başarısını verilerden yola çıkarak belirler.
  • Reklam yöneticisi: Reklam yöneticisi, sosyal medya ajansının sosyal platformlarda oluşturacağı reklam kampanyasını yönetir. Bir marka için hangi platformun önemli olduğunu belirler. Reklamların püf noktalarıyla ilgilenir.

  Sosyal medyanın sürekli olarak değiştiği unutulmamalıdır. Bir sosyal medya ajansının görevleri zaman içerisinde farklılaşabilir. İçerik oluşturma, içerik paylaşma, kitlelerle etkileşim kurma, müşteri desteği sunma ve reklam faaliyetleri sosyal medya ajanslarının en önemli görevleri arasında yer alırlar.

  3. Sosyal medya pazarlama

  Yaratıcı reklam ajansınızın görevlerinden biri de tüm içerikler üretildikten, stratejik hamleler planlandıktan sonra, işe koyulup sosyal medya pazarlama konusunda ipleri eline almaktır. Bir ekip çalışması ile üretilmiş içerikler ve tasarlanan reklam kampanyaları, doğru hedef kitlelere, zamanında ve mümkün olan en düşük bütçeler ile ulaştırılmalıdır. Yalnızca ulaştırmakla yetmiyor, kime ne kadar zamanda, ne kadara mal ederek ulaştırıldığı da analiz edilip, rapor edilmeli.

  Sosyal Medya Ajansında Kimler Çalışır?

  Sosyal medyada çalışacak kişiler sosyal medyayı iş günlerinin bir parçası haline getirmelidirler. Sosyal medya ajansında ihtiyaçlara bağlı olarak pek çok farklı pozisyonda kişi çalışır. Sosyal medya ajansında çalışacak bir kişinin veriler ve sayılarla arası iyi olmalıdır.

  • Dijital proje yöneticisi: Dijital proje yöneticisi, sosyal medya ajansındaki işleyişi geniş açıdan kontrol eder. Her şeyin zamanında uygulanmasını ve belirlenen bütçe dahilinde hareket edilmesini sağlar.
  • Sosyal medya yöneticisi: Sosyal medya yöneticisi, sosyal medya ajansının denetimini yapan kişidir. Markalar için ortaya konulacak çözümlerin uygunluğunu kontrol eder. Ayrıca yönergeleri belirleyen kişidir.
  • Sosyal medya topluluk yöneticisi: Sosyal medya topluluk yöneticisi, hedef sayfanın büyümesini denetler. Marka sadakati oluşturmak ve müşterilerle kişisel düzeyde bağlantı kurmak gibi görevleri üstlenir.
  • Marka yöneticisi: Marka yöneticisi, hedef kitleye bağlı bir marka oluşturmaktan sorumludur. Pazarlama ekibinin oluşturduğu içeriğin ve mesajların marka değerleriyle uyumluluğunu kontrol eder.
  • Blog yazarı: Blog yazarı, sosyal medyada paylaşılacak içeriklere yönelik ilgi çekici içerikler yazar. Takipçilerin ilgilendiği türde içerikler yazmak ve bunu SEO uyumlu şekilde gerçekleştirmek için çaba gösterir.
  • İçerik oluşturucu: İçerik oluşturucu, sosyal medya trendlerini yakından takip eder. Markanın paylaşılması gereken ilgi çekici içerikleri bulmakla ilgilenir. Paylaşılan her içeriğin markaya uygunluğunu kontrol eder.
  • Sosyal medya koordinatörü: Sosyal medya koordinatörü, sosyal medya kampanyalarının sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Planlar, uygulamalar ve veri takipleri onun kontrolünden geçer.
  • Sosyal medya uzmanı: Sosyal medya uzmanı, en son sosyal medya trendlerini takip eder. Ayrıca uygun teknolojilerin kullanılabilirliğini kontrol eder. Temel görevi gönderileri yazmak, verileri analiz etmek ve planlama yapmaktır.
  • Dijital strateji uzmanı: Dijital strateji uzmanı, bir marka için kullanılabilecek tüm dijital pazarlama kanallarına karar verir. Markaların online ortamda varlık gösterebilmeleri için kampanyaların temelini atarlar.
  • Veri analisti: Veri analisti, sosyal medya kampanyalarından veri toplar ve onları inceler. Bir marka için gösterilen çabanın işe yarayıp yaramadığını gösterecek veriler onun kontrolündedir. Çünkü dönüşümleri incelemek onun görevidir.

  Sosyal medya ajansının hizmet kapsamı tam olarak kimlerin istihdam edilmesi gerektiğini belirleyen en önemli faktördür. Geniş kapsamlı kampanyalar oluşturulmayacaksa içerik oluşturucusu, veri analisti ve sosyal medya yöneticisi merkezli bir ekip kurulması idealdir.

  Ayrıca reklam ajansı çalışanları ve görevleri ile ilgili daha fazla bilgi için ilgili içeriğimizi okuyabilirsiniz: https://fotografvetasarim.com/dijital-pazarlama/reklam-ajansi-calisanlari-ve-gorevleri/

  Sosyal Medya Şirketi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Bir markanız varsa ve artık sosyal medya şirketi ile çalışmak istiyorsanız seçim yaparken birbirinden farklı kritere göz atmayı düşünebilirsiniz. Belirlenen kriterler işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca kapsamlı değerlendirmeleriniz sayesinde kaliteli ve kalitesiz sosyal medya ajansları arasında ayrım yapabileceksiniz.

  1. Özel uzmanlıklara sahip mi?

  Çalışmak isteyeceğiniz ajans sizden gelecek talepleri gerçekleştirmek için işleri başkasına yaptıracaksa onunla anlaşmayı yeniden değerlendirebilirsiniz. Dış kaynaklardan yararlanmak kötü bir fikir olmayabilir. Ancak her şeyin dış kaynağa yönlendirilmesi ajansın işini yeteri kadar iyi yapamayacağının göstergesi olabilir.

  • Anlaşmaya çalıştığınız sosyal medya yöneticisinin gerekli olan tüm yeteneklere sahip olabilmesi mümkündür.
  • Ancak her birisini sürekli kullanmak için yeterli zamanı bulamayabilir.
  • Bu sebeple ajansın içerik yazma, grafik tasarlama ve veri analizi yapma gibi işlemleri yürütebilecek kişilere sahip olup olmadığını öğrenmelisiniz.

  2. Öğrenmeye açıklar mı?

  Dijital pazarlama alanı oldukça geniş olmakla beraber sürekli olan gelişen ve değişen bir alandır. Sosyal medya ajansı sahip olduğu belirli başarılarla övünebilir. Ancak önemli olan durum başarının sürdürülebilirliğidir. Çalışacağınız ajans markanıza yönelik özel içerikler üretirken trendleri takip edebilmelidir.

  • Sosyal medya uzmanının tüm alanlarda tam anlamıyla uzman olmasını beklemek doğru değildir.
  • Her kişinin en iyi şekilde kullanabileceği farklı yetenekleri vardır.
  • Size yardımcı olabilecek ajansın sektörünüz hakkında yeterli bilgiye sahip olduğundan emin olmalısınız.
  • Bununla birlikte gelişime açık olup olmadıklarına bakmalısınız.

  3. Kullanılan araçlar neler?

  Her markanın neredeyse en önemli isteği hızlı bir biçimde büyüme elde etmektir. Dijital pazarlama stratejilerinde buna pek yer olduğunu söylemek mümkün değildir. Sadece ücretli pazarlama yöntemlerini kullanarak belirli seviyeye kadar trafik elde edebilirsiniz. Ancak trafik edinme maliyeti her seferinde artış gösterir.

  • Sosyal medya ajansları size organik şekilde trafik kazanma konusunda stratejiler sunmalıdır.
  • Söz konusu stratejileri kullanırken her şey markanızla uyumlu olmalıdır.
  • İşleri biraz daha kolaylaştırmak için otomasyon yazılımlarından yararlanılması gerekir.
  • Sosyal medya ajansının en iyi araçları kullanabilmesi önemlidir.

  4. Verimlilik seviyesi nedir?

  Sosyal medyada verimlilik çok önemlidir. Paylaştığınız her içerikten ve onun yer aldığı her kampanyadan verim alabilmelisiniz. Her şey çok hızlı ilerlediğinden sunulacak sonuçların hızlı olması gerekebilir. Ancak sadece hızlı sonuçlara bağlı kalarak hareket etmek doğru bir yaklaşım değildir. Verimlilik hızdan her zaman daha önemlidir.

  • Sosyal medya ajansı ortaya koyduğu stratejilerle size verimli çözümler sunabilmelidir.
  • Buna ek olarak markanızın online alandaki varlığını olabildiğince güçlendirmelisiniz.
  • Bir ajansla çalışırken onlardan hızlı bir şekilde yanıt alacağınızdan emin olmalısınız.
  • Dakikalar içinde size yanıt vermeyen yerlerle çalışmanız doğru değildir.

  5. Başarı kanıtları var mı?

  Sosyal medya ajansı sizi ikna edebilmek için başarı kanıtları sunmak zorundadır. Başarı kanıtı yoksa o ajansla çalışmayı düşünmemeniz gerekir. Bir ajansla çalışmaya başlamak yatırım yapmak gibidir. Yaptığınız yatırımın karşılığını alabilmeniz gerekir. Yatırım getirisi alıp alamayacağınızı belirleyen durum ise başarı kanıtıdır.

  • Ajans daha önce başka müşterilerle çalışmış mı?
  • Çalışılan müşterilerin referansları ne durumda?
  • Hangi sosyal medya sayfalarını ön plana çıkarma ve takipçi çekme konusunda başarılı olundu?
  • Tüm bunları birer başarı kanıtı olarak görebilirsiniz.
  • Ancak başarı kanıtını hedef kriterlerinize göre belirlemeniz daha sağlıklıdır.

  Neden Sosyal Medya Ajansı ile Çalışmalısınız?

  Sosyal medya uçsuz bucaksız bir alandır ve buraya doğru şekilde giriş yapabilmek kolay değildir. Her marka sosyal medyada varlığının güçlü olmasını ister. Bunun için iki seçeneğiniz vardır. İlk seçenek şirket içerisinde bir sosyal medya ekibi kurmak, ikinci seçenek ise sosyal medya şirketiyle çalışmaktır.

  • En iyi uygulamalar: Sosyal medyada en iyi şekilde varlık gösterebilmek için doğru kampanyaları kullanmanız gerekir. Sosyal medya ajanslarının avantajı en iyi yöntemleri ve uygulamaları takip etmelerinin zorunlu olmasıdır.
  • Bütçe verimliliği: Ajanslar sosyal medyada atılması gereken adımları yakından takip ederler. Böylece bütçenizden maksimum verim alabilmek için size tüm aşamalarda yardımcı olurlar.
  • Farklı bakış açıları: Şirket içinde çalışan kişiler markanızın kültürüne epey bir aşina olduklarından farklı şekilde düşünme becerilerini yitirebilirler. Yaratıcılık önündeki en önemli engellerden biri budur ve ajanslar ideal çözüm olabilirler.
  • Değer katma: Arka planda markanız için başarılı işler yapsanız bile sosyal medyayla bunların görünür olmasını sağlamalısınız. Sosyal medyada algı oldukça önemlidir ve ajanslar sizin için uygun stratejileri belirler.
  • Kaynak desteği: Bir sosyal medya ekibine sahip değilseniz sosyal medya çalışmalarıyla bir ajansın ilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Birkaç kişiyi istihdam ederek ekip oluşturmaktan daha düşük maliyetle işin üstesinden gelebilirsiniz.

  Sosyal medya çok geniş bir alandır ve varlık gösterebilmek önemlidir. Sosyal medyada aktif olmaya başladığınızda tüm kitlelere değil sadece sizin için önemli olanlara hitap etmeniz gerekir. Bunu başarabilmek için bir sosyal medya şirketinin stratejiler, planlar ve kampanyalar geliştirmesine izin verebilirsiniz.

  Sosyal Medya Ajansı ile Çalışmanın Şirketler İçin Avantajları

  Bir sosyal medya ajansıyla çalışmanın neden önemli olduğunu öğrenmiş olabilirsiniz. Ancak bu ajansların size hangi konularda destek olacaklarını tam olarak fark edemeyebilirsiniz. Sosyal medya şirketi ile çalışmanın şirketler avantajı oldukça çeşitlidir. Özellikle bütçeyi doğru kullanma konusunda daha iyi bir seçenektir.

  • Değerlendirme: Sosyal medya pazarlama çalışmalarınızla ilgilenecek olan ajans odaklanmamız gereken alanı belirler. Ardından değerlendirmeler ve analizler yaparak ne tür stratejilerin işe yarar olduğuna karar verir.
  • Rekabet analizi: Sosyal medya ajansı doğrudan rekabet halinde olduğunuz markaları analiz eder. Size kullanışlı bilgiler ve veriler sunar. Performansınızı yükseltebilmeniz için atmanız gereken adımları netleştirir.
  • Strateji belirleme: Sosyal medya şirketi markanız için gerekli olan stratejileri belirler ve uygulamaya koyar. Değerlendirme ve rekabet analizi aşamalarını takiben sosyal medyada yayınlanması gereken gönderileri belirler.
  • Optimizasyon: Sosyal medya şirketi markanıza ait olan sosyal medya profillerini optimize edip onları daha bulunur hale getirir. Hedef kitlenize uygun adımlar doğrultusunda rekabete hazır bir profil elde edersiniz.
  • Topluluk yönetimi: Sosyal medyada varlık sahibi olmak her zaman her şeyin yolunda gideceği anlamına gelmez. Bazen problemler yaşamanız olasıdır. Bu noktada sosyal medya şirketinin topluluk yönetimi becerileri devreye girer.

  Bir sosyal medya şirketi ne tür çalışmalar yaparsa yapsın önceliği her zaman destek sunduğu markaya etkili ve hızlı bir şekilde yardımcı olmaktır. İyi bir ajans size net bir yatırım getirisi getirir. Bu sebeple bir ajansla çalışmaya başlamadan önce seçenekleri en iyi şekilde değerlendirmiş olmanız gerekir.