Instagram’da Çekiliş Nasıl Yapılır? Taktikler ve Araçlar

Instagram'da Çekiliş Nasıl Yapılır?

Instagram pazarlama stratejilerinin başında gelen çekiliş uygulaması, işletme sahiplerinin aklına Instagram’da çekiliş nasıl yapılır sorusunu getiriyor. 

Günümüzde, Instagram kullanıcılarının %80’i minimum bir işletmeyi takip ettiğinden, Instagram’daki işletme hesapları görünürlük ve marka bilinirliği için tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine ihtiyaç duyuyor.

 • En basit anlatımıyla Instagram’da çekiliş, çekilişe katılmak için önceden belirlediğiniz gönderiye yorum yapma, gönderiyi beğenme, gönderiye iki kişiyi etiketleme gibi kriterlere uyan Instagram hesapları arasından belirlenen kişilere ücretsiz olarak bir ürün veya hizmet sunmanız anlamına gelmektedir.

7 Adımda Instagram’da Çekiliş Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki listede Instagram’da çekiliş sürecinde bilmeniz gerekenleri adım adım anlattık.

1) Çekilişte vereceğiniz hediyeyi belirleyin

İşletmenizin sunduğu ürün ve hizmete göre çekilişi kazanan kişilere hediye edeceğiniz ürünü belirleyin. Hediyeniz ne kadar dikkat çekici ve arzu edilebilir olursa, çekilişe olan ilgi aynı oranda artacaktır. Örneğin bir aksesuar mağazası iki kişilik kahve seti hediye verebilir veya bir yayınevi dünya klasiklerinden bir kitap veya kitap seti hediye edebilir.

2) Instagram çekiliş görselinizi tasarlayın

Instagram’da çekiliş görseliniz sade fakat dikkat çekici bir tasarıma sahip olmalıdır. Hediye edeceğiniz ürün veya hizmetin çekiliş görselinde açıkça görülmesi, tüketicileri ilk saniyeden harekete geçireceği için çekilişe katılım oranı artacaktır. Instagram’da çekiliş kampanyası gibi geniş kitlelere odaklanılan tanıtım faaliyetlerinde, bir görsel tasarımcı ile çalışmak satış stratejisinde en yüksek verimi almanızı sağlayacaktır.

3) Çekiliş gönderinizin açıklama kısmına katılım koşullarını yazın

Instagram’da çekiliş katılım koşullarınız, markanız için hedeflediğiniz şeye bağlıdır. Örneğin, marka bilinirliği için çekiliş yapan bir işletmenin katılım koşullarından biri katılımcıların gönderiyi beğenmesi olmalıdır. Benzer şekilde, katılımcıların en az bir arkadaşını yoruma etiketlemesini veya gönderinizi hikayelerinde paylaşmalarını koşul olarak sunabilirsiniz. Çekilişin nihai amacını belirlemenizde ve uygun katılım kriterleri oluşturmanızda, bu konuda bilgili kişi ve ajanslardan destek almanız önemlidir.

4) Çekiliş gönderinize reklam verin

İlgi çeken bir gönderi görseli oluşturduktan ve katılım koşullarını belirledikten sonra, çekilişinizi geniş kitlelere duyurmak ve daha fazla etkileşim çekmek için yapmanız gereken şey, çekiliş gönderinize reklam vermek olacaktır. Sponsorlu reklam verirken hedef kitlenizi potansiyel müşteri profilinize göre belirlemenize olanak sağlayan instagram tanıtım yapma stratejisini verimli kullanmanız için bazı taktikler bulunuyor.

5) Çekilişinizin bitiş tarihini ve saatini belirleyin

Instagram’da çekilişinizin ne zaman biteceğini gönderi açıklamasında belirtmeniz gerekmektedir. Zaman sınırı koymak, katılımcılar için bir aciliyet duygusu yaratacağından, gönderinizin daha hızlı etkileşim almasını sağlayacaktır. Etkileşimi artan gönderiler Instagram akışında üst sıralarda görüntülenir. Çekilişinizin süresi 1 gün, 1 hafta, 2 hafta gibi değişkenlik gösterebilir. Yüksek katılım kitlesine sahip büyük markalar, 24 saat süren akut çekilişler yaparken, daha küçük işletmeler için çekiliş süresi 3 ile 7 gün arasında belirlemektedir.

6) Çevrimiçi bir instagram çekiliş programı bulun ve kayıt olun

Instagram’da çekilişinizde kazananı belirlemek için bir çekiliş programı kullanmanız gerekiyor. Çekiliş programları, belirlediğiniz kriterler doğrultusunda sizi yüzlerce veya binlerce isim arasında boğulmak yerine, tek tek her isim için katılım şartlarına uygunluk analizinden kurtarıyor.

 • Bu konuda çevrimiçi bir çok araç ve platformdan faydalanabilirsiniz.
 • Fakat bizim tercihimiz ücretsiz instagram çekiliş aracı olan You to Gift.
 • Aşağıdaki videoda bu instagram çekiliş uygulamasının özelliklerini ve kullanımını videolu bir şekilde anlattık.
 • Videoyu izleyerek siz de sosyal medya çekilişinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

You to Gift Çekiliş Aracı Kullanımı

7) Çekiliş sonuçlarını açıklayın

Instagram’da çekiliş tarihiniz sona erdiğinde, kazanan isimleri belirlerken adil ve güvenilir bir sonuç için, çekilişinizi canlı yayında gerçekleştirmeniz önerilir. Canlı yayını kaydederek daha sonra Instagram profilinizden tekrar izlenebilir olmasını sağlayabilirsiniz. Asil ve yedek kazananları belirlemenizin ardından, bir gönderi ile çekilişin bittiğini ve kazanan isimleri Instagram hesabınızdan paylaşmanız, işletme güvenilirliğiniz açısından önemli bir adım olacaktır.

Instagram Çekiliş Sonucu Belirleme

Instagram’da çekiliş sonucu belirlemede en önemli konu, adil ve objektif bir sonuç elde etmektir. Sonuçların şeffaf bir şekilde katılımcıların gözü önünde yapılması için en iyi yöntem, Instagram canlı yayın aracılığıyla kazananların açıklanmasıdır. Alternatif olarak, yapılan canlı yayın kaydedilerek daha sonra gönderi olarak paylaşılabilir. Çekiliş için belirlenen bitiş tarihine uymak, potansiyel müşterilerinize güven vermek için dikkat etmeniz gereken diğer konudur.

Instagramda Nasıl Çekiliş Yapılır?

Instagram’da çekiliş sonucunun açıklanmasında gecikme yaşanması veya çekiliş tarihinin uzaması, herkesin aklında şüphe uyandıracaktır. Son olarak, çekiliş sürecinin başarıyla ve kazanımla sonuçlanabilmesi için, asil kazananların yanında yedek kazanan belirlemek mantıklı bir yöntemdir. Çekilişte asil kazanan olarak seçilen kişinin çeşitli sebeplerden hediyeyi istememesi, kişiyle iletişime geçilememesi gibi durumlarda hediye hakkı yedek kazanana geçer ve çekiliş hedeflenen amaca ulaşarak başarıyla tamamlanabilir.

Instagram çekiliş ücreti ne kadar?

Instagram çekilişleri ücretsiz ve basit bir biçimde yapılabilir.

 • Instagram’da çekiliş postunuzun için hazırladığını, profesyonelce tasarlanmış, ilgi çekici olan gönderiyi hedef alarak çekilişin tanıtımını yapabilirsiniz.
 • Daha sonrasında bu gönderiye gelen yorumlar arasından otomatik seçim yaptırıp, çekiliş kazanını zahmetsizce bulabilirsiniz.

Ücretsiz Instagram Çekilişi Nasıl Yapılır?

Instagram’da kazananı belirlemek ve çekiliş yapmak ücretsizdir. Yalnızca bazı ek özelliklere sahip araçlar ücretli olabilir. Ama temelde tüm araçlar aynı işi görmektedir. Bu yüzden ücretsiz olanları tercih etmenizde fayda var. Ücretsiz instagram çekiliş aracı da hedef gönderi altındaki tüm yorumları alarak, çekiliş kazanını otomatik olarak belirler. Yukarıdaki tavsiyelerde belirttiğimiz gibi çekiliş esnasında ve kazanan belirlenirken video kaydı almanız güven vermek açısından iyi olacaktır.

Instagram’da Çekiliş Yapmanın Faydaları

Instagram’da çekiliş yapmak mevcut müşterilerinizi teşvik etmek ve yeni potansiyel müşteriler ile ağınızı genişletmek için güçlü bir pazarlama taktiğidir.

 • Promosyon ürünleri hediye eden işletmeler yüzlerce etkileşim ve takipçi kazanma potansiyeline sahiptir.
 • Tailwind tarafından yürütülen bir araştırmada, Instagram çekiliş yapma sonucu promosyon ürünleri veren bir işletmenin, hiç çekiliş yapmamış bir işletmeye göre 3 ay içinde %70 daha hızlı büyüme oranına sahip olduğu tespit edildi.

Instagram Çekiliş Yazısı Örnekleri

Instagram’da çekilişlerinden en yüksek verimi alabilmek için, hedef kitlenizi doğru analiz ederek, ilgi uyandıran bir promosyon ürünü hediye etmeniz gerekir. Çekiliş sürecini ve görsel ve metinsel tasarımını etkileyici kılmak, müşteri ağını genişleterek sadık tüketiciler edinmek için etkili bir yöntemdir.

 • Basit ama etkili olan Instagram çekilişi stratejisi ile hem başarı elde etmek hem de çekiliş sürecini raporlayarak analiz eden ve bu süreci bir kazanıma çeviren sosyal medya danışmanlığımızdan faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Instagram Çekilişi Yasak mı? İşin Yasal Boyutu Nedir?

Instagram'da çekiliş yapmak yasal mı?

Instagram’da işletme hesabına sahip kişi ve kurumların, son dönemde artan bir furya olan çekiliş kampanyalarının yasal boyutunu merak etmeleri, Instagram yasal çekiliş nasıl yapılır sorusunun hukuki boyutunu akıllara getiriyor. Belli önlemler ve ön bilgilendirmeler çerçevesinde yürütüldüğü takdirde sosyal medya çekilişleri yasaldır.

Türkiye’de Çekiliş Yapmak Yasak mı?

Instagram’da çekilişleri, Milli Piyango Hakkında KHK’nin 41. maddesi uyarınca “karşılığı nakit olmayan her türlü eşya ve benzeri çekiliş tertibi” kapsamında ticari amaçlı, sosyal amaçlı ve yardım amaçlı çekiliş olarak kategorize edilen maddesine tabidir. Özellikle büyük müşteri potansiyeli ve pazar hacmine sahip markalar için çekiliş öncesi izin ve denetimi Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü’nce yapılır. Bir işletme veya influencer, takipçi ve marka bilinirliğini artırmak amacıyla çekiliş düzenleme hakkına sahiptir ve rayiç bedeli 154 TL’yi geçmeyen bir promosyon ürünü ile çekiliş düzenleyebilir.

 • Son dönemde çekiliş kampanyalarına artan ilgi sebebiyle Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından alınan çekiliş tedbirleri ve yaptırımlar arttı.
 • “Fotoğraf ve Tasarım” adıyla instagram reklam ajansı olarak, işletmenizin potansiyelini genişletmek için belirlediğimiz stratejilerde pazarlama taktikleri ve algoritma okumaları kadar hukuki süreçleri de en sağlıklı şekilde yönetiyoruz.

İnstagram Çekiliş İpuçları, Instagram'da Çekiliş Yapma

Bonus: Instagram Çekilişinizi Daha Başarılı Yapacak İpuçları:

Instagram çekilişinizi daha başarılı yapacak bazı ipuçları kısaca şunlardır;

 • Takipçilerinize çekiliş tarihine kadar yeni gönderilerle çekilişe katılmalarını hatırlatın.
 • Instagram hikayesinde geri sayım çıkartmalarını kullanarak katılımı tetikleyin.
 • Çekilişinize dahil olan influencerlar varsa onları takip ederek iletişim yolu açın.
 • Katılım koşulu olarak katılımcıların yorum yapmasını istediyseniz, yapılan yorumlara yanıt verin.
 • Instagram çekilişinizi pazarlarken “piyango” kelimesini kullanmayın.
 • Promosyon ürününüzde işbirliği kurmadığınız hiçbir marka veya kişiyi gönderinize etiketlemeyin.
 • Instagram çekilişinizi için bir hashtag oluşturduysanız, yazım yanlışı veya anlam hatası olan bir hashtag kullanmayın.

Fotoğraf ve Tasarım
Reklam Ajansı