Influencer Ne demektir? Influencer Nasıl Olunur?

influencer ne demektir, ne anlama gelir

Günümüzün popüler mesleklerinden biri Influencer’lık. Peki Influencer ne demek? Sosyal medyada rastladığımız influencer’lar ne iş yapıyor? Influencer marketing (pazarlama) nedir? Bu soruların cevabına bu yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz.

Influencer nedir?

Influencer kelimesinin anlamı etkileyen kişi demektir. Etkili dijital pazarlama yöntemlerinden biri olan Influencer Marketing yada influencer pazarlamayı kullanan ve meslek edinmiş kişilere denir.

Sosyal medya platformunda sahip oldukları takipçileri etkisi altında bırakan ve bu şekilde takipçileri belli marka ve ürünleri satın almaya yönlendiren, pazarlama gücüne sahip kişiler influencer olarak adlandırılır.

Influencer ne demek sorusu artık dillere dolanmış durumda. Günümüzde yaygın internet ve sosyal medya kullanımı dolayısıyla markalar ürünlerinin reklamını Influencer aracılığıyla, sosyal medya kanalları üzerinden yapıyorlar. Influencer marketing sayesinde markalar ürün ve hizmetlerini kolayca milyonlarca kişiye, hedef kitlelerine tanıtabiliyor.

en etkili türk influencer'lar danla bilic

Etkili Infleuncer Marketing için En Popüler Türk Influencer’lar

Markanız için Influencer Marketing kullanarak dijital pazarlama aktiviteleri yapmayı düşünüyorsunuz. Öyleyse aşağıda listelediğimiz, hedef kitlelerini etkileyen kişilere ulaşmak için bir influencer ajansına ulaşabilirsiniz. Fotoğraf ve Tasarım Reklam ajansı olarak en popüler influencerlardan markanıza uygun olanını sizin için seçiyor ve sosyal medyanın kanaat önderleri ile iş ortaklığınız konusunda destek oluyoruz.

Unutmamanız gereken bir nokta var. Önemli olan takipçi sayısı değil, marka ve ürünlerinizle alakalı bir yaşam tarzına sahip olmasıdır.

 • Danla Bilic
 • Duygu Özaslan
 • Aykut Elmas
 • Eylül Öztürk
 • Oğuzhan Uğur
 • Yasemin Sakallıoğlu
 • Arda Türkmen
 • Şeyda Erdoğan
 • Pelin Akil
 • Berkcan Güven

Nasıl Influencer Olunur? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Influencer ne demek konusunda bilgi sahi olduğumuza göre influencer pazarlaması yapmak isteyenler şunlara dikkat etmelidir:

 • En başta doğal olmaları gerek. Influencerların takipçilerinin huzuruna olduğu gibi çıkması önemli. Takipçilerinin sadık kalmalarını sağlayan yol buradan geçiyor. İçlerinden biri, samimi, özgün , kendilerine, cana yakın ve başarılı olmalı ki sevilebilsin.
 • Benzersiz olmaları gerekiyor. Taklit olmayan ve özgün içerikler bir diğer önemli etken. Çalıntı bir içerikler yerine benzersiz ve takipçilerin ilgilerini çeken, hedef kitlenin izlemekten keyif alacağı içerikler üretilirse, daha çok izlenecektir.
 • Dürüst ve dobra olmaları fenomenlerindaha çok sevilmesini ve başarılı olmasını sağlayacaktır. Fikirlerini bazılarının hoşuna gitmeyeceğini bilseler de açıkça ve dürütsçe söylemeliler. Taraflarını belli etmeleri gerekiyor. Bir yandan da bu etkileşim almanızı da sağlayacak.
 • Takipçilerine hazırladıkları içerikler hakkında araştırma gerekiyor. Kendinizi sürekli geliştirmenin önemi burada ortaya çıkıyor. Yeni haber ve içerikler çıkarmanın anahtarı da bunlar.
 • Çevreyle iletişimi ve gözlem yeteneğine sahip influencer her zaman bir adım öndedir. Kapalı kutu bir hayat yerine, etkinliklerde bulunmak, diğer influencerlar ile iletişi kurmak, sosyal olmak size çok şey kazandıracaktır.
 • Yeni dijital trendleri kaçırmayın. Dijital pazarlamayı da etkili biçimde kullanmayı unutmayın. İçerik konusuna göre anahtar kelime ve başlık seçimlerini bu sayede hedef odaklı yapabilir ve daha kolay erişilebilir olabilirsiniz.
 • Diğer influencer ile yardımlaşma halinde olmalısınız. Yani birbirinizi sosyal medya kanallarında desteklemeli ve birlikte tanınmaya çalışmalısınız.

influencer ne demek influencer marketing

Özet

Influencer ne demek?: Influencer etkileyen kişi anlamına gelir. Influencer marketing ile markaların ürünlerini, takipçilerine tavsiye ederek doğal yöntemler ile reklamlarını yapar. Influencer’lık bir profesyonel bir meslektir ve influencer marketing adı verilen hizmeti verirler. Bu influencer pazarlaması dijital pazarlamanın 2021 yılı da dahil olmak üzere en etkili kollarından biridir.

Influencer Ajansı

Siz de markanız için influencer marketing hizmeti almak istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz.

whatsapp-icon

Enquire now

If you want to get a free consultation without any obligations, fill in the form below and we'll get in touch with you.