12 Adımda Drone Çekim Teknikleri – Daha iyi Nasıl Çekilir?

12 adımda drone çekim teknikleri drone çekimi nasıl yapılır

Drone çekim teknikleri video hizmetleri veren herkes için öğrenilmesi gereken hususlardan biri haline geldi. Peki drone çekim teknikleri ile çekimlerimizi öne çıkarmak için, nasıl sinematik çekimler yaparsınız? Bu yazımızda drone video çekimlerinizi daha iyi hale getirmek için 12 ana fikri inceleyeceğiz.

Drone Video Çekim Teknikleri

Drone Çekim Fiyatları 2022

İlgili yazımızı okuyun

1. Sarsıntılı Hareketlerden Kaçının

Drone çekim teknikleri arasında yapılmaması gereken , drone operatörünün kamerayı sağa sola sallayıp farklı çekim açıları yakalamaya çalışması gelir. Bu, kurgucular için tamamen işe yaramaz görüntüler ortaya çıkarır çünkü yumuşak hareketlere ihtiyaçları var. Drone çekimleri, bir robotun gözünden baktığımız gibi değil, doğal ve organik hissettirmelidir.

Drone ile Çekim Teknikleri

2. Hızlı Hareketlerden Kaçının

Drone çekim teknikleri, ekranda daha uzun süre döndüklerinde özellikle güzel görünürler. Çerçevede toplanacak o kadar çok bilgi varken, hızlı hareketler kameranın stabil görüntü elde etmesini zorlaştırabilir. 3 saniyeden daha uzun süren sahneler, kayan çekimler yapın. Güzel bir çerçeve bulduysanız, artık çekiciliğini koruyana kadar o çerçevede uçurmaya devam edin.

3. Doğal Nesnelere Yakın Uçun

 • Gökyüzünde süzülürken, dronunuzu (güvenli bir şekilde) kayalar ve ağaçlar gibi daha büyük peyzaj öğelerine yaklaştırın.
 • Bunların yanından uçmak, görüntüye derinlik hız etkisi ve hareket katacaktır.
 • u sayede harika sahneler elde edebilirsiniz.

Drone Çekim Teknikleri Nelerdir?

4. Gereksiz Çekim Yapmayın

Drone çekim teknikleri eğlencelidir. Fakat aynı açılardan drone çekimi aşırı kullanıldığında, izleyiciyi sıkabilir. Bir video üreticisi için en iyi sinematik ürünler, ölçülü olarak kullanılanlardır. Yalnızca gerekli olduğu kadar drone görüntüleri kaydedin ve kullanın.

5. Objeden Geriye Doğru Uçun

Geriye doğru uçmak, çekiminizin bakış açısını değiştirir. Drone’nuz ters yönde gittiğinde, belirli bir ayrıntıya odaklanmak yerine, alanınızdaki ağaçlar, tepeler, binalar ve insanlar gibi ayrıntıları ortaya çıkarır.

 • Geri geri uçmak çok zor geliyorsa, hız süresi aracını kullanarak yaklaşarak çektiğiniz çekimlerinizi tersine çevirerek, geriye doğru görüntüler elde etmek yine çok kullanılan bir tekniktir.

6. Çekim Yaptığınız Yerden Orjinal Ses Ekleyin

Drone çekim teknikleri ile çekimlerinizi kurguda düzenlerken, ekranda gördüğünüz kuş, rüzgar sesi, hayvan araba sesi, yürüme sesi vb. bazı ses efektleri uygulayın. Bu, çekimlerinizi geliştirecek ve izleyicilerinizi videoya daha fazla çekecektir.

Drone ile Havadan Çekim Örnekleri

Drone Çekim Teknikleri ne İşe Yarar?

7. Hızlandırın

İnsanlar drone ile çekilmiş videoları izlerken, biraz yavaş ilerliyormuş gibi izlenime kapılır. Bunu özellikle su kenarları ve dağlar gibi büyük ölçekli ortamlarda görebilirsiniz. Kareye daha fazla hareket eklemek için ayarlardaki çekimi hızlandırmanızı tavsiye ederim. Video düzenleme araçlarında hızı 300’ün üzerine çıkarmayı deneyin.

8. Gimbal Hareketleri Ekleyin

Çekimlerinize başka bir boyut eklemek için gimbal hareketlerini drone hareketleriyle birlikte deneyebilirsiniz. Bunu yapmak size üç eksene kadar özgür bir hareket sağlayabilir. Favorilerimden biri, manzarayı ortaya çıkarmak için ileri doğru çekim yapmak ve gimbali yukarıdan aşağı doğru eğmek.

9. Rüzgara Dikkat Edin

Drone çekim tekniklerinde rüzgar en büyük düşmandır. Rüzgarlı bir günde drone çekimlerinizden herhangi birini yapmaya çalışmaktan kaçının. Genellikle rüzgar 33 km / saatin üzerinde olduğunda veya sık sık şiddetli rüzgar varsa uçmamalısınız. Çoğu insansız hava aracının 40–55 km / saate kadar rüzgarlarda uçabileceği derecelendirilmiştir, ancak bu yüksek rüzgar hızlarında kaydettiğiniz görüntü büyük olasılıkla zaman ayırmaya değmeyecektir.

 • Çekimlerinizden titreme ve sallanma hareketlerini kaldırmak için After Effects gibi programlara çok fazla güvenmenizi de önermiyorum.
 • After Effects, bu bozulmaları azaltmada iyi bir iş çıkarsa da, bozulmaları önleyen ayarı kullanılarak tamamen geri yüklenen görüntüler çok nadir iş görür seviyede oluyor.

Drone Çekim Teknikleri Nelerdir?

10. Enstantane Hızınızı Ayarlayın

Flaş etkisinden kurtulmak için özellikle yere yakın çekimlerde mümkünse enstantane hızını düşük tutun. Saniyenin 100 ila 250’si arası tavsiyemdir ve deklanşör hızınızı düşürmek için gerekirse bir ND filtresi kullanın. Drone kameraları söz konusuysa,  saniyenin 500’ünde veya 100’ünde çekim yapmak size daha keskin kareler verir, ancak görüntü kalitesinde kayıplar olabilir.

11. Hareket Bulanıklığı Ekleyin

Daha yüksek bir enstantane hızında çekim yapmanız gerekiyorsa veya bir GoPro kamera kullanıyorsanız ve deklanşör hızı üzerinde kontrolünüz yoksa, muhtemelen görünmesini sağlamak için AfterEffects‘te çekimlerinize bir hareket bulanıklığı efekti eklemek isteyeceksiniz. Daha doğal görünür.

 • Pixel Motion Blur veya üçüncü taraf eklenti Reel Smart Motion Blur gibi bir efekt kullanın.
 • Bu, çekiminize doğal hareket bulanıklığı eklemenize yardımcı olur ve herhangi bir ağır titremeyi ortadan kaldırır (genellikle ağaçlarda, araba sürerken vb.)

12 adımda drone çekim teknikleri - drone videosu renklendirme

12. Videonuzu Renklendirin

Son olarak, havadan çekimler için önerdiğim en iyi iki renk derecelendirme eklentisi Red Giant Colorista ve Film Convert. Peki nasıl yapılır? Colorista, After Effects’teki açık ara en iyi renk düzelticidir. Ayrıca renk ölçme görüntüleri de kullanım alanlarından bi. Her videographer’ın sahip olması gerekir. Özellikle sahnenizdeki belirli renklerin tonunu ve doygunluğunu ayarlamak konusunda birçok seçeneğe ve çok yönlülüğe sahiptir.

 • Film Convert, çekimlerinizi farklı kılar ve gerçek bir film estetiği ekleyerek ona sinematik bir his vermenize yardımcı olacak bir video düzenleme eklentisidir.
 • Farklı film stoklarından seçim yapabilir ve bazı küçük renk düzeltmeleri yapabilirsiniz.
 • Film stokları, çekimlerinize sinematik değer katmaya ve onları standart “drone videosu” görünümünden uzaklaştırmaya yardımcı olur.
 • Deneyerek pratik yapmak faydalı olacaktır.

Özetlersek

İster drone ile video çekmeye yeni başlıyor olun, ister video düzenleme ve post prodüksiyon konusunda uzmanlaşmak istiyor olun, videoları nasıl düzenleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olacak eksiksiz bir kılavuz oluşturduk. Ayrıca drone çekimi yaptırmak için bize ulaşabilirsiniz. Umarım faydalı olabilmişizdir.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Güvenli uçuşlar.