Grafik Tasarım Ajansı

Grafik Tasarım Ajansı

Grafik tasarım ajansı, müşterilerine farklı hizmetler sunarak, markalarının kimliğini, ürünlerini veya hizmetlerini pazarlamak için kullanabilecekleri yaratıcı grafik tasarım çözümleri sunar. Bu ajanslar, logo tasarımı, marka kimliği geliştirme, web sitesi tasarımı, ambalaj tasarımı, reklam tasarımı, broşür tasarımı, sosyal medya grafik tasarımı, içerik üretimi, animasyon ve diğer görsel materyaller gibi çeşitli hizmetler sunarlar.

Reklam Ajansı Grafik Tasarım

Reklam ajansı grafik tasarım, müşterilerine hedef kitlesi için özelleştirilmiş ve dikkat çekici çözümler sunarak, markalarının farkındalığını artırmak ve işlerini büyütmek için yardımcı olurlar. Bu nedenle, birçok şirket ve kuruluş, profesyonel grafik tasarım ajanslarına başvurarak, markalarını güçlendirmek ve daha geniş kitlelere ulaşmak için yaratıcı ve etkili bir şekilde tasarlanmış görsel materyaller elde etmeye çalışırlar.

 • Grafik tasarım fikirleri ve mesajları iletmek için görsel içerikler oluşturmak anlamına gelir.
 • Ürün ambalajı, reklam panoları, sosyal medya reklamları ve mobil uygulamalar dahil olmak üzere baktığınız her yerde grafik tasarımla alakalı bir şeyler bulabilirsiniz.
 • Grafik tasarım sayesinde şirketler tüketicilerle bağlantı kurmayı başarırlar.
 • Tasarımlar yoluyla ürünlerin satışını gerçekleştirmek ve marka bilinirliğini geliştirmek mümkündür.
 • Ayrıca, grafik tasarımlar bir ifade biçimi olarak kullanılabilir.

Grafik Tasarım Nedir?

Grafik tasarım teknik açıdan bir fikri görsel araçlar kullanarak iletmektir. Grafik tasarımcılar renkler, şekiller ve tipografiler gibi unsurları kullanarak tasarım hedefine ulaşmaya çalışırlar. Her birisi için çeşitli araçlar kullanmak gerekir. Grafik tasarım ögeleri günlük hayatta yüzlerce kez karşınıza çıkabilirler. Grafik tasarımları üretebilmek için farklı yöntemlerden yararlanmak gerekir. Sadece son satın aldığınız ürünün ambalajına bakarak dahi grafik tasarım örneği görebilirsiniz.

 • Daha basit anlatmak gerekirse karşınıza çıkan görsel estetiğe sahip olan hemen hemen her yerde grafik tasarım dokunuşlarını görebilirsiniz.
 • Grafik tasarımın en önemli özelliği ise sürekli büyüyen dinamik bir yapıya sahip olmasıdır.

Grafik Tasarım Ajansı

Grafik Tasarım Türleri Nelerdir?

Grafik tasarım türleri sık bir biçimde birbirleriyle karıştırılırlar. Her bir grafik tasarım türü belirli beceriler ve tasarım teknikleri gerektirir. Tasarımcılar genel anlamda belirli türlerle uğraşmayı tercih ederler. Farklı türlere yönelim isteğe bağlı olur.

1. Görsel kimliğe yönelik grafik tasarım

Marka kavramı aslında bir ilişkiyi ifade eder. Şirket ile hedef kitlesi arasındaki durumu tanımlamak için kullanılır. Marka kimliği kuruluşun her yönünü kapsar. Markanın tonu, özü, iletilen mesaj ve sunduğu deneyim her şey kimliğin bir parçasıdır.

 • Görsel kimlik tasarımıyla ilgilenen tasarımcılar logo oluşturma, renk paleti tanımlama ve tipografi belirleme gibi adımlar atabilirler.
 • Standart kartvizitlerin tasarlanmasını sağlarlar.
 • Marka için tüm görsel yönergeler onların kontrolündedir.

2. İllüstrasyon tarzı grafik tasarım

İllüstrasyon tarzı grafik tasarım aslında tasarım işlerinin merkezinde gibi görünür. Tasarımcıların görevi genel olarak ticari amaç için kullanılacak illüstrasyonlar oluşturmaktır. Bunu grafik sanatıyla bir araya getirerek yapabilirler.

 • Grafik tasarımcıların oluşturacağı illüstrasyonlarda tasarım tekniklerinin kombinasyonlarından yararlanılır.
 • Genellikle animasyon teknikleri ön plana çıkabilir.
 • Birbiriyle örtüşen beceriler doğrultusunda etkili tasarımlar ortaya konabilir.

3. Pazarlama ve reklam grafik tasarımı

Grafik tasarım denildiğinde insanların büyük bir kısmının aklına pazarlama ve reklamcılık için oluşturulmuş tasarımlar gelir. Reklamlara yönelik tasarımlarda temel hedef başarılı pazarlama çalışmalarından faydalanmaktır.

 • Grafik tasarımcılar insanların görsel içeriklere ilgi duyduklarının farkındadırlar.
 • Bu sebepten ötürü tasarımlarını memnun edici hale getirirler.
 • Grafik tasarımla desteklenmiş görseller sayesinde daha etkili ürün ve hizmet tanıtımı gerçekleştirilir.

Grafik Tasarım Ajansı

4. Kullanıcı arayüzü grafik tasarımı

Kullanıcı arayüzü, bir kullanıcının cihazıyla veya uygulamasıyla nasıl etkileşime girdiğini belirler. Kullanıcı arayüzü tasarımı kısaca UI tasarımı olarak ifade edilir. UI tasarımında temel hedef kullanımı olabildiğince kolaylaştırmaktır.

 • UI, kullanıcının etkileşimde bulunduğu her şeyi kapsar.
 • Buna rağmen grafik tasarım açısından kullanıcının görsel tasarımı ön plandadır.
 • Grafik tasarımcı ekranda yer alan grafik ögeleri inceler ve her birisi için en uygun tasarıma karar verir.

5. Çevresel grafik tasarım

Çevresel grafik tasarım mekanları daha akılcı bir şekilde kullanmakla ilgilidir. Bir alanda yapılacak grafik tasarım çalışmaları doğrultusunda bilgilendirici ve gezinmesi kolay bir deneyim sunulabilir. Diğer türlere göre çok daha geniş bir tasarım türüdür.

 • Çevresel grafik tasarım mimari, iç mekan ve peyzaj gibi alanları birbiriyle birleştirir.
 • Epey farklı yönleri olduğundan tasarımcıların görevleri çok daha fazladır.
 • Çünkü birbirinden farklı kişilerle işbirliği yapmak durumundadırlar.

6. Hareketli grafik tasarım

Hareketli grafik tasarım, kullanıcıları ve müşterileri hareket halinde yakalayan tarzda tasarımlardır. Online ortamda görülen reklamlar, filmlerde kullanılan animasyonlar, videolar, tipografiler ve diğer efektler hareketli grafik tasarım olarak değerlendirilirler.

 • Hareketli grafik tasarımı henüz yeni gelişmekte olan bir olduğundan deneyimli kişiler bulmak kolay değildir.
 • Teknolojik gelişmeler sürekli olarak üretim süresini ve maliyeti azaltmaya yöneliktir.
 • Hareketli grafikler pek çok fırsatı beraberinde getirirler.

7. Yayınlara yönelik grafik tasarımı

Yayınlar daha çok basılı olarak bilinen kitap, dergi ve broşür gibi içerikleri kapsar. Ancak e-kitap yayınlara dahil edilebilir. Yayınlara yönelik grafik tasarımı klasik tasarım türlerinden biridir. Sadece dijital yayıncılıktaki kriterlere dikkat etmek gerekir.

 • Yayıncılık konusunda deneyim sahibi olan grafik tasarımcılar özenle seçilmiş fotoğraflar ve grafiklerle ilgilenirler.
 • Editörlerle birlikte çalışarak yayınla ilgili ek bilgilere ulaşıp tasarımların daha ilgi çekici olmasını sağlarlar.

8. Ambalajlara yönelik grafik tasarımı

Satışa sunulan her ürünün belirli bir ambalaja ihtiyacı vardır. Ambalajlar hazırlandıktan sonra ürünler dağıtıma ve satışa hazırlanırlar. Pazarlama açısından oldukça önemlidirler. Her ambalajda markanın hikayesi anlatılır.

 • Ambalaj tasarlayan grafik tasarımcılar maketler geliştirme ve onları baskıya hazırlama konusunda deneyimlidirler.
 • Baskı süreçleri konusundaki bilgilerini kullanarak markanın görsel kimliğini yansıtacak en doğru tasarıma karar verebilirler.

Grafik Tasarım Ajansı

Grafik Tasarım Ajansı Ne İş Yapar?

Markaların en önemli problemlerinden birisi arzu ettikleri kitleye ulaşırken onların dikkatini çekmekte zorlanmalarıdır. Bunun sebebi ise insanların dikkatini dağıtan pek çok unsurun olmasıdır. Her türlü marka dikkatini çekmek için çaba gösterir. İnsanların en çok vakit geçirdikleri alanlarda görsel olarak yoğun bir durum söz konusudur. Sosyal medya reklamları, reklam panolar ve çok daha fazlası ile insanlar hedef halindedirler. Bunların arasından sıyrılabilmek için grafik tasarım gereklidir.

 • Etkili bir şekilde gerçekleştirilen grafik tasarım işlemleri dikkat yakalama konusunda size yardımcı olurlar.
 • Mesajlarınızı en iyi şekilde ileterek markanızı tanıtmayı başarırsınız.
 • Grafik tasarım hizmetleri güçlü marka kimliği oluşturmanızı sağlarlar.

Grafik Tasarım Nasıl Olmalı?

Etkili bir grafik tasarım çalışması için belirli prensiplere bağlı kalmak gerekir. Grafik tasarımda renk, doku ve şekil gibi dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Her ne tür bir tasarım ortaya koyarsanız koyun standartları takip etmelisiniz.

 • Hat: Hat düz, kalın, ince, uzun veya kısa olabilir. Her tasarım çalışmasında bir hat bulabilmek mümkündür. Hatlar görsele bakan kişinin dikkatini belirli bir yöne doğru çekebilmek için son derece kullanışlıdırlar.
 • Renk: Renk tasarımın en önemli ögesidir. Renk sayesinde anında etki sağlayabilmek mümkündür. Grafik tasarım ajansı size bir tasarım sunmak istiyorsa renkleri en iyi şekilde kullanıp görselin ruhunu yansıtmalıdır.
 • Şekil: Şekil aynı zamanda form olarak adlandırılır. Daire, kare veya üçgen gibi şekiller kullanılabilir. Şekiller farklı mesajların iletilmesine yardımcı olur. Şeklin rengi görsele bakan kişinin algısını etkileyebilir.
 • Boşluk: Tasarımda boşluklar gözden kaçan ufak detaylardırlar. Buna rağmen boşluklar insan gözünün görseli daha rahat taramasını sağlarlar. Grafik tasarım ajansları etkili bir çalışma için boşlukları en iyi şekilde kullanırlar.
 • Doku: Doku, renklerle donatılan arka planın yerine kullanılır. Dokular kağıt, tuğla veya kumaş gibi faktörlerden oluşabilirler. Ayrıca grafik tasarımda üç boyutlu bir görünüm oluşturmak için gereklidirler.
 • Tipografi: Grafik tasarım ajansının farkını ortaya koyabileceği en önemli durum metin kullanımıdır. Metin kullanımı uygun bir tipografiye bağlı olarak yapılır. Tipografide hiyerarşiye dikkat etmek ve doğru tonu belirlemek önemlidir.

Bir grafik tasarım ajansıyla çalışmaya karar verecekseniz ajansın tüm bu temel prensipler hakkındaki fikirlerini öğrenmelisiniz. Mümkün olduğu sürece görsel örnekler üzerinden anlatım talep ederek neler yapabildiklerini incelemelisiniz.

Grafik Tasarım Ajansı Nedir?

Grafik tasarım ajansı kendisiyle çalışmayı kabul etmiş olan şirketlerin marka güvenini oluşturmak için çabalar. Bununla birlikte hedef kitlelerin ilgisini çekebilecek tarzda grafikler oluşturur. Deneyimli bir grafik tasarım ajansı marka için en uygun stili önerir. Bir grafik tasarım reklam ajansıyla çalışmaya başlamadan önce onun sektörde deneyim sahibi olduğundan emin olmanız gerekir. İşini doğru yapan her grafik tasarım ajansının hedef kitleye ulaşma konusunda kendine özgü çözümleri olacaktır.

 • Profesyonel bir grafik tasarım ajansı size periyodik olarak rapor sunabilmelidir.
 • Her proje için belirli bir bitiş tarihi belirlemek zorlayıcı olsa bile düzenli toplantılarla bu sorunu çözebilirsiniz.
 • Ayrıca çalışacağınız ajansla net sözleşmeler yapmanız gerekir.

En İyi Grafik Tasarım Ajansları

Grafik tasarım ajansının temel görevi fikirleri, bilgileri ve mesajları görsel kavramlarla iletebilmektir. Belirli bir tasarım dilini kullanabilen tüm ajanslar bunu yapabilirler. Büyüleyici görseller oluşturma konusunda herhangi bir problem yaşamazlar. Grafik tasarım ajansı logo, reklam, ambalaj, broşür, rapor, mekan (çevre) ve daha fazlası dahil olmak üzere pek çok farklı tasarım gerçekleştirebilir. Genel anlamda ise grafik tasarım reklam ajansının rolü çalıştığı şirkete göre farklılık gösterir.

 • Grafik tasarım ajansı her ne üzerinde çalışacak olursa olsun müşterisinin sunduğu mesajı iletmek için sürekli olarak iletişim halinde olmalıdır.
 • Ayrıca, başarılı kampanyalar oluşturabilmek için pazarlamacılardan destek alması gerekebilir.

Grafik Tasarım Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Şirketler yüksek kaliteli grafik tasarım ögelerine erişmek isterler. Bunun en temel sebebi pazarlama planlarının doğru şekilde oluşturulmasıdır. Ancak doğru grafik tasarım ajansıyla çalışmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı kriterler vardır.

1. Ajansın portföyünü kontrol edin

Güçlü bir marka oluşturmak istiyorsanız doğru grafik tasarım ajansıyla çalışmanız gerekir. Grafik tasarım ajansı aramaya başlar başlamaz ilk işiniz bulduğunuz ajansların portföylerini incelemektir. Bunun için hızlıca arama yapmak yeterlidir.

 • Aramanızı bitirdikten sonra ilgilendiğiniz grafik tasarım reklam ajansıyla daha önce çalışmış olan müşterilerin yorumlarını incelemelisiniz.
 • Bunu yaparken sahte yorumlara dikkat etmelisiniz.
 • Bağımsız platformlardaki yorumları incelemek her zaman daha iyidir.

2. Tasarım hizmetlerini inceleyin

Grafik tasarım ajanslarının hepsi aynı hizmeti sunmazlar. Dijital alanda birden fazla kampanya yürütebilmek için müşterilerini farklı tasarım hizmetleriyle buluşturmaya çalışırlar. Size sadece görsel sunmak yerine sizi hedefe ulaştırırlar.

 • Grafik oluşturmak tasarımın en basit yönüdür. Önemli olan ise kampanya hedefleri ile tasarımları bir araya getirmektir.
 • Grafik tasarım ajansının size bu konuda ne tür çözümler sunabileceğini öğrenmeye çalışmanız iyi bir fikir olacaktır.

3. Endişelerinizi anladıklarından emin olun

Grafik tasarım ajansının tüm çözümlerin endişelerinize dokunabilmesi önemlidir. Oluşturulacak konseptler siz ve ajans arasında aktarılan bilgiler aracılığıyla belirlenmelidir. Her zaman ise kendi müşterileriniz merkezde olmalıdır.

 • Grafik tasarım ajansının güçlü bir iletişim planına sahip olması gerekir.
 • Tasarım sürecinde sizi nasıl bilgilendireceklerini öğrenmelisiniz.
 • Kullanacakları araçlar konusunda bilgi edinmelisiniz.
 • Ayrıca süreci kimin yöneteceğine dikkat etmelisiniz.

4. Nelere ihtiyaç duyduğunuzu netleştirin

Grafik tasarım ajansıyla çalışmak istiyorsanız grafik tasarımın ne olduğunu bilmeniz gerekir. Beklentilerinizi buna uygun olacak şekilde şekillendirmelisiniz. Dijital kampanyalarınızın başarısı büyük oranda buna bağlı olacaktır.

 • Çalışacağınız grafik tasarım ajansının ihtiyaçlarınıza karşılık verebilmesi çok önemlidir.
 • Bu nedenle grafik tasarım reklam ajansındaki kişilere bilgi aktarımında bulunurken net olmalısınız.
 • Sizinle çalışacak olan tasarımcıyla daima iletişim kurmalısınız.

5. Sizden beklentilerini öğrenin

Grafik tasarım ajansından hizmet aldığınızda çeşitli beklentilerinizin olması çok doğaldır. Ancak, grafik tasarım reklam ajansında çalışanların sizden beklentilerinin olacağını unutmamanız gerekir. Markanız hakkında her türlü bilgiye ulaşmak isterler.

 • Kendi ihtiyaçlarınızı dinlerken onların ihtiyaçlarını dinlemeyi ihmal etmemelisiniz.
 • Böylece etkili tasarımlar oluşturulmasını sağlayabilirsiniz.
 • Anlaşma sağlamadan grafik tasarım ajansındaki kişilerin sizden beklentilerini öğrenmeye çalışmalısınız.

Neden Bir Grafik Tasarım Ajansı ile Çalışmalısınız?

Bir görsel tasarımına ihtiyacınız varsa ve çok fazla detay vermesini istemiyorsanız ücretsiz tasarım araçlarını kullanarak basit bir tasarıma sahip olabilirsiniz. Ancak, markanızı yansıtmak istiyorsanız bir grafik tasarım ajansıyla çalışmalısınız.

 • Daha iyi tasarım: Ne tür bir tasarıma ihtiyacınız olursa olsun kendiniz tasarlayabilirsiniz. Online olarak kullanılabilecek pek çok araç vardır. Ancak marka değerini yansıtmak için her zaman daha iyi tasarım gereklidir.
 • Uzman yaklaşım: Grafik tasarım ajansının bünyesinde uzman kişiler çalışır. Bu kişiler onlarca gününüzü harcayarak ulaşacağınız tasarıma çok daha kısa sürede ulaşabilirler. Ayrıca uzman yaklaşım sayesinde ek fikirler edinebilirsiniz.
 • Konsept oluşturma: Aklınızda mükemmel fikirler olsa bile onları görsellere aktarmayı başarmak güç olabilir. Grafik tasarımcılar konsept oluşturma yoluna giderek fikirlerinizi yansıtmada daha başarılı olabilirler.
 • Ekstra beceri: Grafik tasarımcıların becerilerine güvenerek tasarım açısından istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz. Bu kişiler tasarımların tüm dinamiklerine sahiptirler. Onların uzmanlığına güvenmeniz iyi bir tercih olabilir.

Grafik tasarım ajansıyla çalışmak başlangıçta size ekstra maliyetli bir iş gibi gelebilir. Şirketinizi önemli bir markaya dönüştürebilmek için grafik tasarım çözümlerine başvurmalısınız. Böylece tanıtım kampanyalarının maliyetini düşürebilirsiniz.

Grafik Tasarım Ajansı Fiyatları   

Grafik tasarım çalışmalarının fiyat aralığı projeye göre değişiklik gösterir. Bir grafik ajansıyla çalışmak ile freelance bir tasarımcıyla çalışmak arasında maliyet açısından fark vardır. Bununla birlikte ajansların sorumluluk düzeyleri daha yüksek olur. Herhangi bir deneyime sahip olmayan amatör grafik tasarımcı ile profesyonel grafik tasarımcı birbirinden farklı fiyatlar talep edebilirler. Grafik tasarım ajansları ise daha kurumsal olduklarından bireysel çalışanlardan daha yüksek ücret alırlar.

 • Grafik tasarım ajansları sunacakları hizmetin fiyatını önceden açıklamazlar.
 • Bu sebeple size sunulacak fiyatı öğrenebilmek için teklif talebi iletmeniz gerekir.
 • Teklif talebinde vereceğiniz bilgilere göre size bir fiyat sunulur.
 • Grafik tasarım ajansıyla çalışmak size sayısız fırsat sunar.
 • Elde etmek istediğiniz görsellere erişim için zamandan tasarruf edersiniz.
 • Kitlelere iletmek istediğiniz mesajları daha sağlıklı bir şekilde iletir ve marka bilinirliği oluşturabilirsiniz.

Sonraki Makale: Web Tasarım Ajansı

Vikipedi: Grafik Tasarım