Dijital Reklam Ajansı

Dijital Reklam Ajansı

Dijital reklam ajansı, online reklamcılıkla işletmelerin büyümesine yardımcı olur. Reklamcılık faaliyetlerinde yenilikçi adımlar atmakla görevlidir. Pazarlama ve reklamcılığın artık öncelik haline geldiği dünyada reklam ajansı terimiyle karşılaşabilirsiniz. Reklam ajansı, basılı reklam faaliyetlerinden farklı olarak dijitale yönelik daha modern pazarlama kampanyalarıyla ilgilenir. Dijital reklamcılık faaliyetlerinin yürütülmesi ve verilerin takibi birincil uğraştır.

 • Dijital reklam ajansı ifadesini gizemli bir terim olarak görmemek gerekir.
 • Buna rağmen ifadenin sıklıkla yanlış kullanıldığı bilinmelidir.
 • Dijital reklam ajansı, internet ortamında hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayacak tüm adımları tespit eder.
 • Ardından bunların uygulanması için size yol gösterir ve gerekirse sizi eğitir.

Dijital Reklamcılık Nedir?

Dijital reklamcılık, sosyal medya, arama motorları ve internet siteleri gibi dijital ortamda erişilebilen platformlarda tanıtım materyalleri yayınlama sürecidir. Hedef tüketicilerin vakit geçirdikleri alanda onların karşısına çıkmaktır. Dijital reklamcılık yüksek hedeflenebilir sunduğundan daha başarılı olunabilir.

 • Doğru zamanda doğru mesaj: Dijital reklamcılık doğru zamanda doğru mesajı iletmenizi sağlar. Dijital kampanyalarınız kullanıcının tam istediği noktada karşısına çıkabilir. Böylece reklamların başarı olasılığı yükselir.
 • Ekonomik süreç: Dijital reklamcılık geleneksel reklam faaliyetlerine göre çok daha ucuzdur. Facebook ve Google’a ödeyeceğiniz belirli reklam maliyetleri karşılığında elde edeceğiniz verilerle şirketinizi büyütebilirsiniz.
 • Kolay hedeflenebilir olma: Yayınlamış olduğunuz reklamlar zaman içerisinde size veri sunarlar. Bu verileri kullanarak asıl ulaşmak istediğiniz kitlelere ulaşabilirsiniz. Hedefte olan kullanıcılar alakalı reklamlarla karşılaşırlar.
 • Kullanım kolaylığı: Dijital reklamcılık diğer reklam faaliyetlerine göre çok daha kolaydır. Yüksek düzeyde teknik becerilere ihtiyaç yoktur. Sadece birkaç tıklamayla bile en yaygın reklam çeşitlerini kullanabilirsiniz.
 • Daha hızlı sonuç verir: Dijital reklamcılıkta doğru teknikleri kullanırsanız hızlı sonuçlar elde edebilirsiniz. Uzun vadeli marka bilinci oluşturmak zaman alıcı olsa bile insanları hızlı bir şekilde etkilemek için dijital reklamlar idealdir.

Dijital reklamcılık dünyanın en büyük sitelerini kullanmayı içerir. Google, Facebook, Instagram ve YouTube gibi alanlarda reklamlarınız yayınlanır. Böylece doğru zamanda doğru kullanıcıların önüne çıkmayı başarabilirsiniz. Şirketlerin reklam bütçelerini daha isabetli kullanmasının en doğru yollarından biridir.

Dijital Reklamcılık ile Geleneksel Reklamcılık Farkı Nedir?

Geleneksel reklamcılık televizyon, dergi, gazete ve fiziksel hayatta yer alan diğer uygun reklam alanlarını kullanılmasına odaklanır. Geleneksel reklamcılık çok eskilere dayanmasına rağmen endüstriyel hale gelişi 1800-1900 yılları arasında gerçekleşti. Gazeteler maliyetlerini düşürmek için reklam alanı sattılar. Dijital reklamcılık ise bundan biraz farklı gibi görünebilir ama temelde fikir aynıdır. Sadece işleyiş ve geri dönüşler farklıdır. Dijital reklamlar etkileşimlidir ve insanları daha fazla bilgi edinmeye yönlendirir. Harekete geçirici mesajların kullanımı yoluyla insanları ikna edebilmek daha kolaydır.

 • Dijital reklamlar çoğunlukla kullanıcının alışveriş ve web ortamında gezinme davranışa göre uyarlanırlar.
 • Bir şirket hedef kitlesi olarak gördüğü insanlara ulaşabilmek için çabalar.
 • Anlık veriler elde edilebilir ve bu veriler üzerinden ilerlenerek reklam kampanyalarının başarı şansı yükseltilebilir.Dijital Reklam Ajansı

Dijital Reklam Ajansı Nedir?

Dijital reklam ajansı ileri teknolojileri kullanır. Bünyesinde web geliştiricileri, dijital pazarlama uzmanları, SEO uzmanları ve yazılımcılar yer alabilir. Kendisine danışan şirketlerin başarıya ulaşabilmelerini sağlamak adına geleneksel reklam faaliyetlerinin aksine daha yaratıcı çözümler sunan dijital reklamları kullanır.

 • Strateji belirleme: Online reklamlarınızın başarılı olması için araştırmalar yapar. Ardından bir kampanya belirleyerek ulaşmak istediğiniz hedefe doğru yolculuk yapmanızı sağlar.
 • Bütçe belirleme: Şirketiniz için uygun bir strateji belirledikten sonra bütçe belirleme aşamasına geçiş yapar. Bütçe rekabet ettiğiniz alana göre değişken olduğundan kesinlik söz konusu değildir.
 • Reklam hazırlama: Şirketinizin tüm özelliklerini taşıyan ve hedef kitlenize hitap eden reklamlar hazırlamaya başlar. Bunun için tecrübeli reklam metni yazarlarından destek alınabilir.
 • Reklam yayınlama: Reklamlarınızı hazırladıktan sonra onları yayınlamaya başlar. Yayın aşamasından önce hangi platformların kullanılacağını belirlerler. Hedef kitleye ulaşabilmek için coğrafi hedeflemeler yapar.

Dijital reklamcılık, organik bir şekilde ilerletilen dijital pazarlama çalışmalarından farklıdır. Reklamlar satışları yükseltebilir, marka bilinirliğini iyileştirebilir ve hedef kitlenize daha hızlı ulaşmanızı sağlayabilir. Buna rağmen organik dijital pazarlama çalışmaları kadar kalıcı sonuçlar elde etme şansınız olmayabilir.

Dijital Reklam Ajansı ne İş Yapar?

Dijital reklam ajansı şirketinizin için öncelikli hale getirmek istediğiniz online reklam faaliyetlerinin gerçekleştirilmesini sağlar. Bunun için birbirinden farklı adımlar atılır ama öncelikle en iyi online reklamcılık biçimine karar verilir. Ardından reklam ajansı çeşitli adımlar doğrultusunda en uygun reklamı oluşturur.

1. Ürünün ve şirketin analiz edilmesi

Online reklamlarla harika sonuçlar elde etmeye başlamadan önce her dijital reklam ajansı öne çıkarılmak istenen ürünü ve şirketi analiz etmelidir. Güçlü yönleri belirlemeli ve sunulacak fırsatları değerlendirmelidir. Özellikle ürünün ve markanın güçlü yönleri üzerinde biraz daha vakit harcanmalıdır.

 • Ürünün ve şirketin analiz edilmesi ne tür reklam kampanyalarının daha iyi sonuç vereceğini belirlemede önemlidir.
 • Her şirkete kolayca uyum sağlayan türden kampanyalar söz konusu değildir.
 • Bu nedenle dijital reklam ajansı her müşterisi için analiz sürecini eşsiz bir sürece dönüştürmek zorundadır.

2. Temel hedeflerin belirlenmesi

Dijital reklam ajansı, ürün ve şirketi analiz ettikten sonra reklamlarla ulaşılması istenen temel hedefleri belirlemelidir. Bu konuda çalıştığı şirketten destek alabilir. Kısaca reklam kampanyasına ait amacın ne olduğu netleştirilmelidir. Netleştirme yapılırken hedeflerin uygulanabilir olup olmadığına bakılmalıdır.

 • Temel hedeflerin belirlenmesi doğru reklamların oluşturulabilmesi için önemlidir.
 • Eğer bu adım es geçilirse dijital reklam ajansı çalışmalarından herhangi bir verim almayı başaramayabilir.
 • Ayrıca bu başarısızlık anlaşma yaptığı şirketle yolları ayırması anlamına gelebilir.

Dijital Reklam Ajansı

3. Rekabetin ve hedef kitlenin araştırılması

Reklam kampanyaları hedef kitleye bağlı olarak geliştirilirler ve uygulanırlar. Dijital reklam ajansı hedef kitleyle temas eden tüm faktörleri belirlemek için sektörü derinlemesine incelemeye başlar. Sektör incelemesi sırasında sektör içindeki rekabeti değerlendirerek tüm gereksinimleri kararlaştırır.

 • Dijital reklam ajansı sektördeki mevcut konumunuzu öğrenir.
 • Hedef kitleyi etkilemek için ne tür reklamlar hazırlanması gerektiğini bilir.
 • Rakiplerin kampanyalarını kopyalamak yerine sizin için özgün kampanyalar oluşturur.
 • Böylece hedef kitleyi müşterilere dönüştürmek için gerekli adımları atar.

4. Hedef kitlenin belirlenmesi

Dijital reklam ajansı ürün ve hizmetlerinizi satın almaya en yakın olan kişileri tespit eder. Reklam kampanyası oluşturulurken buna dikkat edilir. Reklam tasarımı ne kadar başarılı olursa olsun kime hitap ettiğinizi bilmeniz gerekir. Aksi durumda reklam bütçeniz hızla erir ve beklediğiniz dönüşümü elde edemezsiniz.

 • Hedef kitlenizin sattığınız ürüne ilgi duyan kişilerden oluşması gerekir.
 • Gençlere yönelik spor ayakkabıları satıyorsanız yaşlıların hedeflemesi sonuç vermez.
 • Dijital ajans reklam metinlerini optimize ederek onları ilgi çekici hale getirir.
 • Ayrıca çeşitli sosyal medya fenomenlerine ulaşarak onlarla işbirliği yapabilir.

5. Platformların belirlenmesi

Dijital reklam ajansı reklamların yayınlanacağı platformların belirlenmesini sağlar. Şirketiniz satışını yaptığı ürün ve hizmet grupları hangi platformlarda daha çok rağbet görecekse o platforma yönelmek gerekir. Ayrıca tasarımlarınızı farklı platformlara uyarlanabilir hale getirerek sizi ekstra tasarım masrafından kurtarırlar.

 • Dijital ajans demografik araştırmalarını tamamladıktan sonra uygun platformlara karar verebilir.
 • Demografik araştırma yapılmazsa uygun kanallar belirlenemez.
 • Dijital ajans, reklamları sadece sosyal medya ile sınırlı tutmaz.
 • Diğer internet sitelerinde doğrudan reklam yayınlamayı uygun görebilir.

6. Farklı fikirlerle tasarımların yapılması

Dijital reklam ajansı üzerinde çalıştığı tüm süreç doğrultusunda topladığı verilerden yola çıkarak çeşitli fikirler ortaya koyar. Bu fikirlerden yola çıkarak tasarımlar oluşturur. Tasarımlarda öncelik hedef kitlenin beğeneceği tarza yönelmektir. Ayrıca her platformda farklı türde reklamlara yönelmek söz konusu olabilir.

 • Tasarım aşamasına geçildiğinde ise ön plana çıkan fikirler üzerinden ilerlenir.
 • Dijital ajans, hedef kitle üzerinde en çok etki yaratacak tasarımları belirler ve onları hazırlar.
 • Geri dönüşlere göre tasarımlar üzerinde değişiklik yapılabilir.
 • Tasarımların en önemli yanı hedef kitlenin değerlerine ve ihtiyaçlarına dokunabilmesidir.

7. Reklamların yayınlanması

Tasarımlar hazır olduktan sonra reklam kampanyanız başlatılır. Bu noktada önemli olan durum ise bütçedir. Dijital reklam ajansı, tüm gerekli çalışmalara başlamadan önce sizin için bir öngörülen bütçe sunmuş olmalıdır. Bütçenizi doğru şekilde kullanabilmek için en ince ayrıntılara dikkat etmeleri gerekir.

 • Her reklam platformunda farklı ayrıntılar vardır.
 • Hedef kitlenin demografik bilgileri üzerinde değişiklikler yaparak reklam harcamalarını düşürebilirsiniz.
 • Hangi yaş aralığındaki kişilerin hedefleneceğine karar verilmesi gerekir.
 • Dijital ajansın bu işlemi daha önceki adımlarda zaten yapmış olması gerekir.

8. Verilerin toplanması ve analiz edilmesi

Dijital reklam ajansı reklam yayınlama yaparak tüm çalışmaları tamamlamış olmaz. Aynı zamanda reklamların ortaya çıkardığı verileri toplamalı ve analiz etmelidir. Hedef kitlenin reklamlara karşı nasıl reaksiyon gösterdiklerini anlamak gerekir. Eğer bir dijital reklam ajansı bu fikri reddederse ondan uzak durabilirsiniz.

 • Verilerin toplanması ve analiz edilmesi gelecekteki tüm kampanyalar için önem taşır.
 • Reklamların yeniden tasarlanması, mevcut tasarımlar üzerinde düzenlemeler yapılması ve hedef kitlenin yeniden değerlendirilmesi bu analizlere bağlı bir durumdur.
 • Reklamlar sadece verileri analiz ederek optimize edilebilir.

Dijital Reklam Ajansı

Dijital Reklam Ajanslarının Görevleri Nelerdir?

Dijital reklam ajansının bir müşteriye yardımcı olma süreci ile görevleri arasında pek farklılık yoktur. Ancak, ajansın içerisinde çalışan her bir kişinin farklı görevleri ve sorumlulukları olabilir. Bir hesap yöneticisi ile grafik tasarımcının aynı görevleri üstlenmesini beklemek doğru değildir.

 • Hesap Yöneticisi: Hesap yöneticisinin problem çözücü olması gerekir. Ajansın içindeki ekip ile müşteri arasındaki iletişimi güçlendirmelidir. Ayrıca müşterini beklentilerine uygun çalışmalar sunulmasını sağlamalıdır.
 • Pazarlama Yöneticisi: Pazarlama yöneticisinin araştırma ve iletişim becerileri güçlü olmalıdır. Şirketin mevcut durumunu analiz etmek ve performans değerlerini kontrol etmek onun görevidir.
 • Dijital Strateji Uzmanı: Dijital strateji uzmanı, dijital pazarlama stratejilerinin planlanması ve uygulanması ile ilgilenir. Dijital teknolojileri yakından takip etmesi ve stratejik yaklaşımlara sahip olması gerekir.
 • Grafik Tasarımcı: Grafik tasarımcı, reklam ajansında görselleştirme becerisi en yüksek kişidir. Reklamlar için en verimli tasarımlı ortaya koyar. Zaman yönetimi konusunda fazlasıyla deneyimli olmalıdır.
 • Reklam Metni Yazarı: Reklam metni yazarı reklam kampanyaları için gerekli olan metinlere karar veren kişidir. Yaratıcı ve özgün yazma becerisine sahip olmalıdır. Araştırma yapma ve inceleme konusunda öne çıkmalıdır.
 • Sosyal Medya Yöneticisi: Sosyal medya yöneticisi dijital pazarlama trendlerini takip eder. Sosyal medyadaki topluluk ile etkileşime girmek için çözümler geliştirir. Aynı zamanda sosyal medya içeriklerinin optimize edilmesini sağlar.

Dijital reklam ajanslarının görevleri diğer ajanslara göre biraz daha nettir. Bunun sebebi dijital pazarlamanın belirli noktasına odaklanmalarıdır. Kendilerine danışan her müşteriye özel çözümler üretmeleri işin en zor kısmıdır. Dijital reklam ajansı yaratıcı ve verimli olduğu sürece kendi alanında başarılı olabilir.

Dijital Reklam Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dijital reklam ajansı potansiyel müşteriler ve mevcut müşterilerle iletişim kurarken kapsamlı bir yaklaşım sunarlar. Benzersiz ihtiyaçlarınızı anlamak için en iyi sonuçları sağlamaya odaklanılması gerekir. Dijital reklam ajansı seçerken doğru kriterleri göz önünde bulundurduğunuzda hedef kitlenize daha kolay ulaşabilirsiniz.

 • Reklam hedefleri: Dijital reklamlarda hedefi net bir şekilde tutturmak önemlidir. Çalışacağınız reklam ajansının hedef belirleme konusunda deneyimli olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Pazar araştırması: Sizin için reklam çözümleri üretmeden önce pazar araştırması yapmalıdır. Pazar araştırması yapmadan ilerlemeye çalışan ajanslardan uzak durmalısınız.
 • Ajans portföyü: Bir reklam ajansıyla anlaşmadan önce ajansın portföyüne göz atmanız gerekir. Örnek çalışmaları incelemeli ve ajansın size yardımcı olup olamayacağından emin olmalısınız.
 • Ajansın hizmetleri: Size online reklamcılıkla ilgili tüm çözümleri sunabilmelidir. Yoğunluğa göre dış kaynaklardan yararlanılabilir. Ancak sürekli dış kaynaklardan yararlanma söz konusuysa uzak durmalısınız.
 • Bütçe değerlendirmesi: Bütçeniz çalışabileceğiniz dijital reklam ajanslarını belirleme konusunda büyük bir öneme sahiptir. Bütçenizi aşan ajanslarla çalıştığınızda problem yaşayabilirsiniz.

Ne tür bir reklam ajansından destek alacak olursanız olun profesyonelliği ön planda tutmanız gerekir. Ajans henüz yeni kurulmuşsa profesyonellik beklentinizle örtüşmeyebilir. Ajansla görüşmenizde sizinle iletişim kuran kişilere doğru soruları sorarak beklentilerinizi karşılayıp karşılamayacaklarını öğrenebilirsiniz.

Neden Bir Dijital Reklam Ajansıyla Çalışılmalı?

Dijital teknolojilerin sürekli olarak gelişim göstermesi ve daha yaygın hale gelmesi sebebiyle şirketler bu alana biraz daha önem göstermeye başladılar. Şirketler geleneksel yöntemlerden çok dijital stratejilere yönelirler. Stratejilerin daha sağlıklı olabilmesi için bu alanda uzmanlaşmış ajanslardan destek alırlar.

 • Daha etkili sonuçlar: Şirket sahibi olarak hedefiniz her zaman daha fazla kazanç elde etmek olabilir. Reklamcılık faaliyetlerinin gerektirdiği teknik bilgilerle ilgilenmeyebilirsiniz. Dijital reklam ajansı size yardımcı olabilir.
 • Uzmanından destek: Harika pazarlama sonuçları elde etmek kolay olmayabilir. Teknik altyapı dahil olmak üzere yüksek düzeyde bilgiye ihtiyacınız olacaktır. Dijital ajans taleplerinizi karşılayacak deneyimli çalışanlara sahiptir.
 • Personel bütçesini azaltma: Reklam ajansıyla çalışırsanız reklamları planlama, uygulama ve takip etme konusunda şirket içinde bir personel çalıştırmanıza ve ek bütçe ayırmanıza gerek kalmaz.
 • İhtiyaçların giderilmesi: Reklam ajansı, reklam faaliyetlerini yürütebilmek için ihtiyacınız olan tüm araçlara kolayca erişebilir. Bu sayede araçlara ekstra yatırım yapma gibi gereksinimlerle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Dijital reklam ajansı, online reklamcılık konusunda ihtiyaç duyduğunuz tüm gereksinimleri karşılar. Online reklamcılık faaliyetleri etkili bir şekilde gerçekleştirerek daha hızlı sonuç almanızı sağlar. Bir reklam ajansıyla çalışarak ücretli yöntemlerle online görünürlüğünüzü artırmanız mümkündür.

Sonraki Makale: Profesyonel SEO Ajansı

Vikipedi: Reklam Ajansı