SEO Uyumlu Web Tasarım En İyi Nasıl Yapılır? (7 adım)

Web Tasarım Seo

Markanız google aramalarında ilk sıralarda yer almak istiyor mu? Öyleyse seo uyumlu web tasarım hakkında yazdıklarımızı okuyup, bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Web Tasarım Seo Hizmetleri

Web tasarım SEO ikilisi, en iyi stratejileri takip eden web sitelerinin tasarlanması ve optimize edilmesi anlamına gelir. Aynı şekilde SEO ve web sitesi tasarımı yapan bir ajans, markanızın arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alması için çalışır. Bu da daha fazla ziyaretçi, potansiyel müşteri ve para kazanmanız anlamına gelecektir.

  • SEO konusunda başarılı bir web tasarım nasıl yapılacağını öğrenmek için okumaya devam edin!

SEO ve Web Tasarım Nedir?

Web tasarım ve SEO, SEO uyumlu web siteleri tasarlamak ve optimize etmek anlamına gelir. SEO uyumlu bir web sitesi , mobil uyumlu ve hizlıdır. SEO çalışması yapan markalar, arama motorlarında o firmanın web sitesini arama sonuçlarında yukarı taşımaya çalışır.

 SEO Uyumlu Web Tasarım Neden Önemlidir?

Tasarımın görsel alanlarla alakası olduğu ve SEO’nun bir web sitesine nasıl erişileceği anlamına geldiğinden, SEO ve web tasarımı bir elmanın iki yarısı gibidir. Fakat, web tasarımcılar ve SEO danışmanları farklı işler yaparlar. Fakat bu, SEO uzmanı ve web tasarımcının birlikte çalışmadığı gibi algılanmasın.

Web tasarım SEO ilişkisi şu yüzden önemlidir:

  • Yanlış web tasarım ve SEO’nuza zarar verebilir: Yavaş ve yanlış tasarlanmış siteler seo açısından da eksik kalacak ve google’da sıralama alamayacaklardır.
  • SEO web tasarımı konusunda sizi kısıtlayabilir: SEO uyumlu tasarım yaparken neyi nasıl yapacağınızı bilmezseniz, SEO uyumlu site yaparım derken web tasarımdan ödün vermek zorunda kalabilirsiniz.

7 adımda doğru web tasarim ve seo

SEO Uyumlu Web Site Tasarımı için 7 İpucu

Şimdi web tasarımı SEO arasındaki ilişkiyi kavradığımıza göre, web sitenizin her ikisinde de iyi olması için neler yapabileceğimize bir göz atalım.

Web Tasarım

Sitenizin web tasarım öğeleri tabiki tasarımcınız tarafından çizilmelidir. Fakat, SEO amaçları için dikkat etmeleri gereken birkaç şey var:

1. Kodlama

Web tasarımcılar, sitenizin ana tasarım öğelerini tasarlarken kodlama kısmını da düşünmeleri gerekir. Çoğu tasarım HTML ve CSS ile birebir yapılsa yine de uygun tasarımlar gözetilmelidir.

2. Mobil Uyumluluk (Responsive)

Sürekli artan internet kullanımı, akıllı telefonlar ve diğer mobil cihazlar ile ziyaret edilen web siteleri sayesinde olmaktadır. Yani artık trafiğin çoğunun mobil kaynaklardan geldiğini söyleyebiliriz.

Tüm web siteleri günümüzde responsive yanı mobil uyumlu tasarlanmalıdır.

Görseller

Web sitesi için tasarlanan banner ve slider tasarımı gibi öğeler web sitesine yüklenmeden şunlara dikkat edilmelidir.

3. Görsel isimleri

Görsellerinizin hepsi açıklayıcı, mantıklı dosya isimlerine sahip olmalıdır. Onları “DSC_0012.jpg” gibi isimleri ile yüklemek, arama motorlarının resimlerinizi algılamasına ve onları listelemesine engel olur.

4. Görselin Dosya boyutu

Çok büyük, yüksek megabyte’lara sahip resimler görüntü olarak güzel olsa da, web tasarımcı ya da grafik tasarımcınız dosya boyutlarını olabildiğince küçük tutmaya gayret etmelidir. Çok büyük görseller, sayfa yükleme hızlarını düşürürç Bu da kullanıcı deneyimini düşürür, hemen çıkma oranınızı (bounce rate) da yükseltir. Böylece sıralamanız zarar görmüş olur.

5. “Alt” etiketler

Dosya isimlerine ek olarak, görselleriniz de optimize edilmiş alt etiketler ile yüklenmeliler. Bu alt etiketler, arama motorlarında görselin ne ile alakalı olduğunu söylerler. Kullanıcılar fareyi üzerine getirdiklerinde bu alt etiket belirerek bilgi verir.

Site Haritası

Web tasarımcınız site haritanız üzerinde, sizin isteğiniz üzerine yapmaya çalışır. Fakat sitenizin sıralamasında ömnemli rol oynar. Site haritası konusunda şunlara dikkat edilmelidir:

6. Dolaşım

Dolaşım, kullanıcı deneyimi (UX) için en önemli etkenlerden biridir. Bu sebeple, onu yalın tutmalısınız. Site ziyaretçilerinizin aradıklarını bulmaları ne kadar kolay olursa, dönüşüm oranları da o denli yükselir.

  • Kullanımı kolay dolaşım ve site haritası, ziyaretçilerinizin kafasının karışmasını engeller.
  • Bu da yine hemen çıkma oranınızı düşürür ve google’da üst sıralara yükselirsiniz.

7. Sitenin URL yapısı

Sayfalarınızın hepsi, sayf içerğini anlatan URL’ye sahip olmalıdır . Sözcükler kısa çizgilere (altçizgi KULLANILMAMALI) bölünmelidir ve birkaç ilgili anahtar kelime içermelidir.

  • Mantıklı kelimelere sahip slug URL’ler (sayılar ve harfler yerine) arama motorlarının içeriğinizi anlamasına destek olur.

SEO ile Websitenizde Başarı Elde Edin

SEO uyumlu web tasarım kavraması zor bir konu olabilir, bu konuda yukarıda anlattığımız 7 adımı uygulamakta zorlanırsanız; profesyonel destek almak ya da sorularınızı iletmek için bize ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf ve Tasarım Reklam Ajansı