Kurumsal Web Site Tasarımı İçin 10 Önemli Nokta

Kurumsal web site tasarımı

Kurumsal web site tasarımı yaptırmadan önce ziyaretçilerin web sitelerini ne şekilde ziyaret ettiklerini, nasıl dolaştıklarını ve davranışlarını bilmeniz gerekir.

Ziyaretçiler Nasıl Düşünüyor?

Ziyaretçilerin internet kullanım alışkanlıkları, müşterilerin mağazalardaki davranışlarına benzer. Müşteriler sayfaları inceler, yazıların bir kısmını göz ucu ile tarar ve ilgisini çeken başlıkları okur. Ya da aradıkları konuyla ilgili bir link var ise tıklarlar.

Ziyaretçiler ilgi çekici (ya da faydalı) şeyler ararlar. Yani web siteniz kullanıcıların aradığı şeyi içermiyorsa geri dönüp Google’da aramaya devam ederler.

 • Ziyaretçiler kalite ve güven ararlar.
 • Web sitesi ziyaretçileri okumaz, göz ucuyla tararlar.
 • İnternet kullanıcıları sabırsızdır ve aradıklarını hemen bulmak isterler.
 • En uygun seçimi yapmak isterler.
 • Sezgisel ve duygusal hareket ederler.
 • Yönlendirmelerden ve dikkat çekici içerikleri takip etmekten hoşlanırlar.

Kurumsal Web Site Tasarımında Dikkat Etmeniz Gereken 10 Nokta

1. Web Tasarıma Önem Verin

Kurumsal Site Tasarımı yaptırırken tasarım ilkelerine ve dikkat çekici olmasına önem verin. Markanız ne kadar kurumsal, içeriğiniz ne kadar özgün olursa olsun, tasarım konusunda eksik bir web site ziyaretçilerinizin gözünde size eksi puan verecek ve içeriğinizle ilgilenmeyecekler.

 

2. Ziyaretçilerin Vaktini Boşa Harcamayın

Ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak amacıyla, ürettiğiniz içeriğin içine alakasız yönlendirmeleri çok fazla yerleştirmeyin. Kullanıcılar aradıklarından farklı şeyler gördükçe kurumsal web sitenizde kalmak istemeyeceklerdir. Kurumunuzun Web  Tasarımı içerisinde aradıklarını bulabilmek için çok fazla vakit kaybeden kullanıcı, siteyi terk ederek rakiplerinize yönelecektir.

kurumsal web sitesi tasarımı, kullanıcıların zamanını boşa harcamayın

3. Ziyaretçilerin Odak Noktalarını Yönetin

Web sayfaları çeşitli içerikler barındırdığından, kullanıcının dikkatini bazı kısımlar daha önemlidir. Görseller yazılardan daha çok ilgi çeker.

Video reklamları sıkıcıdır ancak dijital pazarlama tarafında ziyaretçilerin dikkatini çok iyi çekebilirler.

Dikkatleri yeterli miktarda görsel obje ile topladıktan sonra, müşterilerinizin odak noktasını yöneterek A noktasından B noktasına varmasına, aradıklarını bulmasına destek olun. Kullanıcıların aklındaki soru işareti azaldıkça, yönetmeniz o kadar kolay olur.

 

4. Yönlendirmeler, Butonlar Kullanın

Kurumsal siteler çoğu zaman ziyaretçilere ilgi çekici 1-2 görselin yanında, CTA (call to action) düğmeler gibi yönlendirici öğeler içerirler. Bu eleştirilebilir fakat kurumsal web site tasarımı için bu öğeler aslında zararlı değildir. Tersine, bu tür yönlendirmeler, kullanıcı dostu bir şekilde ziyaretçiyi aradıkları şeye yönlendirirler.

 

5. Kurumsal Web Sitesi Tasarımı İçin Okunabilirlik Önemlidir

İnternet siteleri, basılı medyadan farklı olduğundan, yazı tarzı kullanıcıların alışkanlıklarına ve tarama davranışlarına göre düşünülmelidir. Tanıtım ve reklam içeren yazıları okunmazlar. Kalın veya italik olarak yazılmış kısımlar, görseller ve anahtar kelimeleri barındırmaya uzun yazılar ve paragraflar göz ucu ile tarama sırasında atlanacaktır. Ağır bir dil anlaşılması zor olduğundan yorucu olacaktır.

 

6. Yalın, Sade, Basit Kurumsal Web Sitesi Tasarımı

Alman mimar Ludwig Mies van der Rohe der ki: “Less is more” yani az, çoktan fazladır. Kurumsal internet sitenizi tasarlarken her yerine bir şey doldurmak, her köşeyi verimli kullanmak gibi bir düşünceye sahip olmayın. Kullanıcı boğulacağı içeriklerin sayfaların içerisinde fazla kalmak istemez. Az, öz, sade ve yalın tasarımlar tercih edin. Bu basitlik içeriğiniz için de geçerli olmalı.

 

7. Boşluk Kullanmaktan Çekinmeyin

Yeni bir kullanıcı kurumsal web sitesi tasarımı içerisinde aradığını bulmak için yapacağı ilk şey sayfayı göz ucuyla taramak ve içeriğinizi algılayabileceği şekilde parçalara ayırmaktır.

İşte bu ayrımı yaparken boşluklar devreye giriyor. Bir pizza dilimlerini aralarındaki boşluklar olmasa birbirinden ayırmak, gözünüzde büyüyecektir. Yazı parçalarını tararken bölmek için, ziyaretçiler bu boşlukları kullanır.

Ayrıca hem web tasarım hem grafik tasarım ilkelerinde boşluk dengesi diye bir kavram vardır. Bir sayfa ele alındığında içerik miktarına eşit boşluklar bulunmalıdır. Bunu ying yang gibi düşünebilirsiniz.

 

8. Hız ve SEO Odaklı Tasarımlar Tercih Edin

Hızın SEO üzerindeki önemini tartışmaya bile gerek yok. Hem Google yavaş siteleri sıralamaya sokmuyor, hem de kullanıcı yavaş çalışan bir web sitesinde gezinmek istemiyor.

Kurumsal web site tasarımı yaptırmak istiyorum dediğinizde, tercih edeceğiniz ajans ya da firmalara hız ve seo için gereken özeni göstermeleri için uyarıda bulunun.

 

9. Hem Siteyi Hem Kullanıcıları Test ve Analiz Edin

Web sitenizi ve kullanıcıları sık sık test ederek, davranışlarında bir değişiklik olup olmadığına sık sık bakın. Kullanıcılarınızın web sitenizde ilgilendikleri sayfalarda değişiklik var mı? Ya da web sitenizin hızında bir azalma, sayfa ya da menülerinde bir hata mevcut mu?

Bu kontroller sitenizi ve markanızı kullanıcılarınızın gözünde düşürmeden önce çözerek günü kurtarmanızı sağlar.

 

10. Hick Yasasından Faydalanın

Hick Yasası , bir kişinin ne kadar çok seçeneği varsa, o kadar zor karar vereceğini açıklar.

Bu deney çok ilginçtir. Süpermarkette insanlara denemesi için az ve çok miktarda reçel çeşidi sunuldu. Sonrasında reçel tadımı sırasında daha çok seçeneğe sahip olanların satın alma davranışı, daha az seçenek arasında karar vermek zorunda olanlara göre daha düşüktü. Yani az seçenek satın almaya daha çabuk yöneltmişti.

Peki bu kurumsal web sitesi tasarımı için neden önemli?

Ziyaretçilere sunduğunuz seçenekleri azaltarak dönüşüm oranınızı azaltabilirsiniz:

 • Menü öğelerinin sayısını düşürün
 • İletişim formlarındaki alanları azaltın
 • Tek bir CTA (call to action) harekete geçirme eylemi kullanın
 • Sadece aktif sosyal medya platformlarını gösterin.
 • Her sayfa için tek bir hedef üzerinden ilerleyin.

Özet

Firmanız İçin Web Site Tasarımı yaptırırken yukarıdaki 10 maddeye dikkat edin. Markayı kurumsal gösterecek şeyler sitenizin mobil uyumlu ve hızlı olması, tasarım ilkelerine dikkat etmesi gibi unsurlardır. Bir çok web tasarım firması bunlara dikkat etmez ve paranızın boşa harcanmasına sebep olurlar. Bu maddelere ek olarak şunları da göz önünde bulundurun:

 • Web tasarım firmalarının yegane amacı hedef kitlenin dikkatini çekerken, markanın web sitesinde güncel içerikleri onlara okutacak işler çıkarmak olmalıdır.
 • Kurumsal kimliği üzerinden ilerlenmeyen bir web sitesi marka bilinirliğine de zarar verebilir.
 • Arama motoru optimizasyonu yapılmamış site tasarımlarında içerikler kullanıcıya ulaşmayacaktır.
 • Kurumsal web sitesi tasarımlarında yönetim paneli iletilen web siteleri her zaman daha kullanışlıdır.

Fotoğraf çekimi, kurumsal web tasarı, grafik tasarımlar, e ticaret sitesi gibi markanızın tüm ihtiyaçları ile ilgili sorularınızı bize ulaşarak sorabilirsiniz. Ücretsiz fiyat teklifi alabilir ve web tasarım fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak için form doldurabilirsiniz.

Fotoğraf ve Tasarım Reklam Ajansı 2022

whatsapp-icon

Enquire now

If you want to get a free consultation without any obligations, fill in the form below and we'll get in touch with you.