Mobil web sitesi  artık zorunlu denebilir. Hangi türde, hangi altyapıda ve hangi özelliklerde web siteniz olursa olsun, websitenizin responsive olması artık bir lüx değil, gereklilik. Kullanıcıların %67’sinin mobil cihazlar üzerinden internet dolaşımlarını sağladığını 2021 yılının istatistiklerine baktığımızda görebiliyoruz. Bu da demek oluyor ki siteniz mobil uyumlu değil ise, ziyaretçilerin yarısından çoğuna kötü bir kullanıcı deneyimi yaşatıyor ve onları kaçırıyorsunuz.

Tasarımı mobile uyumlu olmayan websiteleri üzerinde gezinti yapmak, alışveriş gerçekleştirmek zordur. Kullanıcılar zoru başarmak için inat etmek yerine halihazırda var olan onlarca ya da yüzlerce rakibinizden birini tercih edecekler, web sitenizi mobil cihazda kullanamadıkları için kısa sürede sitenizi terk edeceklerdir. Hizmetlerim kısmından ulaşabileceğiniz e-ticaret sitesi, kurumsal website, tek ürün satış sitesi, portfolyo sitesi gibi tasarladığımız her siteyi mobil uyumlu olarak teslim ediyoruz. Android ve IOS işletim sistemlerinin her ikisine de %100 uyumlu davranacak şekilde her ayrıntısını düşünüyor, mümkün olduğunca fazla, farklı cihazda test etmeye çalışıyoruz.

mobil web sitesi mobil uyumlu responsive website

Başlıca Mobil Uyumlu Website Özellikleri

Mobil uyumlu web sitesi, yalnızca ekran genişliğine göre öğelerin yerini değiştiren bir sayfa anlamına gelmiyor. Mobil tarafta sitenizin sahip olduğu özellikleri bir kaç madde ile sıralamak gerekirse:

  • Ekran genişliğine ve yüksekliğine göre uyum sağlayan, hareketli öğeler
  • Mobil tarafta daha hızlı açılan, gereksiz javascript, css ve sorgulardan arındırılmış, hafif sayfa sürümleri
  • Google AMP uyumu
  • Görsel optimizasyonları yapılmış
  • Göz yormayan, kolay okunabilen fontlara sahip, boşluk dengesi iyi ayarlanmış sade, ferah bir site arayüzü
  • Kullanıcı deneyimi üst düzeyde
  • Stabil
  • Güvenli

Google’ın Önceliği Mobil Uyumlu Site

Web sitenizi tüm ekranlara uyum sağlayacak biçimde tasarlatır ya da yeniden düzenlerseniz Google’ın baş tacısınız. Pagespeed skorlarını incelerken bile önce mobile hız raporunu sunan ve öncelikli kriterlerine mobilde daha da çok dikkat eden ünlü arama motoru, responsive bir siteye sahip olduğunuzda arama sıralamalarında daha üste çıkmanıza imkan sağlamakta. Ekran çözünürlüğüne göre uyum sağlayan, mobil uyumluluk skorları yüksek siteleri Google otomatik olarak algılamaktadır. Bunlara da sıralamada öncelik ve yüksek puan vermektedir.

Websitemin Mobil Uyumluluk Testini Nasıl Yapabilirim?

Mobil uyumlu websitesi konusuna bu kadar önem veren sevgili Google, sitenizin mobil uyum testini yapabileceğiniz bir araç geliştirmeyi de ihmal etmemiş. Sayfanızın mobil uyumunu test etmek, cihazlarda nasıl göründüğü ve kullanıcı deneyimi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız buradan Mobil Uyumluluk Testi yapabilirsiniz. Aynı zamanda sitenizdeki mobil hatalar gibi detayları da size veren araç, sitenizin responsive özelliği ile ilgili bilgi almak için birebir.

mobil uyumlu web sitesi, responsive website

Her Ekran Boyutunda Tam Uyum

Mobil uyumlu web tasarım yaparken yalnızca akıllı cep telefonlarını değil, tablet ya da farklı ekran çözünürlüklerine sahip farklı markaların cihazlarını da düşünmek gerek. Kullanıcılarınızdan biri sizi tavsiye ettiğinde, yeni ziyaretçini aynı marka yada model cihaz ile bağlanmayabilir. Sitenizde herhangi bir hata, bozulma ya da kullanıcı deneyimini düşüren kısımlar gördüğünde bu iki potansiyel müşterinizi de kaybetmenizi sağlayabilir.

Mobil uyumlu web sitesi ne kadar çok cihazı desteklerse, ziyaretçi kaybımız o kadar az olur. Bu şekilde hem trafiğimizi düşürmeyeceğimiz, hem de zaten arama motorlarının kullanıcı deneyimi bakımından sitemize kötü puan vermeyecektir. Bu sebeple yaptığımız seo ve sem çalışmaları, web sitesindeki potansiyel müşterilerimizin ürün ya da hizmetlerimizi satın alma davranışları olumlu yönde etkilenecektir.

Var olan sitenizdeki mobil hataları gidermek ya da yeniden mobil uyumlu bir websitesi tasarlatmak için bize iletişim kanallarımız aracılığıyla ulaşabilir, aşağıdaki teklif formunu kullanarak size en kısa sürede dönüş yapmamızı sağlayabilirsiniz.