Düğün fotoğrafçılığı ile birlikte, evlemek üzere olan çiftlerin en büyük tatlı telaşlarından biri de, dış çekimler konusunda akıllarındaki soru işaretleri.

Hangi düğün fotoğrafçısı? Ne kadara mal olacak? Nerede ya da nerelerde çekileceğiz? Bu ve bir çok soruyu cevaplamaya çalışacağım.

Düğün çekimi, düğün fotoğrafçısı, düğün çekimleri

Düğün fotoğrafçısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çiftlerin en mutlu anlarından biri olan düğün ve nişan günlerini fotoğraf ve video çekimleri ile ölümsüzleştirmesi kadar doğal bir istek yok. Bu da düğün fotoğrafçılığı, dış çekim, evlilik fotoğrafçılığı sektörlerini ölümsüz bir sektör haline getirmekte. Fakat bir fotoğraf makinesi, video kamera ya da diğer ekipmanlara sahip olmanız düğün fotoğrafçılığı yapmanıza yetmiyor.

Tecrübe, bilgi ve en önemlisi insan ilişkileri konusunda eksikleri olan kişiler, yaptıkları çekimler yeterli ilgiyi görmediğinde suçu sahip oldukları ekipmanlarda arıyorlar. Biz mutlu çiftlerimizin her şeyin en iyisi ve en özeline layık oldukları felsefesi ile biz bilgimiz ve tecrübemizin yanı sıra, ekipmanlarımızı da sürekli geliştirmeye ve güncel tutmaya çalışıyoruz.

Fakat bu her şeyin son teknoloji bir kamera ya da lens vb. ile çözüleceği ya da zorunlu olduğu anlamını taşımıyor. Yine bir düğün fotoğrafçısı olan sevgili babamın ve diğer usta arkadaşlarının, hala Nikon ve Canon’un piyasadan neredeyse kalkmakta olan dijital fotoğraf makineleri ile harika kalitede fotoğraflar çektiğini ve müşterilerini memnun ettiğini görmekteyim. Bu kameralarla çekilen fotoğraf ve videoların, bizim çektiklerimizden tek farkının çözünürlük olduğunu görmek, işin gerçekten tecrübede bittiğini kanıtlar nitelikte.

Hem Düğün Fotoğrafçısı Hem de Gelin ve Damat İçin “Altın Saatler”

Fotoğraf çekerken ışığın yönetimi ve önemi hakkındaki düşüncelerimi Blog yazılarımda bir çok kez anlattım, anlatacağım. Düğün çekimi için de ışığın en verimli olduğu saatler mevcut ve bu saatler ingilizcede Golden Hour olarak bilindiğinden dilimize de Altın Saatler olarak geçmiş durumda. Bu saatleri; mevsim şartlarına göre değişiklik gösterdiğinden, güneş batmadan hemen önce ya da gün doğduktan hemen sonra olarak özetleyebiliriz. Bu saatler dışında çekimlerin her zaman kötü olacağını söyleyemeyiz, difüzör gibi ekipmanlar ile yine güzel kareler çekmek mümkün, fakat daha zahmetli ve kısıtlayıcı.

Bilinenin aksine, fazla ışık da yetersiz ışık gibi fotoğraf çekimlerin yapılması için olumsuz bir etken. Fotoğraf makinelerinin ve lenslerin çalışma prensipleri gereği yoğun ışık da fotoğraf karesinin kalitesinin düşmesinde rol oynuyor. Ayrıca sert gölgeler özellikle düğün fotoğrafçılığı gibi duygu yüklü, yumuşak kareler planlandığında istenmeyen bir şey.

Düğün çekimi, düğün fotoğrafçısı, düğün çekimleri

Düğün Çekimi Yaklaşan Çiftlere Öneri ve Uyarılar!

Neşeli Olun: Düğün günü yada düğün çekimi günü yaşayacağınız sorun ve sıkıntıları ben size peşin olarak söyleyeyim. Kuaförünüz asla size verdiği randevu saatinde başlayıp, çıkış saatinizde sizi hazır edemeyecek. Düğün arabanızı süslenmek üzere çiçekçiye gönderdiğiniz yakınınız o trafiğe kesinlikle takılacak.

Bir şeyleri almayı unutmuş olabilirsiniz, olabilirler. Gelinliğinizin ya da damatlığınızda da bir sorun çıkabilir.

Nereden mi biliyorum? Bunlar neredeyse tüm çiftlerin başına geliyor, gelecek. Bunu hatırlayın ve moralinizi bozmasına, modunuzu düşürmesine izin vermeyin. Unutmayın, bu telaş bittiğinde geriye yalnızca anılarınız ve bu düğün çekimi kalacak.

Hazırlık aşamasında çekim sırasında dinlemek üzere bir Spotify listesi bile hazırlayabilirsiniz! Yanınıza bir ses bombası alıp çekimi daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

  • Heyecanınızı kaybetmeyin: Bir çok kişinin sizlere düğününüz ve düğün çekiminiz sırasında “heyecanlanmayın, heyecanlanacak bir şey yok” şeklinde tavsiyeler verdiğini duyabilirsiniz. Heyecanlanın! Heyecanınızı saklamayın, bu sizin en mutlu gününüz ve heyecanlanacak bir şey tabii ki var! Bu heyecan size dış çekiminiz sırasında doğal ve samimi pozlar, bol gülücüklü kareler olarak geri dönecek.
  • Zamanı İyi Yönetin: Yukarıdaki gecikme ve sorunları kafaya takmamanın yanı sıra azaltmanın da yolları var. Bunlardan en basiti çekim gününü farklı bir güne almak.
  • Fotoğrafçınızı Doğru Seçin: Yanında rahat hissedebileceğiniz, sizi ve isteklerinizi anlayabilecek, tecrübeli ve yeniliklere açık, esnek, enerjisi yüksek ve sizin enerjinizi de yükseltebilecek bir fotoğrafçı seçmeniz, işinizi şansa bırakmamak açısından önemli.
  • Araştırın ve Planlayın: Hem düğün fotoğrafçısı seçerken hem de günü planlarken üzerine düşünmeniz ve araştırmanız önemli. İyi bir fotoğrafçı pozlar konusunda sizi yönlendirebilir fakat siz yine de ne istediğinize önceden karar verin, beğendiğiniz pozları kolay ulaşabileceğiniz bir yerde depolayın ya da aklınızda tutun. Kendinize hoşunuza giden bir konsept belirleyin ve buna uygun hazırlıklar yapın.

Düğün Çekimi İçin Vakit Yönetimi

Fotoğraf çekimini mümkünse düğün günü yapmak yerine, farklı bir güne planlayın. Eğer böyle bir imkanınız var ise bunu düğünden sonra bir güne almak en mantıklısı. Böylece, bir daha giymeyeceğiniz gelinliğiniz/damatlığınız kirlenmesin, kırışmasın, buruşmasın gibi endişeler ile kendinizi kısıtlamayacaksınız. Hem enerjiniz yüksek olacak, stresten uzaklaşacaksınız; hem de doğal ve samimi pozlarınızı verirken daha özgür olacaksınız.

Düğün fotoğrafçılığı için farklı bir gün planladığınızda yeniden kuaför için ücret ödemeniz gerekir. Fakat bu dezavantajı çok gösterişli bir saç yerine gündeliğe ve doğala yakın, dağınık bir saç modelini evde kendiniz yaparak ya da bir yakınınızdan yardım isteyerek çözebilirsiniz. Bu tek dezavantajın yanında, düğün gününüzün dışında bir gün çekim yaptırarak daha geniş bir zaman sahip olursunuz, “altın saatler” olarak bilinen zamanları kaçırmazsınız. Kısıtlı zamandan ötürü iki ayağınız bir pabuca girmez, çekim günü birden fazla mekanda rahatlıkla fotoğraf çekmenin keyfine varırsınız.

Düğün çekimi, düğün fotoğrafçısı, düğün çekimleri

Aklınızdaki Konsepte Uygun Hazırlıklar Yapın

Rengarenk karelerden, aksesuarlarla dolu düğün albümü fotoğraflarından hoşlanıyorsanız buna uygun kıyafetler, aksesuarlar edinmeli ve planlamalısınız. Ya da son zamanlarda popüler olan dağınık gündelik saçlı, elbise tadındaki sade gelinlikler ile, pantolon askılı damatlık takımlarının olduğu fotoğrafların verdiği rahatlık duygusunu, yine hazırlıklarınızı bu yönde yaparak verebilirsiniz.

İnstagram’da Korelilerin sapsade, gösterişten uzak, minimaliteden gelen şıklık ile göz dolduran fotoğraflarını beğeniyorsanız, kocaman bir tarlatana sahip gelinlik, topuz, fazla detaylı makyaj size uygun değildir. Bu şekilde aynı ışık şartlarında, aynı mekanda, aynı fotoğrafçı, aynı kareyi çekse dahi, aynı etkiyi alamayacaksınız. Unutmayın her fotoğraf karesi bir konsepttir ve tüm duyguyu tüm öğeleri ile birlikte verir.

Düğün Fotoğrafı, Dış Çekim Fiyatları

Düğün fotoğrafçı çekimini fiyatlandırırken paket sayısını düşük tutmak biraz zordur. Fakat standart olarak üç adet düğün paketi fiyatlarını aşağıda detaylandırmaya çalıştım. Yine de düğün çekiminde farklı ihtiyaçlarınız olabilir.

Düğün sırasında , düğün salonunda ya da kır düğünü mekanında fotoğraf ve video çektirmek istiyor olabilirsiniz. Save the Date olarak da bilinen Düğün hikayesi ya da düğün belgeseli şeklinde hem bir video klip, hem drone çekimleri, hem de düğün albümünüzün olduğu bir düğün çekimi düşünüyor olabilirsiniz. Özellikle kışın ve kötü hava şartlarında tercih edilen stüdyo çekimi ihtiyacınız olabilir. Kuaföre girişinizden düğün sonuna kadar, düğün albümü ve dış çekim de dahil olmak üzere, tüm gün sizinle olacak bir fotoğrafçı istiyor hiç bir anın kaçırılmasını istemiyor olabilirsiniz.

Bu ve benzeri özel ihtiyaçlarınız için bize her zaman iletişim kanallarımızdan ulaşabilir, teklif al butonundan aklınızdaki düğün çekimi hakkında kısaca bahsederek en kısa sürede size dönüş yapmamı sağlayabilirsiniz.