Sosyal Medyanın Pazarlamaya Etkisi

Sosyal Medyanın Pazarlamaya Etkisi, Sosyal Medya Kullanımının Markaya Faydaları, Sosyal Medya Pazarlaması, Dijital Pazarlamada Sosyal Medyaının Önemi

Sosyal medyanın pazarlamaya etkisi fark edilebilir durumda ve markaların dijital pazarlamayı kullanmasını zorunlu hale getirdi. Sosyal medya kanallarının herkes tarafından kullanılmaya başlaması, çoğu pazarlama ajansını mecrayı ve gücünü kullanmaya itiyor. Sosyal Medya Yönetimi, SEO danışmanlığı gibi hizmetler reklam kampanyalarında önemli noktalara ulaştı.

Farklı sosyal medya platformlarının kullanılması, dijital pazarlamacılara çalışmalarını büyütmek ve marka bilinirliğini artırmak için bir çok yeni kapı açıyor. Web sitesinin arama motorlarındaki sıralaması, markanızın müşteri kazanması ve başarılı olması için doğrudan etkili bir hale geldi.

Sosyal medya pazarlaması ve dijital reklam kampanyalarını birleştirmek, müşteri potansiyelinizi artırmak için önemlidir. Web site dönüşümünü artırmak için SEO ve reklam modellerini nasıl kullanacağınızı bilmeniz ve destek almanız gerekiyor.

 

 

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal medya pazarlaması; markaların ürün ve hizmetlerinin tanıtımı, pazarlanması ve satışlarını arttırmak için, sosyal medya platformları ve web siteleri üzerinden yaptığı reklamlardır. 2021 yılı itibariyle dünya genelinde internet kullanıcı sayısı 4.66 milyar kişiyi geçerken, sosyal medya kullanıcılarının sayısı ise yaklaşık olarak 4.2 milyar kişi olarak bildiriliyor.

Bu demek oluyor ki bir internet kullanıcısı günde en az 2 saatini sosyal medya için harcıyor ve burada vakit geçiriyor. Türkiye için bu rakam ise 7 saatin üzerinde. Bu durumda markalar da pazarlama kampanyalarını sosyal medya platformları üzerine yöneltmek durumunda kalıyorlar.

 

 

Sosyal Medya Pazarlamasına Yatırım Yapılması Şart!

Bu zamana kadar çoğu pazarlama uzmanı, sosyal medya ve dijital pazarlamayı bir bütün olarak gördü. Reklam sektörü, sosyal medyanın hem web site trafiğini, hem de dönüşümü artırmada etkili olduğunu artık kabul etti. Bunun bir kanıtı da sosyal medyayı sırf ürün ve hizmet arayışları için kullananların sayısındaki artış oldu.

Yayınlanan raporlara göre:

 • Sosyal medya platformları, markaların ortalama %76’sı tarafından iş hedeflerine ulaşmak için kullanılmaktadır.
 • Perakende ürün satıcıları, sosyal medya pazarlamasına yatırım yaptıktan sonra satışlarında ortalama %133’lük bir artış görüyor.
 • Online alışveriş yapanların ortalama %40’ı alışverişlerini akıllı telefondan gerçekleştiriyor
 • Birçok müşteri internet üzerinden alışveriş yaparken kullanıcı yorumlarına ve sosyal medyaya önem veriyor.
 • Büyük ve başarıya ulaşmış markaların çoğu, hedef kitlesine ulaşmak için sosyal medya hesaplarını kullanıyor.

 

Sosyal Medyanın Pazarlamaya Etkisi, Sosyal Medya Kullanımının Markaya Faydaları, Sosyal Medya Pazarlaması, Dijital Pazarlamada Sosyal Medyaının Önemi

 

Sosyal Medyayı Kullanmanın Markaya Faydaları

1) Sosyal Medyanın Pazarlamaya Etkisi ve Sosyal sinyal artışı

Sosyal sinyaller, SEO çalışmalarına faydalı olabilir. Çünkü işletmeniz sosyal medyda ne kadar çok kişi paylaşılır, ve beğenilirse, google için o kadar değerli hale gelir. Böylece hedef kitleniz markanızı, ürün ya da hizmetlerinizi aradığında web sitenizin daha üst sıralarda görünme şansı artacaktır.

2) Marka bilinirliği artışı

Sosyal medya kullanıcıları, markanız ve ürünleriniz ile ilgili sevdiği şeyleri tavsiye etme eğilimi gösterir. Bu marka bilinirliğini ve kalitesini yükseltmek, markayı popüler hale getirmek için çok iyi bir fırsat olabilir. Ayrıca markanıza dikkat çekmek güvenilir bir online mağaza olmak, marka prestiji açısından çok faydalı olacaktır.

3) Kulaktan kulağa iletişim etkisi

Kulaktan kulağa reklamcılık, ürünü sizin anlattığınız açıklamalar ile değil, gerçek kullanıcı yorumları ile pazarlamaktır. Sosyal medya bu yüzden yüksek bir güven faktörüne sahip olmuştur. Etkili bir sosyal medya reklamı ve kitlesi, satıcının sözleri ve vaatlerinden daha güvenilir gelecektir.

4) Alışveriş Alışkanlıklarının Değişimi

Alışveriş severlerin değişen alışkanlıkları nedeniyle e-ticaret sitesi ve sosyal medya platformlarından alışveriş yapmalarını sağlıyor. Araştırmalar, alışveriş yapanların çoğunluğunun Facebook ve Instagram gibi sosyal medya sitelerinde günlük yaklaşık 35 dakika geçirdiğini söylüyor. Bu, dijital pazarlamanın ve sosyal medyanın pazarlama üzerindeki etkisi konusunda bir başka kanıt.

Sosyal medya pazarlaması hedefleyen markaların sayısı giderek artıyor ve bu da sosyal medya reklamcığının gelişmeye devam edeceğini gösteriyor. Markanız buna önem vermiyor ise, ürünlerinizi internette ve sosyal medyada arayankullanıcıların rakiplerinize yöneleceği anlamına geliyor. Ve bu müşteri kitlesi hiç de az sayıda değil.

Markanızın sosyal medya pazarlamasından yararlanması için birkaç ipucu:

 • Markanızın satış hedeflerini belirleyin.
 • Dijital Pazarlama yöntemlerini kullanmak için SEO ve sosyal medya reklamcılığı konusunda destek alın.
 • Hedef kitlenizin kim olduğunu, satın alma alışkanlıklarını, davranışlarını ve en ihtiyaçlarını öğrenin.
 • Bir web sitesi sahibi olun ve dijital pazarlamaya, arama motorlarına göre optimize edin.(bkz: Seo uyumlu web sitesi)

 

Görsel ve Video İçeriklerin Önemi

Kullanıcıların değişen alışkanlıkları onları görsel ve video içerik tüketmeye itiyor. Sosyal medyanın pazarlamaya etkisi tam da bu noktada başlıyor. Fotoğraflara ve videolara sözlü ve yazılı bilgilerden daha çok dikkat çeken tüketiciler, en çok bu tür içeriklere ilgi, beğeni, yorum bırakmaktadır.

Dijital pazarlamacılar için, e-ticaret sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda yer almak ve sosyal medyada bilinirlik kazanmak çok önemli. Sosyal medya reklam kampanyaları, ilgi ve dikkat çekici, fotoğraf, video, grafik ve infografik içeriklere artık daha fazla önem verilmelidir.

 

 

Facebook Grupları Hızla Çoğalıyor

Facebook’taki grup sayılarının artması ile belli bir ürüne ve hizmete ilgi duyanlar, satın alanlar organize olmak için farklı bir platform elde etti. Satın aldıkları ürünler ve hizmetler ile ilgili detayları, incelemeleri, yorumları bu Facebook gruplarında paylaşıp, markanın reklamını istemeden yapıyorlar. Ayrıca işletme sayfaları Facebook’un algoritması ile birlikte marka ve şirketlerin hedef kitlelerine ulaşmalarını basitleştirdi.

Grup üyeleri ile ürün veya hizmetleriniz hakkında anında yorumları alabilirsiniz. Ayrıca hedef kitleniz ve müşterilerinizle iletişim kurabileceğiniz ve etkileşim alabileceğiniz bir platform için yine sosyal medya biçilmiş kaftan.

 

 

Markalar İçin Sosyal Medya Kullanmanın Avantajları

Dijital pazarlama çalışmalarında sosyal medyanın etkisinden faydalanan markalar, rakiplerinden bir adım öndeler. Müşterilerin markalar ile daha kolay iletişim kurabilmeleri, aradıkları ürünleri daha hızlı bulabilmeleri ve sorunlarına çabucak yanıt alabilmeleri marka hakkında olumlu düşünceleri arttırır.

Peki sosyal medyanın dijital pazarlamaya etkisinden markanız nasıl faydalanabilir?

 • Markanız hedef kitlesine daha kolay ulaşabilir ve marka bilinirliği hızlıca artar.
 • Geleneksel pazarlama yöntemlerine göre sosyal medya pazarlaması daha uygun fiyatlıdır. Aynı zamanda kullanılan araçlar zamanı daya iyi yönetebilirsiniz.
 • Müşterilerinizle kolayca iletişim kurmanızı sağlayarak etkileşiminizi arttırır.
 • Sosyal medya profilleriniz, hedef kitlenizin markaya ulaşmasını kolaylaştırıp marka sadakati oluşturur.
 • Sosyal medya yorumlarına samimi ve dürüst cevap veren markalar, müşteri ilişkilerini geliştirir.
 • Sosyal medyayı aktif kullanan markalar, potansiyel müşterilerinin ilgi alanları ve ihtiyaçları hakkında hızlıca fikir edinerek avantaj elde ederler.
 • Website içeriklerinin optimize edilmesi sıralamada artış için yeterli değildir. Sosyal medya içerikleri, web site trafiğini arttırarak arama motorlarında yükselmeyi sağlar.

 

Sosyal Medya Ve Pazarlama Arasındaki İlişki

Sosyal medyanın hedeflerinden en büyüğü, çok sayıda paylaşımın olduğu, internet dünyasının çeşitli fırsatları ile şirket ve tüketici arasında güvene dayalı, içten bir bağ kurmaktır. Bu amaçla şeffaflık, iletişim, etkileşim, güncellik ve istikrar gibi ilkeler gözetilir. Geleneksel pazarlamadan farklı olarak dijital pazarlama ile tüketicilere iletişim ve güven duygusu aktarılmaktadır.

Bu yüzden de markalar potansiyel müşterileriyle iletişim kurmak, müşterileri ile çalışmayı devam ettirmek, markayı bir adım daha yukarı taşımak için sosyal medya platformlarını düzenli kullanmayı alışkanlık haline getirmelidir.

 

 

Etkili Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalı?

Sosyal medya pazarlaması bu derece önemli olmasına rağmen, çoğu marka doğru ve etkili sosyal medya kullanımında sorun yaşayabilir. Fakat her markanın sosyal medya hesapları için geç kalmadan çalışmaya başlaması gerekir. Sosyal medya yönetimi yalnızca düzenli olarak gönderi paylaşmak değildir. Etkili sosyal medya yönetimi için 10 ipucu adlı yazımızda size bu konuda bilgiler vermeye çalıştık. Eğer sosyal medya yönetimini kendiniz yapmayı düşünüyorsanız ilgili yazımızı okumanızda fayda var.

 

 

Özet

Büyük kitlelere erişim için önemli rol oynayan sosyal medyanın pazarlamaya etkisi şudur: Markaların sosyal medya hesapları hem marka iletişimini güçlendirmesi, hem de müşteri ile marka arasındaki bağları ve güveni koruması açısından pazarlamanın önemli alanlarından biridir.

Çünkü farklı insanlar; sosyal medyada bilgi alışverişinde bulunarak diğerleri ile çabucak iletişime geçebilir ve fikirlerini paylaşabilir. Büyük markalar ve üretici şirketler, sosyal ağlar yardımıyla büyük kitlelere ulaşarak geleneksel pazarlama yöntemlerinden farklı olarak, müşteri ağını büyütebilmekte ve müşteri ile iletişim üzerine kurulu bir ticaret yapabilmektedir.

whatsapp-icon

Enquire now

If you want to get a free consultation without any obligations, fill in the form below and we'll get in touch with you.