Google Reklam Ajansınızı Nasıl Seçersiniz?

Google reklam ajansı nasıl seçilir, google ads ajansı, reklam ajansı

Google Reklam Ajansı tarafından profesyonelce hazırlanmış reklamların ürün ve hizmetleri satma olasılığı, organik SEO tarafından gelenlere göre daha yüksektir.

Bu başta biraz şaşırtıcı gelebilir. Çünkü insanların bir çoğu reklam engelleyici kullanıyor. Fakat Google Ads arama motoru reklamlarının %73,1 kadarını elinde tutuyor ve bunun mali değeri de ortalama 40 milyar dolar. Reklamverenler ve markalar işe yaramasaydı bu kadar çok para harcarlar mıydı?

Google Ads ve sponsorlu reklamların gücünü hafife almayın.

Markalar için Google reklamları kısmında en zor olan şey, en iyi google reklam ajansı seçimi. Google Ads’i yönetmek tecrübe ve ciddi bir çalışma ister. Bu yüzden çoğu marka ve şirket bu süreci profesyonel ellere bırakmayı tercih ediyor. Bu noktada dijital reklam ajansı ve google ajansı seçmek konusundaki zorluk başlıyor.

Görüntülü reklam ağı, google arama ağı gibi kanallardan da hizmet almak istiyorsanız buna önceden karar verip çalışacağınız ajans ile paylaşmalısınız. Alışveriş reklamları ve e ticaret için hedeflediğiniz anahtar kelimelerimiz önceden araştırılmalı ve belirlenmelidir. Ajansınız size bu konuda destek olacak olsa da, doğru hedefi en iyi yine siz belirlersiniz.

Ayrıca ziyaretçilerden dönüşüm almak için sosyal medya hesaplarınıza da önem göstermelisiniz. Reklamlarınızı görüp sitenize ulaşacak kişiler mutlaka sosyal medya hesaplarınıza da göz atacaklardır.

Peki en iyi reklam ajansı nasıl seçilir?

Hedeflerinizi Belirleyin

Google Ads, ürün ya da hizmetinizle ilgilenen hedef kitleye ulaşmanın en kolay yoludur. Google ads kampanyaları ile satışlarınızı artırmak ve marka bilinirliği kazanmak için öncelikle hedeflerinizi belirlemelisiniz.

Genelde markalar kendisine Google’ın web sitesindeki gibi özel hedefler belirliyor :

Fotoğraf ve Tasarım Ajansı Web Sitenizin trafiğini büyük miktarda nasıl artırır?

 • SEO – Trafik çekmenin sihirli anahtarı olan arama motoru optimizasyonu ile tanışın, sonucu kısa sürede görün.
 • İçerik Pazarlama – İçerik ekibimizle web sitenizde yayınlanacak ve trafiğini hızlıca artıracak dikkat çekici, özgün ve SEO uyumlu içerikler üretiriz.
 • Sponsorlu Reklamlar – Geliri net olan, etkili ücretli reklam stratejileri hazırlar yayınlar ve danışmanlık sağlarız.

Dijital Pazarlama Ekibimizden

Google Reklamlarınız İçin Ücretsiz Teklif Alın

 • Markanızın daha fazla çağrı almasını sağlarız: Artan websitesi trafiği ile şirketinize iletişim kanallarından ulaşacak potansiyel müşterilere; ürün ve hizmetinizi neredeyse satmış sayılırsınız.
 • Fiziki Konumunuza Ziyaretleri Artırırız: Yerel işletmeler, Google Ads reklamları ile mağazasına ya da ofisine müşterilerini çekmek isterler. İyi bir Google Pazarlama Ajansı size bunu da sağlayabilmelidir.
 • İnsanları web sitenize çekmek: Hedef kitlenizin form doldurmasını, bilgi talep etmesini ya da bülteninize kaydolmasını sağlamak önceliklerimiz arasındadır.

Buradaki tüm hedeflerin temel amacı gelirinizi ve satışlarınızı artırmaktır. Buradan size ulaşan tüm kişiler potansiyel müşteri konumundadır. Haftalarca ve aylarca çalışma gerektiren SEO’nun aksine Google Ads, doğrudan bir pazarlama yöntemidir. Başarılı bir reklam hedef kitleye anında ulaşabilmelidir.

Tüm dijital pazarlama stratejilerinin ortak noktası satın alma davranışına yöneltmektir.

Hedeflerinizi belirledikten sonra bütçeniz, rakipleriniz ve hedef kelimeleriniz gibi faktörleri belirlemelisiniz. Bu faktörlerin ayrıntıları ise şöyledir:

 • Tıklama başına maliyet (TBM): Hedef kitlenizden bir tıklama ve websitesi ziyareti almak için ödeyeceğiniz en yüksek rakamdır.
 • Dönüşüm oranı: Toplam dönüşüm yani satış oranınızın, ziyaretçi sayınıza oranıdır. Karlı bir satış sayabilmeniz için kaç dönüşe ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz.
 • Edinme başına maliyet (EBM ) : Bir dönüşümün size ortalama maliyeti.
 • Müşteri başına maliyet (CPL): Potansiyel müşteri başına ortalama maliyetiniz. Form dolduran, bültene kaydolan müşterilerin hepsi buna dahildir.
 • Müşteri yaşam boyu değeri: Müşterinizle ilişkiniz boyunca geçen toplam süreyi ölçer.

Google reklam ajansı nasıl seçilir, google ads ajansı, reklam ajansı

Google Reklam Ajansı İle Nasıl Çalışılır?

Reklam Ajansı seçmeden önce bir web siteniz ya da landing page adı verilen tanıtım sayfanız olmalıdır. Bu konuda da size destek verebilecek Reklam Ajansları ile çalışmak size zaman kazandırır.

Dijital Pazarlama ajansı ile çalışmaya karar verdiğinizde ajansın sizden beklentileri aşağıdakiler gibi olacaktır:

 • Ajansınıza güvenin : Doğru seçtiğinize inandığınız anjansa güvenmeniz gerekiyor. Tectübeli olduklarını ve kampanyanızı doğru yönettiklerini gördükten sonra, ekibe güvenin.
 • Ölçülebilir, Net hedefler belirleyin:  Potansiyel müşteriler arıyorsanız, günlük aradığınız kişi sayısı için gerçekçi hedefler belirtin. Hesaplanmış bir dönüşüm oranınız varsa, ajansınıza iletin. Yalnızca belli bir sayıda ziyaretçi ya da hedef mi arıyorsunuz? Bunu bildirin ve reklam kampanyalarınız ona düzenlensin.
 • Kararlı ve sonuç odaklı olun: Hedef belirledikten sonra ajansınızın çalışmalar için zamana ihtiyacı olacak. Bu süre içinde hedef ve kararları değiştirmek size süre kaybettirecek ve ekibin tekrar tekrar başa dönmesine sebep olacakdır. Hedef ve planlamalarınızda kararlı olun ve sonuca odaklanın.
 • İyileştirme Talebi: Web siteniz ziyaretçileri müşterilere dönüştüremiyorsa Google Ads reklamlarına devam etmek vakit ve nakit kaybıdır. Kampanya performansınızı artırmak istiyorsanız web sitenizin kullanıcı deneyimi ve dönüşüm optimizasyonu konusunda çalışmalar yaptırmalısınız.
 • Teklif ve fiyat esnekliği:  Hedef kitlenizin dikkatini çekmek için promosyonlar ve indirimler düzenleyin. Ajansınıza esneyebileceğiniz fiyat aralığını belirtin ve bunu reklam çalışmaları sırasında stratejik olarak kullanması için gereken yetkiyi verin.
 • İyi ürünler ve hizmetler oluşturun: Sitenize ziyaretçi çekiyor fakat satış yapamıyor, hizmet talebi alamıyorsanız hatayı ürün ve hizmet kalitenizde arayın. Dönüşüm oranını artırmak için ürünlerinizin ve hizmetlerinizin kalitesini ve sunumunu iyileştirin.

Ajansınıza, sizin adınıza önemli kararlar vermeleri için ihtiyaç duydukları izni verin. Hesap stratejisi uzmanlarınızın yardımınıza ihtiyaç duyduklarında ulaşabilmeleri için net bir iletişim noktası oluşturun. Beklentilerinizi ve iletişim standartlarınızı önceden açıklayın.

Google Dijital Reklam Ajansına markanız adına kararlar verebilmeleri için gerekli izni verin. Stratejik hareket etmek için yapacakları hamlelerde çekingen davranmamalılar ve zaman zaman yardımınıza ihtiyaç duyabilirler. Belirli aralıklarla iletişim ve aksiyon toplantılar düzenlemeyi önerin.

10 Soru ile Google Reklam Ajansı Nasıl Seçilir?

Google Reklam Ajansı ararken en iyisini seçmek için aşağıdaki kriterleri sağlaması önemli. Fotoğraf ve Tasarım’ın Dijital Pazarlama Ekibi gibi deneyimli ekip ya da kişiler bu 10 sorunun cevabını verebilmelidir:

 1. Tecrübe:  Reklam Ajansı PPC yani tıklama başına ödeme pazarlaması gibi Google Ads yönetimi konusunda ne kadar sürelik tecrübeye sahip?
 2. Ekip ve Diğer Hizmetler: Dijital Reklam Ajansı bünyesinde kaç adet dijital pazarlama uzmanına sahip? SEO, marka kimliği gibi dönüşüm iyileştirme konularında da hizmetler verebiliyor mu?
 3. İletişim: Markanızla ve sizinle iletişim konusunda ne kadar aktif olacaklar?
 4. Uzmanlık: Google Adwords ajansı bünyesinde hangi sektörlerde PPC (Google Reklamları) çalışmaları yaptınız?
 5. Çoklu Platform Yeteneği: Birden çok platformda, dijital pazarlama alanında mı hizmet veriyorsunuz yoksa yalnızca Google Adwords mü?
 6. Sertifika: Dijital pazarlama uzmanlarınız Google AdWords veya diğer platformlarında sertifika sahibi mi?
 7. Raporlama: Çalışmalarınızı ve dönüşümleri belirli aralıklarla raporlayabilecek misiniz?
 8. Tasarım ve İyileştirme: Ziyaretçilerin müşterilere dönüşmeme gibi düşük dönüşüm oranı durumlarında ürün ve hizmet iyileştirmeleri konusunda destek olabilecek misiniz? Web sitesi tasarımı ve kullanıcı deneyimi iyileştirme konusunda hizmet veriyor musunuz?
 9. Paylaşılan İş Yükü:  Ekibiniz adwords kampanyamı yönetirken 360 derece hizmet kapsamında farklı reklam ihtiyaçlarım olursa, bu süreci yönetebilecek ve destek olabilecek misiniz?
 10. Başarı Kanıtı: Önceden kanıtlanmış ve referans gösterebileceğiniz, birlikte çalıştığınız müşterileriniz var mıdır?

Sonuç

PPC reklamlarınıza yapılan tıklamaların satışla sonuçlanma olasılığı daha yüksektir. Şaşırtıcı gelebilir, ancak ücretli reklamcılık, reklam engelleyicilerin büyümesine rağmen hala organik bağlantılardan daha etkilidir.

Google Reklam Ajansı ile yönetilen Google Ads (eski adıyla adwords) kampanyalarının satın alma ile sonuçlanma olasılığı daha yüksektir. İlginçtir ki reklam engelleyicilerin kullanımının artmasına rağmen Google Ads, organik SEO dönüşümlerinden daha etkilidir.

Google Ads satın almaya yönlendirir.

Fakat AdWords yönetimi tecrübe gerektirir, bu yüzden profesyonel bir ajansa ihtiyacınız olacaktır. Google Ads yönetiminizi yapacak Ajansı seçmek için bu yazımızı bir rehber olarak kullanabilirsiniz.

Web sitenize daha fazla trafik çekmek ve satışlarınızı artırmak mı istiyorsunuz?

Fotoğraf ve Tasarım’dan ücretsiz fiyat teklifi alabilir ve sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.

whatsapp-icon

Enquire now

If you want to get a free consultation without any obligations, fill in the form below and we'll get in touch with you.