Dijital Pazarlama Ajansınızı Nasıl Seçersiniz? (2021)

Dijital Pazarlama Ajansı Nasıl Seçilir?

Dijital Pazarlama Ajansı tek bir şeye odaklanmalıdır: hedef kitlenizi dikkatini çekmek. Bu yüzden en iyi dijital pazarlama ajansı, dikkat çekici içerikler üretendir diyebiliriz.

İnsanların dikkati önceden radyo, gazete, dergi gibi medya kuruluşlarına odaklanmış durumdaydı. Dijital Medya çıkana ve yaygınlaşana kadar, rakiplerinizin önüne geçmek istiyorsanız bu platformlarda reklam vermek yeterli oluyordu.

Artık dijital çağdayız ve işler değişti. İnsanların dikkati çeşitli farklı platformlara, sosyal medyaya, internete ve hatta podcast içeriklere kaymış durumda.

Önce Hedef Kitlenizi ve Odaklanacağınız Platformu Belirleyin

Marya ya da firma yöneticilerini hedefliyorsanız , LinkedIn’de öne çıkmak istersiniz. Genç kitleyi, z kuşağını hedefliyorsanız, Snapchat ve Instagram uygun platformlardır. Ayrıca Facebook‘da her gün ortalama 1 saat geçiren, 2 milyar aktif üyeyi hedef alarak markalar, Facebook reklamları ilet satışlarını artırıyor.

Her gün değişen ve gelişen pazarlama stratejileri var. Yeni girişimciler için en yeni pazarlama trendlerini takip etmek, farklı sosyal medya ağlarını kullanmanın en doğru yollarını bulmak ve kısa sürede dijital pazarlama ile öne çıkmak zor olabilir.

Bir reklam ajansı ile çalışmanın markanıza destek olabileceği nokta tam da burası. Pazarlama stratejinizi yönetmek için bir uzman ekip ile anlaşmak, işinizin size düşen ve en iyi yaptığınız diğer kısımlarına vakit ayırmanıza imkan verir.

Bu yazımızda, bir dijital pazarlama ajansını nasıl seçeceğinizi, sormanız gereken soruları ve bir reklam ajansı ile anlaşmak için nasıl karar vereceğinizi konusuna rehberlik edeceğiz.

Dijital pazarlama ajansı ne iş yapar?

Dijital Pazarlama Ajansı Ne İş Yapar?

Dijital Pazarlama ajansları, hedef kitlenizin dikkatini çekmek için farklı pazarlama stratejilerinden faydalanarak satışlarınızı artırmanızı sağlar. Reklam ajansı ne iş yapar konulu makalemizde reklam ajansları ve sektördeki ayak izleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Reklam Ajansları çeşitli hizmetler sunabilir, fakat genel olarak şu konularda uzman ekip barındırırlar:

Google reklamları (Google Ads) Yönetimi

Google AdWords, olası müşterilerin dikkatini, araştırma yaptıkları sırada çekmenin mükemmel bir yoludur. Çoğu potansiyel müşteri aklındaki sorulara yanıt bulmak için Google’a başvurur. Google’da fiyat ve piyasa araştırması yapar. Bu noktada hedef kitleyi bir AdWords kampanyası ile websitenize çekip, doğrudan satın almaya yönlendirebilirsiniz.

SEO Danışmanlığı

SEO Danışmanlığı bir ajansın verebileceği en kıymetli hizmetlerden biridir. Öyle ki web sitenizin üst sıralarda çıkmasını sağlamak, sadece “marka bilinirliği” oluşturmak ya da daha fazla ziyaretçi çekmek ilgili değildir. Web sitenizin aramada üst sıralarda olması ile, potansiyel müşterileri ürün ve hizmetlerinizle tanıştırabilirsiniz. Hem de bunu piyasa ve fiyat araştırması yaptıkları sırada yaparak doğru zamanda doğru yerde konumlanırsınız.

Sponsorlu Instagram Reklamları

Facebook’un hedefleme yeteneği, yaygın kullanıcı tabanıyla kitlesiyle, onu neredeyse her markanın sağlıklı bir reklam yatırımı yapabileceği sosyal ağ haline getiriyor. Cinsiyet, eğitim düzeyi, ekonomik durum, lokasyon, ilgi alanları gibi filtrelere göre hedefleyebilirsiniz. Dijital Pazarlama Ajansları size sosyal medya hesaplarının ve reklamlarının yönetimi konusunda destek olurlar.

Video Prodüksiyon, İçerik Üretimi ve Youtube Reklamları

Artan Youtube kullanımı ve youtuber’lar ile birlikte markalar için de video içeriklerin üretimi önem kazandı. Yüksek maliyetli reklam filmleri, TV reklamları yerine video içerikler dijital ajansların markanıza verecebileceği hizmetler arasında.

Ayrıca Youtube Video reklamları ile, demografik, online davranış, lokasyon , ilgi alanları, YouTube kanalı ve daha çoğuna hedef kitleye ulaşılabilir.

Mobil pazarlama

Mobil internet aramalarının çok büyük bir kısmı satın alma ile neticelenir. Bu google araması yerel bir markayla alakalı olduğunda, bu oran daha da yükselir. Lokal aramaların bir çoğu da fiziki konumunuzda çevrimdışı satın alıma döner. Dijital Ajansların mobil reklamcılık konusunda mobil YouTube reklamları, mobil uygulama yazılımı gibi çözüm önerileri vardır.

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, SEO ve Dijital Pazarlamanın en değerli öğesidir. Çoğu marka, içerik oluşturmanın haftada bir iki blog yazısı yazmak ve bunları bir web sitesinde paylaşmak olarak görüyor. Ancak satış odaklı içerik isteyen ve raporlardan çok sonuca yani satışa odaklanan markalar içerik üretimi ve içerik pazarlamanın ne kadar ayrıntılı ve önemli olduğunun farkındalar. Reklam Ajanslarının içerik pazarlaması ile birlikte verebileceği hizmetler: blog makalesi yazma, SEO danışmanlığı, içerik analizi ve sosyal medya yönetimi olacaktır.

E posta pazarlama

E posta pazarlama, geleneksel ve eski bir yöntem olsa da, dijital pazarlamacılar için verimli bir yatırım kaynağı. Harcanan her 1 türk lirasının e-posta pazarlama ile ortalama geliri 34 türk lirası olarak hesaplanmıştır. Ajanslar, e posta listesi hazırlama, listenizle etkileşim oluşturma, kısımlara bölme ya da otomatik cevaplama motoru optimizasyonu gibi hizmetler verebilir.

Dijital pazarlama ihtiyaçları

Dijital Pazarlama Ajansı Seçerken Şu Soruları Sorun:

Yukarıdaki hizmetlerden bir ya da bir kaçını almak için doğru dijital pazarlama ajansını seçmeden önce, kendinize ve bulduğunuz ajanslara birkaç soru yöneltmeniz gerekli:

1)Markanızın dijital pazarlama ihityaçları nelerdir?

Öncelikle, bir reklam ajansı araştırmadan kendi şirketinizin pazarlama ihtiyaçlarını netleştirin.

Web Tasarım hizmeti ihtiyacınız var mı? Ya da SEO, Google AdWords yönetimi?

Kendinize hangi pazarlama stratejilerine yönelik ihtiyaçlarınız olduğunu sorun ya da bunun için seçeceğiniz ajanslara danışın. Yapmanız gerekeni bildikten sonra doğru dijital pazarlama ajansını seçmeniz kolaylaşacaktır.

2)Kendi Dijital Medya İşlerinde Nasıllar?

Dijital Pazarlama Ajansının markanız için neler yapabileceğini gösteren en iyi şey, kendi reklam faaliyetleri ve başarılarıdır. Ne demişler:

“Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz”

SEO Danışmanlığı için bir ajans ile anlaşmayı düşünüyorsanız, kendileri SEO konusunda nasıl? Aramalarda karşınıza çıkabiliyorlar mı?

Sosyal Medya Hesap Yönetimi için bir ajansa ihtiyacınız var ise kendi sosyal medya hesaplarını nasıl yönetiyorlar.

Bu detayları kendiniz araştırabilir, çalışmayı düşündüğünüz ajansa sorabilirsiniz.

3) Dijital Ajansların Performans Ölçümleri Nelerdir?

Bir çok marka, önemli sanılan satışlarınızı artırmak için faydalı bir etkisi olmayan sayılar ve grafiklerle dolu raporları önemser. Mesela, bir paylaşımda aldığınız “beğeni” adedi, bir ölçü birimi olarak kabul görebilir çünkü anlamlıdır.

Bir ajanstan düzenli ücret karşılığında size yalnızca raporlar sunmasını değil, satışlarınızı artırmanızı beklersiniz. Hedeflerinize uzaklığınızı nasıl ölçecekler? Karar verme aşamasında bunu ajansınıza sorun.

Dijital pazarlamadaki performans ölçüleri şunlardır:

Website trafiği ve ziyaretçi sayısı

Dijital Pazarlama çalışmalarınıza bağlı olarak , web site ziyarteçi sayınızdaki artış, dönüşümlerdeki artışla alakalı denebilir. Fakat, hedef kitlenizin tam olarak kim olduğunu bilmiyorsanız, web sitenize trafik çekip kategorilere ayırmak ve değerlendirmek; hedef kitlenizi belirlemenin en iyi yolu olabilir.

Kullanıcının Web Sitenizde Geçirdiği süre

Kullanıcıların web sitenizde geçirdiği zaman, içeriğin ne kadar başarılı ve alakalı olduğunu bildiren verilerdir. İçeriğiniz ürün ve hizmetlerinizle ilgiliyse, ziyaretçiler sitenizde daha fazla vakit geçireceklerdir. Bu ölçü birimi web sitenizin veya blogunuzun hedef anahtar sözcüklerini aratan bir ziyaretçi için ne kadar değerli olduğunu gösterir. Google da sizi üst sıralarda konumlandırırken bu ölçüyü baz alır.

Web site hızı gibi diğer etkenler de web sitenizde kalış süresinde etkilidir. Yavaş çalışan bir sitede ziyaretçi vakit geçirmek istemeyecek, bu da Google Analytics gibi verilere yansıyacaktır.

Ziyaretçilerin Geliş Kanalı

Ziyaretçilerin sitenize hangi kanallardan geldiği konusu önemli. Trafiğinizin çoğunun aramada üst sıralarda bulunan bir yazıdan geldiğini görürseniz, bu gibi içerikler üreteceksiniz. Trafiğinizin büyük kısmını pazarlama kampanyalarından mı sağlıyorsunuz? Google aramalarında organik SEO ile trafik alıyor musunuz?

Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate)

Hemen çıkma oranı, sitenize girdikten sonra web siteden direkt çıkan ziyaretçilerin oranını gösterir. Bounce Rate oranınız yüksekse, sitenizdeki içerik alakasızdır ya da kalitesizdir diyebiliriz.

Tıklama başına maliyet (PPC)

PPC yani tıklama başı maliyet, reklamınız her tıklandığında ödediğiniz ücreti temsil eder.

Tıklama oranı

Tıklama oranı, reklamınızın ziyaretçi sayısını ve gösterimlerinin miktarını ölçümler. Bu, reklam metninizin ne kadar doğru şekilde hazırlandığını anlamanıza yarar.

Sosyal Medya Etkileşimleri

Sosyal medya yönetimi için bir reklam ajansı arıyorsanız, bu konuda bazı performans ölçümlerini bilmek istersiniz. Siz veya ajansınız bir araç kullanırsa sosyal medyanıza gelen hedef kitlenin tüm serüvenini takip edebilirsiniz. Böylece sosyal medya gönderilerinizin sadece beğeni almasını değil, ne derece satışa döndüğünü de analiz edersiniz.

4)Satış Vaatleri Neler?

Dijital reklam ajansları iyi bir dönüş almayı garanti etmelidir. Sektörünüze uygun rekabeti ve geri dönüş sürecini analiz edebilmeli ve bunu size bildirmelidir. Dijital pazarlama konusunda hizmet veren ajans, hamleleri doğru yapmalıdır. Böylece performans pazarlama konusunda alanında başarı elde etmiş olursunuz ve markanız da çalıştığınız ekibe teşekkür eder.

Dijital dünyada 360 derece hizmet veren reklam ajanslarını tercih etmeniz web sitesi hizmetleri, e ticaret danışmanlığı ve seo hizmetleri (arama motoru optimizasyonu) gibi tüm ihtiyaçlarınızı tek bir elden karşılamanızı sağlar. Siz de tam hizmet bir reklam ajansı ile tanışmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Reklam Ajansı Fiyatlari

5)Dijital Pazarlama Ajansı Ücretleri Ne Kadar?

Çizgi altı ve kalitesiz ajansları fiyat üstünden rahatça eleyebilirsiniz. Bunlar ücret odaklıdır, bu yüzden çoğunlukla ilk konuştukları şey fiyat ve bütçedir. Ayrıca çok düşük ücretlere çalıştığını iddia eden bir ajans seçerseniz, düşük kaliteli ve verimsiz bir hizmet alma ihtimaliniz olabilir.

Öyle ki ajansın fiyatı çok düşükse, harcayacakları reklam giderleri, çalışan teşvikleri de düşüktür. Bu markanız için büyük adımlar atamayacakları anlamına gelir. Yüksek ya da ortalama fiyatlar ile çalışanlar ise müşterilerine karşı eli açık davranırlar çünkü bütçeleri bunu karşılamaya uygundur.

Özet

Dijital reklam ajansları ile anlaşma aşamasında önce ihtiyaçlarınızı belirleyin. Yukarıdaki soruların cevabını kendinize ve araştırma sonucu ulaştığınız ajanslara sorun. Geniş hizmet portföyü olan reklam ajanslarını tercih edin ve ilk odak noktanız bütçe olmasın. Böylece markanızı öne çıkaracak bir dijital pazarlama ajansı ile çalışıp rakiplerinizi geride bırakabilirsiniz.

Dijital çağın gereksinimlerini yerine getirecek, markanızı dijital medyada öne çıkaracak fikirler için ücretsiz teklif alabilirsiniz.

Fotoğraf ve Tasarım

Sıradışı işlerin, Reklam Ajansı.

whatsapp-icon

Enquire now

If you want to get a free consultation without any obligations, fill in the form below and we'll get in touch with you.